Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor: Bu Altcoinler Hariç!

Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor: Bu Altcoinler Hariç!

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor: Bu Altcoinler Hariç!

Fransız düzenleyici Autorite des Marches Financiers (AMF), ülkenin Avrupa genelinde uygulanacak kripto para tasarısı MiCA’yı destekleyeceğini söyledi. Şimdi onaylanan ve AB genelinde geçerli olacak MiCA, birtakım kripto dallarını dışarıda bırakıyor.

Fransız düzenleyiciler MiCA’yı memnuniyetle karşılıyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, AB genelinde uygulanacak MiCA tasarısı, 20 Nisan’da resmen onaylandı. Avrupalı siyaset yapıcıları, yeni yönetmelikle Avrupa Birliği seviyesinde kripto para için uyumlu kurallar oluşturmayı hedefliyor. Yönetmelik, kripto para üretimi, yapısı ve idaresi için yönergeler sağlayacak. Ayrıyeten, kripto üretmek ve ticaret yapmak için şeffaflık ve ifşa gereklilikleri belirleyecek.

Cuma güne açıklama yapan Fransız düzenleyici AMF, yeni tasarıyı memnuniyetle karşıladı. AMF, “Bu düzenleme, Avrupa’da uyumlu bir çerçeve oluşturacak. Böylelikle, yatırımcılar için daha âlâ muhafaza sağlayarak Fransız ve Avrupalı ​​oyuncuların rekabet edebilirliğini artırmaya yardımcı olacak” dedi.

BTC Piyasası: Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor: Bu Altcoinler Hariç! 1

Fransa’nın halihazırda şirketleri iki kademeye ayıran kripto para düzenlemeleri mevcut. Birinci olarak, tüm firmaların ‘ilk seviye’ kaydı alması gerekiyor. Lakin, isteyen şirketler daha fazla para akışı için üst kayıtlara geçebilirler. Firmaların MiCA kapsamında karşı karşıya kalacakları yükümlülükler, gelişmiş yetkilendirme biçimine benzeyecek.

AMF, lokal düzenlemesinden Avrupa çapındaki kurallara geçişin bir kesimi olarak, kayıtlı borsalar için muhtemel bir “hızlı yol” araştıracağını söyledi. Düzenleyici ayrıyeten, genel düzenlemelerinin MiCA’ya geçişi kolaylaştıracak halde uyarlanmasını sağlayacağını belirtiyor.

MiCA bu dallara şimdi el atmadı

AB’nin kripto düzenlemelerine yönelik son adımı, kripto şirketleri ve yatırımcı güvenliği üzere problemleri ele alıyor. Başka yandan, yönetmelik taslağına ait birtakım tenkitler var. Taslakta genel olarak DeFi ile ilgili rastgele bir karar yer almıyor. Ayrıyeten, büyüyen kripto borç verme ve staking dalları için de makul kurallar önerilmiyor. Son olarak, NFT’ler için de rastgele bir düzenleme öngörülmüyor.

DeFi açısından, Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Compound (COMP), MakerDAO (MKR) ve Curve Finance (CRV) üzere yüksek hacimli altcoin’lerin faaliyet gösterdiği kesim şimdi düzenlenmedi. Ayrıyeten, CryptoPunks, Axie Infinity, Bored Ape Yacht Club, Arka Blocks ve Pudgy Penguins üzere koleksiyonları içeren NFT setkörü de MiCA’da rastgele bir kuralda yer almıyor.

BTC Piyasası: Kripto Para Düzenlemeleri Geliyor: Bu Altcoinler Hariç! 2

AB’nin kripto para yasası MiCA ne vakit yürürlüğe girecek?

MiCA, Avrupa Konseyi’nin onayını aldıktan sonra Temmuz ayında yürürlüğe girecek. Yeni maddelerin geçerli olacağı tarih 2025 olarak belirlendi. MiCA yasası, bu yıl yürürlüğe girecek olsa da 2025 yılında uygulanmaya başlayacak. Bu nedenle, 2024 yahut sonrasında piyasaya sürülen yeni iştirakçiler tam lisans almaları gerekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap