İşte Bitcoin, Ripple ve Ethereum’a Dump Yaptıran 5 Neden

İşte Bitcoin, Ripple ve Ethereum’a Dump Yaptıran 5 Neden

Paylaş
İşte Bitcoin, Ripple ve Ethereum’a Dump Yaptıran 5 Neden

Kriptokoin.com – Efsane (Kara) Cuma’nın 29 Kasım’da başlaması bekleniyor olsa da kripto dünyasına erken gelmiş görünüyor. Bitstamp üzerinde Bitcoin fiyatı 6.700 dolara kadar düşerek Mayıs ayından bu yana en düşük fiyat düzeyini gördü. Bitcoin’le birlikte tüm piyasa düşüş trendine girdi ve son günlerdeki kayıpların boyutu bugün ciddi seviyelere ulaştı. Peki Bitcoin ve altcoin’lerdeki fiyat düşünü ne tetikledi?

Bitcoin Mayıs ayından bu yana en düşük fiyat düzeyini gördü

Bitcoin’deki satış baskısı bugün daha da arttı ve ciddi boyutlarda kayıpları beraberinde getirdi. Bitcoin bugün kritik direnç seviyesi olan 7 bin dolarında altına kaydı. Bitstamp üzerinde Bitcoin fiyatı  6.700 dolara kadar  dokunarak Mayıs ayından bu yana en düşük fiyatı test etti. Bu resmen 25 Eylül’den bu yana resmen en büyük indirim, Bitcoin 10.000 dolardan 7 bin doların altında kadar düştü. Bitcoin’le birlikte tüm piyasa kan pazarına döndü. Ethereum 150 dolarlık kritik seviyenin altına kaydı ve Ripple ise 0,23 dolara kadar düşüş gördü. Top 100’ün neredeyse tamamı kırmızı tahtada işlem görüyor.

Bitcoin’in ciddi değer kaybetmesi, BitMEX’te long pozisyonlarında büyük kayıplara neden oldu. Son verilere göre, uzun pozisyonlarda yaklaşık 190 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi ve kısa pozisyonlarda da 20 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Peki Bitcoin ve altcoin’lerdeki fiyat düşüşüne ne veya neler sebep oldu? Piyasadaki düşüşlerden tek bir olay sorumlu değil ve bu konuda çeşitli görüşler mevcut. Bu nedenle sizler için kripto para fiyatlarını aşağı çeken ve sektör öncülerinin piyasa katili olarak işaret ettiği olayları makalemizde derledik.

İşte Bitcoin ve altcoin fiyatlarını kana bulayan nedenler

İşte ünlü uzman ve analist görüşleri ışığında Bitcoin, Ethereum, Ripple ve altcoin’lerde düşüşü tetikleyen nedenler:

4 Kasım’dan itibaren başlayan piyasa çöküşüne katkıda bulunan önemli bir neden var. Ünlü Türk gazeteci Erkan Öz’e göre, repo krizi dolayısıyla dolara bir saldırı var ve Amerikan 10 yıllık faizleri ve tüm faizler yükseliyor. Aynı zamanda ABD’nin Çin’le bir ticaret anlaşmasına varacağı fikri ve FED’in para basmaya başlamış olmasıyla ABD’de borsaya tekrar bir hücum söz konusu. Erkan Öz’e göre, bu durum borsaya gidebilmek için paranın bono, altın, Bitcoin ve gümüşten çıkmasına ve borsaya akmasına neden oluyor. Bu yüzden fiyatlar aşağı kayıyor.Çin Merkez Bankası’nın Şangay merkezi tarafından bugün kripto paralara yönelik yapılan olumsuz açıklama fiyatları aşağı sürükledi. Kuruluş, kripto para işlemlerini izleme çabalarını artıracağını ve yerel sakinlere bu hizmetleri sunan kişi ve kuruluşları yasaklanacağını duyurdu.Başka bir neden olarak kripto para madencilerinin piyasaya ciddi miktarda Bitcoin boşaltması gösteriliyor. Edinilen bilgilere göre yaklaşık 40 milyon dolarlık Bitcoin’in piyasaya satıldığı belirtiliyor.Bazı piyasa gözlemcilerine göre, Google’ın yeni ürünü olan Cache, fiyat düşüşlerinin potansiyel bir katalizörü olabilir. Bazı sektör öncüleri tarafından ‘Bitcoin katili’ olarak adlandırılan teknoloji devinin yeni ürünü, kullanıcıların Google Pay için özel Citigroup hesaplarına sahip olmasını sağlayacak.Kısa süre önce Çinli yetkililerin Binance’in Şangay ofisine baskın düzenlediği ve ofisin kapatıldığı yönünde iddialar piyasayı salladı. Bu haber Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatlarında ciddi değer kayıplarını beraberinde getirdi.

Bitcoin ve altcoin’lerdeki fiyat düşüşüne yönelik diğer haberler için “Çin’den Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyen Kritik Duyuru! BTC 7 Bin Doların Altına Kaydı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap