Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor

Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor

Bitcoin ve kripto para dünyasında bugün değerli bir gelişme yaşanıyor. Çinli fintech devinden yatırımını çekme haberi var. Ayrıntılara bakalım.

Kripto alanına yönelik takviyenin kesilişi mi?

Çinli fintech devi Ant Group Co’nun, A&T Capital’deki 100 milyon dolarlık yatırımını elden çıkarmayı düşündüğü bugün kamuoyuna yansıdı. Ayrıyeten bunun da değişken kripto varlık ortamındaki stratejisinde değerli bir değişime işaret ettiği vurguları var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor 1

Bu karar, A&T’nin kurucu ortağı Yu Jun’un işyeri davranışlarına ait bir iç soruşturma nedeniyle istifa etmesiyle ilgili gelişmelerin akabinde geldi. Ant Group’ta eski bir yönetici olan Yu’bub kıymetli bir konumu vardı. Buna nazaran offshore kripto projelerine odaklanmak üzere A&T Capital’in kurulmasında değerli bir rol oynamıştı.

A&T Capital için meçhul gelecek

A&T Capital’in mukadderatı belirsizliğini koruyor. Zira teşebbüs şirketinin bağımsız olarak faaliyet göstermeye devam edip etmeyeceği aşikâr değil. Ayrıyeten yeni yatırımcılar arayıp aramayacağı da belirli değil. Bu durum, bölüm gözlemcilerinin kripto odaklı kuruluşunun sonraki adımları hakkında spekülasyon yapmasına neden oldu. Şu an itibariyle, A&T Capital‘in web sitesine erişilemiyor. Ayrıyeten kullanıcılara vakit aşımı kusuru gösteriliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor 2

Ant Group, Yu Jun ve A&T Capital’den yorum alma teşebbüsleri oldu. Lakin hiçbiri bu hususla ilgili sorulara karşılık vermedi. Bu gelişme, Ant Group’un kripto yatırımlarının gelecekteki gidişatı ve kripto para ekosistemiyle daha geniş çaplı ilgisi hakkında soru işaretleri yaratıyor.

A&T Capital’in kısa fakat tesirli yolculuğu

Nisan 2021’de kurulan A&T Capital dikkat çeken ataklar yapmıştı. Kripto alanındaki en umut verici teşebbüslerden kimilerine yatırım yaparak süratle isminden kelam ettirmişti. Değerli yatırımları ortasında dijital varlık kredisi veren Matrixport yer alıyor. Öbür taraftan Ethereum yazılım geliştiricisi ConsenSys da yer alıyor. A&T Capital’de değerli bir yatırımcı olan Ant Group, başlangıçta kendisini kripto teşebbüs finansmanı arenasında değerli bir oyuncu olarak konumlandırdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bu durum kripto teşebbüs ortamındaki zorluklara işaret ediyor. Öbür taraftan PitchBook datalarına nazaran bu karar dikkat çekiyor. Kripto teşebbüs finansmanının kayda bedel bir düşüş yaşadığı ve 2020’den bu yana görülmeyen düzeylere ulaştığı bir vakitte geldi. Finansman faaliyetlerindeki düşüş, geçen yıl dijital varlık piyasasında yaşanan çalkantılı bir periyodun akabinde geldi. Ayrıyeten yapay zeka teknolojisine olan ilginin arttığı bir periyoda denk geliyor. Kripto ortamının gelişen dinamikleri ve Ant Group üzere kesim önderlerinin yatırımlarını tekrar şekillendirmesi değerli. Buna nazaran süratle değişen bu daldaki oyuncuların karşılaştığı zorlukları ve belirsizlikleri vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap