Kritik Davanın Yargıcı Bu Altcoin’e Açılan Davayı Reddetti!

Kritik Davanın Yargıcı Bu Altcoin’e Açılan Davayı Reddetti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Davanın Yargıcı Bu Altcoin’e Açılan Davayı Reddetti!

Mahkeme, token dolandırıcılığı kayıpları nedeniyle Uniswap’e karşı açılan toplu davayı reddetti. Değişik bir biçimde Yargıç, nadiren de olsa DeFi teknolojisi hakkında anlayış gösterdi. Ayrıyeten, sanıkların altcoin projesi hakkındaki şikayetlerini Kongre’ye iletmelerinin daha uygun olacağını belirtti.

Coinbase davasına bakan Yargıç, bu altcoin hakkındaki davayı reddetti

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, merkezi olmayan kripto para borsasındaki dolandırıcılık tokenleri nedeniyle para kaybettiklerini argüman eden davacılar tarafından Uniswap Labs ve CEO’su, vakfı ve risk sermayesi destekçileri aleyhine açılan toplu davayı reddetti. Davanın reddine karar veren Yargıç Katherine Polk Failla, tıpkı vakitte Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Coinbase’e karşı açtığı davaya da bakıyor.

Davayı, Aralık 2020 ile Mart 2022 ortasında Uniswap’tan token satın alan altı kişi açtı. Bu şahıslar, “ülke çapında bir kullanıcı sınıfı” ismine, Uniswap Labs’ın, para kaybettikleri dolandırıcıların oluşturdukları da dahil olmak üzere protokoldeki likidite havuzlarını denetim ettiğini ileri sürüdü. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere şikayetçiler altcoin projesine karşı davayı 2022Nisan ayındaaçtı. Davalılar, 1933 tarihli Menkul Değerler Yasası ve 1934 tarihli Menkul Değerler Borsası Yasası uyarınca, dolandırıcılık tokenlerini satın almak için girdikleri (akıllı) mukavelelerin tazminatla geri alınmasını talep ediyorlardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Davanın Yargıcı Bu Altcoin’e Açılan Davayı Reddetti! 1Uniswap’e karşı açılan davayı reddeden karar. Kaynak: ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi

Mahkemenin ret münasebeti kıymetli konuların altını çiziyor

Davacılar, savlarının Uniswap’in “likidite sağlayıcı fonlarını ve yeni oluşturulan tokenleri Uniswap’in tescilli çekirdek sözleşmelerinde” tuttuğu, protokol üzerindeki süreçleri işlemek için denetim ettiği yönlendiricileri kullandığı ve havuzlar oluşturulduğunda likidite tokenleri yayınladığı gerçeğiyle desteklendiğini savundu. Bununla birlikte, davacılar davalıların token sahipliği konusunda gerçek bir bilgiye sahip değiller. Buna karşın, altcoin yönetişim tokenlerinin en az %88’ini “muhtemelen” ellerinde tuttuklarını belirttiler.

Yargıç kararında, altcoin projesi dahil her iki tarafın da dolandırıcıların kimliklerini bilmediğini not etti. Ayrıyeten, davacıların dolandırıcılara yasadışı talepte bulundukları için dava açmadıklarını belirtti. Bunun yerine davacıların, toplumsal medyada yapılan açıklamalar nedeniyle davalılara dava açtıklarını söyledi. Bu bağlamda Yargıç, şu konuların altını çizdi:

Yılmadan, artık Uniswap Davalılarını ve VC [risk sermayesi] Davalılarını dava ediyorlar. Ayrıyeten, bu Mahkemenin, kripto para ünitesi düzenlemesinin mevcut durumunun, en azından bu davada argüman edilen makul argümanlarla ilgili olarak kendilerini müracaatsız bıraktığı gerçeğini göz arkası edebileceğini umuyorlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Davanın Yargıcı Bu Altcoin’e Açılan Davayı Reddetti! 2

Yargıç, Coinbase’e karşı açılan başarısız toplu davaya atıf yaptı

Buna ilaveten Yargıç, “Mahkeme, federal menkul değerler maddelerini argüman edilen davranışları kapsayacak formda esnetmeyi reddediyor. Ayrıyeten, davacıların kaygılarını Mahkemeden fazla Kongre’ye yöneltmesi daha gerçek olacakır.” diyerek bu gerçeğin altını çizdi. Yargıç daha genel tabirlerle de yorum yaptı. Davacıların altcoin projesinin çekirdek ve yönlendirici mukavelelerine ait tezleri hakkında, “Belirli bir yazılım platformunun altında yatan bilgisayar kodunu hazırlayan kişinin, üçüncü bir tarafın bu platformu berbata kullanmasından ötürü [Borsa Kanunu’nun] 29(b) Kısmı uyarınca sorumlu olması mantığa karşıttır.” dedi.

Ayrıca Yargıç, münasebetinde 2022 yılında Coinbase’e karşı açılan başarısız toplu davaya atıf yaptı. Bu doğrultuda davayı önyargılı bularak reddetti. Münasebetiyle, dava yine görülemeyecek. Topluluk yorumcuları, kararın DeFi altcoin projeleri hakkında kayda paha bir anlayış derinliği gösterdiğini memnuniyetle belirttiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap