Kritik Gelişme: Binance ve CZ Farklı Dava Açıyor!

Kritik Gelişme: Binance ve CZ Farklı Dava Açıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Binance ve CZ Farklı Dava Açıyor!

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Binance, yeni bir yasal gelişmeyle gündeme geldi. ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC) tarafından kendisine karşı açılan ve devam eden davanın reddedilmesi için bir mahkemeye başvurma niyetini açıkladı. Bu atak, CFTC’nin borsayı ABD’de bir türev ticaret operasyonu yürütmekle ve Amerikalı çalışanlarına düzenleyici kısıtlamaları aşmak için pozisyonlarını gizleme talimatı vermekle suçlamaya devam etmesiyle geldi. Pazartesi günü kamuoyuna açıklanan müracaat, Binance’in ABD’deki yasal çabasının geleceği hakkında soru işaretleri yarattı.  İşte detaylar…

Binance ve Changpeng Zhao, mahkemeye başvurdu

CFTC’nin Mart ayında açılan davası yalnızca Binance’i değil, birebir vakitte kurucusu Changpeng Zhao ve ahenk sorumlusu Samuel Lim’i de amaç alıyor. Düzenleyici kurum, borsanın aksiyonlarının ABD maddelerini ihlal ettiğini tez ediyor ve şirketi ve yöneticilerini argüman edilen suiistimallerinden sorumlu tutmaya çalışıyor. Ayrıyeten Binance, kendisini Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yasal baskısıyla karşı karşıya buldu. SEC, borsanın Amerikan kolu olan Binance.US’ye yatırılan tüm fonlar üzerinde süreksiz bir kısıtlama buyruğu talep eden başka bir dava açtı. Lakin, Binance.US SEC ile bir muahedeye vardığı için kısıtlama buyruğu kesin olarak uygulanmadı. Muahedenin bir modülü olarak, Binance.US’nin varlıkları ve sunucuları sırf ABD merkezli işçisinin denetimi altına alındı ve birinci buyruğun çok tedbirlerinden kaçınıldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Binance ve CZ Farklı Dava Açıyor! 1

Binance için durum, ABD’de değişen düzenleyici ortam nedeniyle daha da karmaşık hale geldi. Kripto para düzenlemeleri kıymetli tartışmalara ve gelişen standartlara mevzu oldu. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz  üzere Ripple, Temmuz ayının başlarında SEC’e karşı verdiği yasal gayrette kısmi bir zafer kazandı. Bu çeşit gelişmeler Binance’in devam eden yasal çabasının sonucunu etkileyebilir ve davaya bir belirsizlik ögesi ekleyebilir. Binance’in CFTC’nin şikayetine cevabının bu hafta içinde, bilhassa de 27 Temmuz’da sunulması planlanmakta. Dosyalama, Binance’in davanın karmaşıklığı nedeniyle cevabı için müsaade verilen standart 15 sayfalık sonu aşmaya çalışacağını gösteriyor. Bu hareket, borsanın düzenleyici savlara karşı kapsamlı ve sağlam bir savunma hazırladığını gösteriyor.

Mahkemeler yakından izlenecek

Özellikle, CFTC’nin davasındaki ferdî davalılardan biri olan ahenk vazifelisi Samuel Lim, farklı bir Reddetme Önergesi sunmayı planlıyor. Lim’in Binance ve kurucusu Zhao’dan başka olarak vazifeden alınma talebinde bulunma kararı, mevcut yasal problemlerin karmaşıklığını ve düzenleyici baskıya karşılık olarak uygulanan çeşitli stratejileri vurguluyor. Kripto sanayisi dünya çapında popülerlik ve tanınırlık kazanmaya devam ettikçe, düzenleyici incelemeler de ağırlaştı. Binance’in CFTC ve SEC ile olan tüzel uğraşının sonucu, öbür kripto borsalarının ABD pazarında mevzuata ahenk konusunda nasıl hareket edeceği konusunda bir emsal teşkil edebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Binance ve CZ Farklı Dava Açıyor! 2

Her iki taraf da argümanlarını sunmaya hazırlanırken, kripto topluluğu ve yatırımcılar mahkeme salonunda yaşanacak gelişmeleri yakından izleyecek. Sonuç olarak, Binance’in CFTC’nin davasının reddini talep etme atağı, borsanın düzenleyici zorluklar karşısında aksiyonlarını savunma kararlılığını yansıtıyor. Cevap tarihi yaklaşırken, bu yasal savaşın sonucunun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki daha geniş kripto para ünitesi sanayisi için geniş kapsamlı tesirleri olabilir. Düzenleyici ortam geliştikçe, kripto şirketleri, muhtemelen ülkedeki kripto varlık ticaretinin ve uyumluluğunun geleceğini şekillendirecek olan keşfedilmemiş topraklarda geziniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap