Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor

Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor

Paylaş
BTC Piyasası: Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor

Son devirlerde artan kolay kazanç formülleri, kripto sanayisindeki döngüleri şekillendirmeye başladı.

Daha evvelki devirlerde kripto para piyasası, boğa ve ayı döngülerinden oluşan iki farklı senaryoda irdeleniyordu. Boğada majör coin’ler ve dominans döngüsünü takip eden yatırımcılar, ayıda Bitcoin’in döngüsünü takip ediyordu.

Ancak son yıllarda bu döngüler öbür bir cinse evrilmeye başladı. Global iktisadın de güçlü tesiriyle, kolay yoldan kazanç ve hızlı alım satım teknikleri kriptoyu farklı bir döngüye soktu.

Kolay Çıkar ve Vurkaç Mantığı

Geçtiğimiz periyotlardaki kripto piyasası, yüklü olarak uzun vadeli yatırımcıların ve kesime inanan maksimalistlerin yeri olarak biliniyor. Fakat benimsenme oranlarında yaşanan artış ve kriptonun global popülerliği, farklı senaryoların güçlenmesini sağladı.

BTC Piyasası: Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor 1

Son devirlerde, kolay yarar mantığıyla ve süratli alım satım formülüyle hareket eden kripto yatırımcısının sayısı giderek artıyor. Bu durum her ne kadar ayı piyasasının tesiri olarak görülse de yatırımcıların algısı bir türlü kırılamıyor.

FTX’in iflası, düzenleyici baskılar ve belirsizlik yeni döngünün fitilini ateşleyen etmenler oldu. Uzun vade stratejisi, yerini kolay çıkar ve süratli alım satım mantığına bıraktı. Bu hususa en büyük örnek, airdrop’ların kovalanması ve elde edilen token’ların direk satışa sokulması olabilir.

Ancak yeni metotlar, kripto üzerindeki döngülerin farklı bir duruma evrilmesine yol açtı. Artık kriptoda yeni bir döngü var: Kazan ve çık.

Peki kazan ve çık mantığıyla ilerleyen döngüde, hangi kategoriler ağır ilgi görüyor?

1- Airdrop’lar

Kripto ekosistemine giriş yapmak isteyen projeler, belli kriterleri yerine getiren yatırımcılara token dağıtımı gerçekleştiriyor. Proje grubunun buradaki emeli sadakat kazanmak olsa da yeni döngüde yatırımcıların hedefi vurkaç oluyor. Örneğin Arbitrum’da, airdrop alan yatırımcıların ellerine geçen varlıkları direk satışa soktuğu ve yararlarını alıp çekildiği görüldü.

BTC Piyasası: Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor 2

Sadakat oluşturmak için gerçekleştirilen airdrop’ların bu türlü bir döngüye girmesi, toplumsal medyada da yeni bir furyayı beraberinde getirdi. Bir periyot, kripto topluluğunun en kıymetli odak noktası airdrop yapacak kripto projeleri oldu. Lakin bu furya, kolay çıkar tekniği olarak kullanıldığı için epey kısa sürdü. Yakın periyotlarda gerçekleştirilen yahut gerçekleştirilmesi planlanan airdrop’lar, daha az ilgi görmeye başladı. Bunda elbette kripto piyasasının gidişatı da kıymetli bir rol üstleniyor.

2- Memecoin’ler

Dogecoin’in kripto sanayisine kazandırdığı yeni bir algı olan memecoin’ler, son devirlerde en çok ilgi gören kategori oldu. Bilhassa Dogecoin, Shiba ve Pepe ile her periyot bir furyanın ortaya çıkması, memecoin’lerin devamlılığını sağlıyor. Twitter’ın CEO’su Elon Musk, Dogecoin maksimalisti olduğunu söylemişti.

Musk ile başlayan memefans devrinde, birçok memecoin yatırımcısının varlıklarını uzun vadeli tuttuğu gözlemleniyordu. Bilhassa Dogecoin‘in fiyat tarafında 1 dolara ulaşacağını düşünenlerin sayısı hayli fazlaydı.

BTC Piyasası: Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor 3

Ancak günümüze bakıldığında, memecoin’lerin büyük oranda kolay para kazanma sistemine ve süratli alım satım taktiğine evrildiği görülüyor. Pepe ile başlayan süreçte, beraberinde ortaya çıkan memecoin’lerin anlık beş katı yükselişler yaptığı ve sonrasında beş katı düştüğü görüldü.

Bu yıl ortaya çıkan memecoin’lerde, Pepe haricindeki hiçbir kripto para ünitesi maksimalist bir topluluk oluşturamadı. Ayrıyeten Pepe, Binance listelemesinden sonra büyük bir düşüş yaşayarak insanları huzursuz etmişti. Birçok yatırımcı, Pepe’nin furyasının çok çabuk bitmesini sorgulamaya başladı. Elbette, her ne kadar piyasanın tesirleri de bunda tesirli olsa da öbür etmenler de mevcut durumda. Kolay yarar metodunu benimseyen yeni döngünün yatırımcıları, memecoin’lerde elde ettikleri karlardan sonra projeleri terk ettiler. Nerdeyse büyük bir çoğunluk, maksimalist olmaktan bile çok uzakta.

3- NFT’ler

Kripto sanayisine damga vuran dijital varlıklardan birisi de NFT’ler oldu. Blockchain altyapısını kullanan sanat yapıtları olarak isimlendirilen bu kategori, geçtiğimiz periyot adeta bir fenomen haline gelmişti.

BTC Piyasası: Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor 4

NFT’ler birinci ortaya çıktıklarında büyük bir kitleyi ardına toplamayı başardılar. Bilhassa CryptoPunks, global çapta bir popülarite elde etti. Bu periyotta kripto topluluğu, NFT’leri satın almayı ve adeta bir tablo almışçasına saklamayı tercih ediyordu. Lakin günümüze bakıldığında, evvelki popülaritesinden uzaklaşan NFT’lerin de kolay kar döngüsüne girmiş durumda.

Özellikle toplumsal medya platformlarında, ücretsiz mint’lenen ve airdrop ile dağıtılan NFT’ler ağır ilgi görüyor. Bunun en büyük sebebi süratli alım satım fırsatı vermesi yahut kolay yarar sunması olabilir.

4- Ön Satışlar

Kripto sanayisine giriş yapmak isteyen projeler, sadakat programı kapsamında ön satışlar gerçekleştiriyor. Şimdi piyasaya çıkmadan evvelki satışı temsil eden bu durum, birçok kitlenin oluşmasında büyük rol üstlendi. Bilhassa Solana topluluğu, projenin en başından beri birlikte yürüyen yatırımcıların tesiriyle oluştu.

Yeni bir teşebbüsün en başından dahil olma fırsatı, kolay kar döngüsüne dahil edildi. Bu yeni döngüde, piyasaya çıkması planlanan kripto projelerine ön satış iştirakçilerinin ağır ilgi gösterdiği görülüyor. Bu ilgi, uzun müddet projede kalmak yahut maksimalist olmaktan çok, kolay kar elde etmek için yapılıyor.

BTC Piyasası: Kolay Yarar İsteği Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor 5

Elbette, tüm bu durumlara ve kategorilere karşın, maksimalistlerin hala daha var olduğunu söylemekte yarar var. Kriptoya inanan yahut dahil olduğu kripto projesini uzun müddet boyunca destekleyen yatırımcıların sayısı da hayli fazla.

Kripto yatırımcılarının yöneldiği bu yeni döngü, tahminen de ayı yahut boğa piyasalarından uzaklaşılmasının en büyük nedeni olabilir. Zira, iştahlı bir piyasada yatırımcılar karlarını süratlice almaya çalışırken, kaygı piyasasında alım yapmaya çekinir durumda.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap