Litecoin 3. Halving Yapıyor ancak Fiyat Düşüyor! Pekala Neden?

Litecoin 3. Halving Yapıyor ancak Fiyat Düşüyor! Pekala Neden?

Paylaş
BTC Piyasası: Litecoin 3. Halving Yapıyor ancak Fiyat Düşüyor! Pekala Neden?

Öncü kripto para ünitelerinden biri olan Litecoin, kısa bir müddet evvel üçüncü blok ödül halving’ini yaşadı. Yaklaşık her dört yılda bir ya da 840.000 blok kazıldıktan sonra gerçekleşmesi planlanan bu olay, madenciler için mükafatı 12,5 LTC’den 6,25 LTC’ye düşürüyor. Halving 2.520.000 blok yüksekliğinde gerçekleşti ve Litecoin tarihinde değerli bir kilometre taşı oldu. Lakin LTC’nin kıymeti düşüş yaşadı. İşte detaylar…

Litecoin halving’ini tamamladı

Blok ödülünün yarıya indirilmesinin (halving) gayesi, altın üzere pahalı metallerin kıtlığına misal biçimde Litecoin’in kıtlığını vakit içinde artırmaktır. Madencilere verilen mükafatı azaltarak ağ, Litecoin’in toplam arzını kademeli olarak 84 milyon LTC ile sonlandırmayı hedefliyor. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu hududa 2142 yılı civarında ulaşılması planlanıyor. Bu deflasyonist sistem, merkez bankalarının serbestçe para basabildiği ve potansiyel olarak enflasyona yol açan klâsik fiat para üniteleriyle tezat oluşturuyor.

BTC Piyasası: Litecoin 3. Halving Yapıyor ancak Fiyat Düşüyor! Pekala Neden? 1

Ancak, kıtlık nedeniyle fiyat artışlarına yönelik uzun vadeli beklentilere karşın, Litecoin’in anlık piyasa yansısı beklendiği üzere olmadı. Halving’i takip eden saatlerde, LTC fiyatı bir düşüş yaşadı ve şu anda yaklaşık 86,80 dolardan süreç görüyor. Bu da bir evvelki günün pahasına nazaran yüzde 6’lık bir düşüşü ve bir hafta evvelki fiyata nazaran yüzde 5’lik bir düşüşü temsil ediyor. Bu ani düşüş, yatırımcıların merakla beklenen bir olayın akabinde kâr elde ettiği “haberi sat” olgusuna bağlanabilir.

BTC Piyasası: Litecoin 3. Halving Yapıyor ancak Fiyat Düşüyor! Pekala Neden? 2

LTC öncesinde fiyat mahallî rekorlara ulaştı

Önceki halving olayları öncesinde Litecoin’in fiyatı gözle görülür bir hareket göstermiş, çoklukla halving öncesinde doruklara ulaşmış ve sonrasında istikrar kazanmıştır. Örneğin, CoinGecko tarafından bildirildiği üzere, bu son halving çabucak evvel, Litecoin’in fiyatı 3 Temmuz’da 113 dolara ulaştı. Bununla birlikte, bu tıp fiyat dalgalanmaları son derece değişken kripto para piyasasında az değil. Ayrıyeten halving’in uzun vadeli tesiri şimdi tam olarak anlaşılmamış olabilir.

Blok ödülünün yarıya indirilmesi, olaydan sonra gayretleri için daha az coin alan madenciler üzerinde direkt bir tesire sahiptir. Litecoin’in madencilik topluluğu, öteki kripto para üniteleri üzere, ağın güvenliğinin sağlanmasında ve süreçlerin gerçekleştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, halving madencilik kârlılığında değişikliklere yol açabilir ve potansiyel olarak ağın genel hashrate’ini etkileyebilir.

“Dijital gümüş” anlatısı devam ediyor

Özellikle Litecoin, Dogecoin ile birleşik madencilik yoluyla eşsiz bir ikili madencilik ilgisine sahiptir. Binance Research tarafından yapılan bir araştırma, Dogecoin’in hashrate’inin Litecoin’in hashrate’i ile güçlü bir olumlu korelasyon sergilediğini ortaya koydu. Bu da Litecoin’in madencilik ortamındaki değişikliklerin Dogecoin’in ağ güvenliğini ve madencilik dinamiklerini de etkileyebileceği manasına geliyor. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, misal teknik özelliklere sahip Bitcoin’i model alarak 2011 yılında bu kripto para ünitesini yarattı. Bitcoin çoklukla “dijital altın” olarak anılırken, Litecoin Bitcoin ile olan benzerlikleri nedeniyle “dijital gümüş” lakabını kazanmıştır.

BTC Piyasası: Litecoin 3. Halving Yapıyor ancak Fiyat Düşüyor! Pekala Neden? 3

Her iki kripto para ünitesi de bir proof-of-work (PoW) mutabakat sistemi kullanmakta. Lakin Litecoin daha süratli süreç mühletleri ve daha düşük fiyatlar sunmakta.  İlk fiyat reaksiyonuna karşın, birçok kripto para meraklısı ve analisti Litecoin için optimist uzun vadeli beklentilerini sürdürüyor. Denetimli arz programı, teknolojik özellikleriyle birleştiğinde hem yatırımcıların hem de kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Kripto para piyasasındaki her büyük olayda olduğu üzere, Litecoin’in üçüncü halving’in gerçek tesiri önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca ortaya çıkabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap