Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey!

Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey!

Bitcoin boğa trendi için uğraş ederken, BTC’nin geçtiğimiz iki ayın en düşük düzeyi olan gerilemesi, birçok yatırımcının endişelenmesine yol açtı. Bir öteki yandan Bitcoin hala gayretini devam ettiriyor. Makro tetikleyicilerin nispeten sakin bir hafta geçirmesi, dış kaynaklardan daha az dalgalanma mümkünlüğü manasına geliyor. Pekala önümüzdeki hafta BTC ve kripto paralar için hangi faktörler tesirli olacak?

Bitcoin’deki haftalık kapanış; karışık sinyaller veriyor!

TradingView bilgileri, haftalık kapanışını 26.900 dolar düzeylerinde gerçekleştiren BTC’nin bir gecede 27.550 dolara yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu birçok yatırımcı için umut verici olsa da, kapanış, BTC’nin Mart ortasından bu yana en zayıf kapanışı oldu. Rekt Capital BTC düzeylerine işaret ederek, “BTC Haftalık 28800 dolarlık düzeyini geri alamadı. Akabinde BTC haftalık grafiklerde 27600 doların altında kapandı ve bu seviyeyi dayanak olarak tutamadı.” kelamlarında bulundu. Bununla birlikte analist, “27600 doları dirence dönüştürmek, 20.000 dolarlın altına yanlışsız daha fazla düşüşü mümkün kılabilir.” kelamlarını de aktardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 1

Bir başka yandan bu yorumlarla birlikte hafta sonu yapılan mevcut ihtarlar güçleniyor. Bununla birlikte Rekt Capital, mevcut düzeltmenin ve potansiyel amacının ötesine bakarak Bitcoin hakkında genel olarak daha optimist konuştu ve şu kelamları aktardı:

Bitcoin düşüş trendini çoktan kırdı. Artık her şey yeni yükseliş trendini sürdürmekle ilgili. Yine testin gerekli olup olmadığı bir soru. Fakat tarih, orta ve uzun vadeli görünümün yükselişe işaret ettiğini gösteriyor.

Haftalık vakit dilimlerinde, büyük görünen kilit trend çizgisi 200 haftalık hareketli ortalama (WMA) olmaya devam ediyor ve 26,200 dolarda birinci tekrar testini aldı.

Bitcoin yavaşlarken Altcoin’ler nefes alıyor

Bazı altcoin projeleri ise yeni haftaya kısa vadeli bir toparlanma hareketi ile giriş yaptı. Litecoin, performans olarak BTC’yi gerisinde bırakmasıyla bir arada Eight kurucusu Michael Van de Poppe, BTC’nin “yükselişe devam etmeye hazır” olduğunu aktardı. Mevzu ile ilgili Poppe, bir Twitter paylaşımında 27 bin dolarlık düzeyde değerli bir hareket başlayabileceğini aktarırken, Litecoin hakkında da yorumlarda bulundu. LTC, son 24 saat içinde yüzde 8’in üzerinde artış göstererek 6 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Bu da ortaya koyduğu performansı kanıtlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 2

Bir öteki yandan analist Moustache, Bitcoin’deki zayıf fiyat hareketini, birçok altcoin’in nefes alabilmesi için gerçekleştiğini aktarıyor. Bununla birlikte uzman isim, ayılara ikazlarda bulundu ve “Bir defa söyleyeceğim ve bir daha asla söylemeyeceğim. Aylık bir grafiği günlük bir grafikle karşılaştıramazsınız.” kelamlarını aktardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 3

Bir öbür yandan Trader Tardigrade, Bitcoin’in haftalık izafi güç endeksi (RSI) kıymetlerine dayanarak benzeri formda yükseliş kestirimleri yaptı. Analiste nazaran haftalık kapanış bile optimistlik için bir neden.

FED yetkililerinin açıklamaları fiyatları oynaklığa uğratabilir

Bir başka yandan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki olaylar günden güne sakinleşmeye hazırlanıyor bu yüzden makroekonomik risk fiyat tetikleyicileri bu hafta çalışmayabilir. Evvelki hafta açıklanan birkaç makro datanın akabinde, önümüzdeki günlerin olayı 19 Mayıs’ta Federal Rezerv Lideri Jerome Powell’ın yapacağı konuşma olacak. The Kobeissi Letter’ın belirttiği üzere, önümüzdeki günlerde toplam 14 Fed yetkilisi yorumda bulunacak ve pek çok potansiyel çatışma yaşanacak.

BTC madencilik zorluğu tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine gerçek ilerliyor

Kripto para piyasasının en kritik rollerinden birine sahip olan madenciler, yeni bir zorlukla karşı karşıya. Bitcoin madencilik zorluğu daha da yükselecek. BTC.com’un iddialarına nazaran, evvelki ayarlamasının hafif bir geri çekilme yaratmasının akabinde, zorluk bu hafta yaklaşık %2 oranında artacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 4

Böylece yılın büyük bir kısmına damgasını vuran ve kripto para madencileri ortasında blok sübvansiyonları için rekabetin “sadece artış” modunda olduğu güçlü yükseliş trendi devam etmiş olacak. Bu eğilim piyasalarda son vakitlerde yaşanan kısa müddetli çalkantılardan etkilenmedi ve sonuç olarak madenci gelirleri kıymetli ölçüde arttı.

Bir başka yandan hash oranı için eşlik eden iddialar de birebir biçimde madenciliğe ayrılan süreç gücünün tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 5

Piyasa hassaslığı yavaşlıyor

Son günlerde Dehşet ve Açgözlülük düzeyleri ise dikkat çekiyor. Kasım 2021’den bu yana en yüksek düzeylerine ulaştıktan sonra, Kripto Kaygı ve Açgözlülük Endeksi, son vakitlerde çapraz varlık fiyatlarının düşmesi sayesinde irrasyonel coşkunun büyük bir darbe aldığını gösteriyor. 15 Mayıs prestijiyle, Dehşet ve Açgözlülük 50/100 düzeylerinde ve bu paha iki uç noktanın tam ortasında yer alıyor. Bununla birlikte “nötr” piyasa hassaslığının karakteristiğini oluşturuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralarda Bu Hafta İzlenmesi Gereken 5 Şey! 6

Santiment, gün içinde yayınladığı raporda, memecoin’lerle ilgili son vakitlerde yaşanan heyecanların da dağıldığını ve ilginin geniş çaplı bir soğumayla stabilcoin’lere döndüğünü belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap