Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek!

Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek!

Kripto anketleri, yatırımcıların %47’sinin başkan altcoin Ethereum’un Bitcoin’i ‘geçmesini’ beklediğini ortaya koyuyor. Fidelity Digital Assets önümüzdeki 12 ay içinde ETH için bir yükseliş kestirimi yapıyor. CryptoVantage’ın başka bir anketi yatırımcıların %47’sinin Ether’in Bitcoin’i “geçmesini” beklediğini ortaya koyuyor. Kripto uzmanı Marcel Pechman, mevzuyu ayrıntılı olarak ele alıyor.

Fidelity’nin lider altcoin üzerindeki yükseliş tezi neye dayanıyor?

Fidelity Digital Assets, 18 Temmuz’da Ether’in önümüzdeki 12 ay ve uzun vadedeki görünümünün olumlu olduğunu tez eden bir “2023 2.Çeyrek Sinyalleri Raporu” yayınladı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, yılbaşından bugüne kadar Ether %62 kıymet kazandı. Lakin yatırım firması Ether’de kısa vadeli yükseliş eğilimi gösterse de bu, bir ay süren yükseliş kanalının sürdürüleceğine inandığı manasına gelmiyor. Fidelity Digital Assets üzere kurumsal yatırımcılar ETH’nin fiyatı için daha uzun vadeli bir yükseliş vizyonuna sahip. Bununla birlikte, altcoin’in üzerinde olup olmadıklarını görmek için tahlillerini ağ ve piyasa datalarıyla karşılaştırmak gerekiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek! 1Ether 1 günlük fiyat endeksi. Kaynak TradingView

Teknik göstergelerin ötesinde, Fidelity’nin Ether için yükseliş görünümünün ardındaki mantık, ağın coin ihracına karşı daha yüksek yanma oranı, “yeni adres momentumu” ve ağ doğrulayıcılarının sayısındaki artış.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek! 2Fidelity “Q2 2023 Sinyaller Raporu,” 18 Temmuz. Kaynak: Fidelity Dijital Varlıklar

Fidelity raporuna nazaran, Eylül 2022’deki Merge’den bu yana gerçekleşen net ihraç, 700.000 Ether’den fazla net arz düşüşüyle sonuçlandı. Analistler ayrıyeten, birinci sefer süreç yapan Ethereum adreslerinin sayısının arttığını gösteren Glassnode datalarının, ağın sağlıklı bir formda benimsendiğini kanıtladığını argüman ediyor. Rapor ayrıyeten ikinci çeyrekte etkin Ethereum doğrulayıcılarının sayısında %15’lik bir artışa işaret ediyor.

“Geçici depolama süreç kodu” akıllı mukavele verimliliğini artırdı. Ayrıyeten, maliyetleri düşürdü. Buna ek olarak, Ethereum Sanal Makine dizaynını güçlendirdi. Bu yüzden, EIP-1153 ile ilgili beklenti de Ethereum ağı için ivme kazanıyor. DefiLlama bilgilerine nazaran, bu değişiklik bilhassa Ethereum’un hakimiyetinin altı ay evvelki %60’tan %46’ya gerilediği merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) için manalı.

Dencun yükseltmesi süreç maliyetlerini azaltacak mı?

Ethereum ağı için bir öbür potansiyel yükseliş faktörü de önde gelen DEX Uniswap’te beklenen yükseltme. Ethereum Topluluk Konferansı’nda 17 Temmuz’da yapılan bir sunuma nazaran, yaklaşmakta olan Uniswap v4, kullanıcıların programlanabilir düğmeler (kancalar), lokal ETH dayanağı ve son bakiyeleri kapatmadan evvel dahili süreçleri gerçekleştiren tekil bir kontrat kullanarak sınırsız tıpta havuzlar oluşturmasına imkan tanıyacak. Duyuru, EIP-1153’ün bir sonraki “Dencun” yükseltmesine dahil edilme mümkünlüğünü artırdı. Bu da Slingshot ve DeFi Pulse kurucu ortağı Scott Lewis’i tetikledi.

Onaylanması halinde uygulama, Ethereum ağının yüksek gaz fiyatları nedeniyle kaybettiği pazar hissesini telafi etmesi için hayati değer taşıyacak. Çünkü yedi günlük ortalama süreç maliyeti Şubat ayından bu yana 4 doların üzerinde seyrediyor. Sonuç olarak, DefiLlama’ya nazaran Ethereum’un kilitli toplam kıymeti 13,55 milyon ETH. Bu da Nisan 2020’den bu yana en düşük düzeyi.

Dahası, DappRadar’ın eşsiz faal cüzdanlarının 30 günlük bilgilerinin de gösterdiği üzere, merkezi olmayan uygulama aktifliği azaldı. Uniswap, -%28; 1inch Network, -%14; MetaMask Swap, -%8; ve OpenSea, -%5. Karşılaştırma yapmak gerekirse, tıpkı devirde BNB Chain’in PancakeSwap’i %10 artış kaydetti. Buna ek olarak Polygon’un Uniswap kullanıcıları ise %8 artış gösterdi.

Lider altcoin için türev metrikleri sabit kaldı

Ether üç aylık vadeli süreçleri, profesyonel traderlar ortasında tedirginliğe işaret ediyor. Bu sabit aylık kontratlar, tipik olarak spot piyasalara kıyasla %5 ila %10 primle süreç görüyor. Bu da contango olarak bilinen bir durum olan gecikmeli uzlaşmayı telafi etmeyi amaçlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek! 3Ether 3 aylık vadeli süreç primi. / Kaynak: Laevitas

Laevitas’ın datalarına nazaran, Ether üç aylık vadeli süreç primi şu anda nötr eşiğin altında. Ayrıyeten, 14 Temmuz’da görülen %5,5 düzeyinden daha düşük olan %4 düzeyinde. Bu gösterge, yatırımcıların boğa ETH durumları için kaldıraç kullanmaya daha az eğilimli olduklarının açık bir ispatı.

Ether yılbaşından bugüne kadar %59’luk çıkar elde etti. Daha da telaş verici olanı ise bu durum yatırımcıların çok optimist olmasına neden olmuş olabilir. CryptoVantage’ın son beş yılda kripto para ünitelerine yatırım yapan 1.000 Kuzey Amerikalı ortasında yaptığı yeni bir anket, %46’sının Ether’i Bitcoin’i geçecek en güzel yarışmacı olarak isimlendirdiğini ortaya koyuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kurumsal Yatırımcılar: Bu Altcoin, Bitcoin’i Bile Geçecek! 4Bitcoin’i geçme talihi en yüksek olan kripto paralar. / Kaynak: 2023 CryptoVantage anketi

Bu biraz şaşırtan bir bakış açısı. Lakin, anket rastgele bir kriptonun sonunda Bitcoin’i çevirip çevirmeyeceğini sormadığı için aldatıcı olması mümkün. Bu nedenle iştirakçiler bu sonuca kesinlikle güçlü oranlar koymuyorlar. Fidelity’nin tahlili, firmanın Ether’in 12 aylık fiyat performansında neden yükselişe geçtiğine dair geçerli nedenler veriyor. Lakin daha kısa vadede göstergerler, altcoin fiyatının kanal dayanağının altına düşme mümkünlüğünün arttığına işaret ediyor. Bu göstergelere, tekrarlayan yüksek gaz fiyatları ve kaldıraç alıcılarının ilgisizliği de dahil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap