Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor?

Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor?

Kripto piyasasını yakından takip ediyorsanız, muhtemelen token kilitlerinin açılması kavramına aşinasınızdır. Bu süreç, erken yatırımcıların yahut proje takımı üyelerinin piyasayı büyük satışlarla doldurmasını önlemek için bir atılım. Buna nazaran evvelden dondurulmuş kripto paraların kademeli olarak piyasaya sürülmesini içerir.

Token kilidi açma ve kripto değeri

Token kilitlerinin açılması likidite üzerinde kıymetli bir tesire sahiptir. Ayrıyeten ekseriyetle düşüş eğilimi olarak algılanır. Lakin birtakım uzmanlar bunların sırf mevcut piyasa eğilimlerini vurguladığını savunmaktadır. Öteki taraftan hususun bir araştırmaya dahil olması da değerli. Zira araştırmalar bize tıpkı vakitte net bildgiler de sağlamaktadır. Bu bağlamda yakın vakitte bir araştırma değerli sonuçlar ortaya koyuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor? 1

Analitik firması The Tie tarafından yakın vakitte yapılan bir araştırma var. Buna nazaran, coin fiyatlarındaki ortalama düşüş, kilit açma aktifliğinin öncesinde gerçekleşiyor. Şaşırtan bir biçimde, piyasaya sürülen likidite ortalama günlük hacmin %100’ünü aştığında, fiyatlar süratli bir toparlanma yaşıyor. Lakin kilidin açılmasını takip eden iki hafta içinde daha derin bir düşüş yaşanıyor. Çalışma, 100’den fazla farklı tokeni içeren 350.000’den fazla eşsiz kilit açma olayını inceledi.

Hemen satış olmuyor

The Tie’ın içerik yöneticisi Lawrence Lewitinn Çarşamba günkü bülteninde bu gerçeğe şöyle işaret ediyor. Lewitinn “Kilit açmanın ortalama günlük hacmin %100’ünden fazlasını temsil ettiği durumlarda, fiyatlar kısa bir müddet için de olsa daha süratli toparlanma eğilimi gösterdi. Bu durum, yatırımcıların kilit açmanın piyasayı çabucak yeni tokenlerle doldurmadığı için rahatlamış hissetmelerine bağlanabilir.” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor? 2

Bununla birlikte, araştırma enteresan bir modeli de ortaya çıkardı. Kilit açıldıktan sonraki iki hafta içinde, token fiyatları kilit açma sırasındaki birinci düzeylerinin altına düştü. Bu durum, token sahiplerinin tokenlarini piyasaya satmadan evvel birkaç gün beklemeyi tercih edebileceğini gösteriyor.

İşlem hacimleri

Tie’ın çalışması ayrıyeten, kıymetli kilit açmalar yaşayan coinlerin süreç hacimlerinde kayda paha bir artış olduğunu gösteriyor. Bu durum, token kilitlerinin açılmasının piyasa faaliyetleri ve yatırımcı davranışları üzerindeki kıymetli tesirini vurgulamaktadır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor? 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda token kilitlerinin açılması kripto piyasası dinamiklerinin şekillenmesinde değerli bir rol oynar. Likiditeyi özgür bırakırken, fiyatlar üzerindeki tesirleri başlangıçta algılanandan daha nüanslı oluyor. Yatırımcılar kilitleri açılmış bir piyasadan süreksiz bir rahatlama yaşıyorlar. Fakat sonrasında çoklukla fiyatlarda daha derin bir düzeltme ortaya çıkar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap