Jump Trading Bu Altcoin’leri Manipüle Etmekle Suçlanıyor!

Jump Trading Bu Altcoin’leri Manipüle Etmekle Suçlanıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Jump Trading Bu Altcoin’leri Manipüle Etmekle Suçlanıyor!

Kripto para piyasasına 2022’de damga vuran olaylardan birisi de elbet Terra ekosisteminin çöküşü oldu. Bununla birlikte Terra’nın yarattığı tahribat, bu yıl da devam ediyor. Gerek Terra yöneticilerine gerekse de ilgili kuruluşlara yönelik ağır argümanlar var. Jump Trading, 1,3 milyar dolarlık davada LUNA-UST fiyatlarını manipüle etmekle suçlanıyor.

Jump Trading, LUNA-UST manipülasyonu mu yaptı?

Toplu bir dava, Jump Trading’i LUNA-UST fiyatını manipüle ederek 1,3 milyar dolar kazanmakla suçladı. Dava, Jump Trading’in Terra’yı içeren bir dolandırıcılık planında destekleyici bir rol oynadığını ileri sürüyor. Ayrıyeten dava, ilgili kripto yatırımcılarının en az 4 milyar dolarlık ziyanına neden olduğunu tez ediyor.

Davayı, New Jersey’de ikamet eden Taewoo Kim etkilenen yatırımcılar ismine açtı. Kim, Jump Trading’in Terraform Labs’in birinci ortağı ve finansal destekçisi olduğuna dikkat çekiyor. Bu ortada, Do Kwon ve Jump Trading ortasındaki müzakerelerin bir dizi muahedeye yol açtığına inanılıyor. Davaya nazaran, bunun bir kesimi olarak Terraform Labs, Jump Trading’e 30 milyon LUNA borç verdi. Böylelikle, Jump’ın LUNA ve UST’nin Piyasa Yapıcısı olmasına müsaade verdi. Karşılığında Jump, LUNA’yı değerli bir indirimle almak da dahil olmak üzere tazminat almaya hak kazandı.

BTC Piyasası: Jump Trading Bu Altcoin’leri Manipüle Etmekle Suçlanıyor! 1

Daha sonra UST’nin kıymeti ani bir düşüş yaşadı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere 19 Mayıs 2021’de, Terra patlamasından yaklaşık bir yıl öncesine nazaran %10 düşerek 1 doların altına indi. Dava, kısa bir mühlet sonra, 23 Mayıs 2021’de Do Kwon ve Jump Trading’in UST ve aUST (Terra borç verme platformu Anchor’da kullanılan bir token) fiyatlarını yapay olarak şişirmek için komplo kurduğunu argüman ediyor.

Dava, kripto para piyasasıyla ilgili riskleri vurguluyor

Davada ayrıyeten, 23 Mayıs – 27 Mayıs 2021 tarihleri ortasında Jump Trading’in 62 milyondan fazla UST tokenının kıymetli ölçüde net alımına katıldığı belirtiliyor. Teze nazaran, Jump manipülasyonunu gizlemek için süreçleri birden fazla kripto para alım satım platformunda gerçekleştirdi.

Terraform Labs, Jump’ın UST ve aUST manipülasyonu tezlerini telafi etmek için Temmuz 2021’de imzalanan bir muahede kapsamında 61,4 milyon LUNA’yı LUNA token başına 0,4 ABD doları sabit fiyatla Jump’a aktarmayı kabul etti. Bu mutabakat, LUNA’nın gerçek piyasa bedelinden bağımsız olarak önümüzdeki dört yıl boyunca geçerli olacak. Teze nazaran, bu planın bir sonucu olarak Jump, değiştirilmiş mutabakat yoluyla satın aldıkları indirimli LUNA tokenlerini sattı. Böylelikle 1,28 milyar doların üzerinde şaşırtan bir kâr elde etti. Şu an itibariyle Jump Trading sözcüsü bu davaya cevap vermedi.

Bu dava, kripto para piyasasıyla ilgili riskleri, bilhassa de fiyat manipülasyonuna yatkınlığı vurguluyor. Kripto paraların popülerliği ve pahası artmaya devam ettikçe, düzenleyicilerin ve yatırımcıların bu gelişmekte olan varlık sınıfının bütünlüğünü ve istikrarını sağlamak için tetikte olmaları çok önemli

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap