Kritik Gelişme: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Mülkiyet’ Dedi!

Kritik Gelişme: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Mülkiyet’ Dedi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Mülkiyet’ Dedi!

Kripto para borsası Bybit ve Singapur Yüksek Mahkemesi ortasında geçen bir davada, bir altcoin ‘mülkiyet’ olarak kabul edildi. Singapur Mahkemesi, kripto para ünitesini itimat içinde tutulabilecek bir mülk tipi olarak gördü.

ByBit davasından bu altcoin için ‘mülkiyet’ kararı çıktı

Son vakitlerde Singapur Para Otoritesi (MAS), Singapurlu borsaların müşteri varlıklarını yasal bir teminat altında tutmalarını talep ediyor. Bu adım, ülkede düzenleyici çerçeve oluşturmak üzere Yüksek Mahkeme tarafından alınan bir kararla atılmıştır. Son gelişmelerde mahkeme, ByBit davası esnasında bir altcoin’i inançlı bir biçimde sahip olunabilen bir ‘mülk’ çeşidi olarak tanımlıyor.

Söz konusu davada, ByBit şirketi, eski çalışanı Ho Kai Xin’e karşı dava açtı. Yargıç Jeyaretnam son kararı bu hafta açıkladı. Çalışan, borsadan ferdî hesaplarına yaklaşık 4,2 milyon USDT aktardığını itiraf etti. Ho, ilgili hesaplardaki paraların uzak bir kuzenine ilişkin olduğunu argüman ediyordu. Lakin mahkeme ondan tüm parayı borsaya iade etmesini talep etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Mülkiyet’ Dedi! 1

Bu çeşit davalar, kripto paraların yasal statüsünün belirlenmesi açısından büyük kıymet taşıyor. Yargıç Jeyaretnam, kripto paraların mülk olarak kabul edilebileceğine dair bir karar verdi ve şu açıklamayı yaptı:

Dijital bitler ve baytlar düzeyindeki fizikî tezahürler kalıcı değildir ve her süreçle değişebilir. Fakat, neler olup bittiğini makul bir dijital token olarak belirliyoruz, tıpkı kıyılarındaki su daima değişse de bir ırmağa nasıl isim verdiğimiz üzere.

Singapur Yüksek Mahkemesi, USDT’yi mülkiyet olarak ilan etti

Özetle mahkeme, borsadan 4. 2 milyon USDT çalan Ho Kai Xin’e karşı açılan davada kripto lehine karar verdi. Mülkiyet, kripto paraların bir bedele sahip olduğunu göstermektedir. ByBit davası ve yargın üstte yaptığı açıklamalarda bir kanıt olarak kullanılabileceklerini gösteriyor.

Kararda vurgulanan bir öteki nokta, kripto paraların maddi varlıklar üzere sınıflandırılamayacağıdır. Zira fizikî bir kimlikleri yoktur. Fakat, hakim, altcoin’lerin, insanların algılayamadığı bir formda gerçek dünyada var olduğuna dikkat çekti. Örneğin, kriptografik anahtarlar kullanılarak Blockchain’deki sahibinin genel adresine kilitlenen ve harcanmamış çıktıları hür bırakmak mümkündür.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Mahkeme Bu Altcoin İçin ‘Mülkiyet’ Dedi! 2

Bu tıp mahkeme kararları, kripto paraların gelecekteki kullanımını belirlemek açısından kritik ehemmiyete sahiptir. Kripto paraların türel bir çerçeveye oturtulması, kripto sanayisinin ve yatırımcıların güvenliğini sağlamada değerli bir adımdır. Bu ortada, ülkede MAS (Monetary Authority of Singapore), kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. MAS, Dijital Ödeme Simgesi (DPT) hizmet sağlayıcılarını müşteri fonlarını yasal bir teminat altında tutmaya ve perakende kullanıcılar için kripto ödünç verme ve staking süreçlerini yasaklayacak. Düzenlemeler siyasetlerini istikrarlı ve uygun formda tutmak için daima güncellemeler yapacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap