Kripto Para Tersi Çin’den Metaverse Atağı: Dijital Denetim

Kripto Para Tersi Çin’den Metaverse Atağı: Dijital Denetim

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Para Tersi Çin’den Metaverse Atağı: Dijital Denetim

Çin hükümetine ilişkin telekomünikasyon şirketi China Mobile, metaverse kullanıcıları için “Dijital Kimlik Sistemi” yaratmayı amaçlıyor. Bu sistem sanal platformların güvenliğini artıracak ve dijital bir denetim sağlayacak. Kripto para zıddı duruşuyla bilinen Çin, buna karşın Blockchain patentlerinde başı çekiyor.

Çin toplumsal kredi sistemini metaverse’e taşıyor

Bugün Çinli yetkililer, BM metaverse odak kümesine “hükümet denetimli internet” için bir dizi teklif sundu. Geçen ay Pekin, Çin’in birinci metaverse patent havuzunu başlatarak işletmelerin ve akademik kurumların gelişmekte olan kesimle ilgili teknolojileri çapraz lisanslamasına müsaade vermişti. Son gelişme, ülkenin tartışmalı toplumsal kredi sistemini metaverse’e taşımayı içeriyor.

Bu noktada, China-Mobile, çevrimiçi sanal dünyaların tüm kullanıcıları için bir “Dijital Kimlik Sistemi” yaratmayı amaçlıyor. Çin, 2014’ten beri tartışmalı toplumsal kredi puanı sistemini (bir vatandaşın güvenilirliğini çeşitli metrikler üzerinden değerlendirmeye yönelik bir plan) yavaş lakin emin adımlarla uyguluyor. Artık, bunu metaverse platformlarına da uygulamak istiyor.

BTC Piyasası: Kripto Para Tersi Çin’den Metaverse Atağı: Dijital Denetim 1

Öneriler, ülkenin bir kişinin “doğal” ve “sosyal” özelliklerini dijital kimlikleriyle ilişkilendirmek ve bilgileri kalıcı olarak depolamanın yollarını bulmak için teklif verdiğini gösteriyor. Tekrar de bu sistem, katı kuralları nedeniyle önemli sıkıntıları beraberinde getiriyor.

Kripto para aykırısı duruş, ülkenin sert köklerine dayanıyor

Çin’in toplumsal puanlama sistemini çevreleyen temel telaşlardan biri, davranışları uygunsuz görüldüğünde bireylerin belli hizmetleri kullanmalarının yasaklanmasıyla sonuçlanabilmesidir. Guardian, 2018’de bu çeşit tehlikeler hakkında haber yaptı. Buna nazaran, Çin’in elindeki bu türlü bir sistemin “diğer ulusların egemenliğine müdahale edebileceğini” tez etti. Tıpkı yıl, Kanada medya kuruluşu The Globe and Mail de sisteme kuşkulu bir gözle baktı. Wired, 2019’da “yalnızca bilimkurgu müelliflerinin düşünebileceği distopik gelecek” planını karşılaştırdı.

Coincub CEO’su Sergiu Hamza’ya nazaran Çin’in metaverse arayışı “alçakta asılı bir meyve”. Analist ayrıyeten, ülkenin Blockchain eforlarının “yalnızca” bir toplumsal kredi sistemi için olmadığına dikkat çekti. Hamza, AI, Blockchain, makine tahsili ve cloud teknolojisinin eşzamanlı ilerlemesine atıfta bulunarak, “Sosyal izleme, finansın ve toplumsal puanlamanın geleceği olan Sanayi 4.0’ın üçlüsünün bir parçasıdır” dedi.

BTC Piyasası: Kripto Para Tersi Çin’den Metaverse Atağı: Dijital Denetim 2

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Çin, 2013 yılında kripto para ünitelerine yönelik sert bir duruş sergiledi. Coincub CEO’su, kripto para tersi ülkenin metaverse atılımının iki mümkün senaryoya yol açabileceğini söylüyor:

Ya mikro dönüşümler alanında tatlı yuan avantajlarını ortaya koyan mevcut en mükemmel özelliklere sahip Çin’in hakim olduğu bir Metaverse” ya da “sosyal puanlamalarını ‘optimize etmek’ isteyen ülkeler gelecekte yardım için Çin’e bakıyor olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap