Herkesin Konuştuğu Yeni Platform Friend.Tech Nedir?

Herkesin Konuştuğu Yeni Platform Friend.Tech Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Herkesin Konuştuğu Yeni Platform Friend.Tech Nedir?

Coinbase dayanaklı yeni Katman-2 Blockchain olan Base üzerinde çıkış yapan Friend.Tech, kripto kesimini kasıp kavuruyor. Kısa müddette Tron ve Uniswap üzere başkan DeFi protokollerini sollaması bir yana, kripto iktisadına 20 milyon dolarlık hacim çekti.

Friend.Tech Nedir?

Friend.Tech, ilgi cazibeli modelleriyle yenilikçilerin zihinlerini büyüleyen bir sonraki büyük toplumsal platform trendi. Entrika ve sohbet yaratan bir terim olan Friend Tech, TweetDAO ve Stealcam üzere uygulamaların geliştirilmesinde değerli bir figür olan Racer’a (@0xRacerAlt) atfedilmiştir.

Coinbase’de kıdemli bir yazılım mühendisi olan Yuga Cohler, bir tweet’te Friend Tech’in kripto kişilikleri için merkezi olmayan bir toplumsal medya platformu olduğunu vurguladı. Cohler, platformun yenilikçiliğinin merkezinde, kripto paralar olarak “hisse senetlerini” kullanmasında yattığını da kelamlarına ekledi. Bu paylaşımlar, kripto fenomenlerine etkileşim bağlamında mülkiyeti sembolize eder. Konsept, pay senedi sahibi olmanın makul bir şirkette paya eşit olduğu borsanın mülkiyet prensibini yansıtır.

İlk bakışta, temel Friend.Tech fonksiyonları, WeChat kümeleri yahut Telegram kümeleri üzere tanıdık platformlara benziyor. Bununla birlikte, ayırt edici faktör, Friend Tech’in özünü tanımlayan bir özellik olan küme sohbetlerine organik olarak girme ve çıkma sürecinde yatmaktadır.

Kullanıcılar, makul kümelere katılmayı seçebilirler. İsterlerse taban fiyatı ödeyerek seçilen kümeden hisse alabilirler. Bu taban fiyat, iştirak fiyatı olarak fonksiyon görür. Kullanıcılar daha sonra kümeden ayrılmaya karar verirlerse küme paylaşımlarını tasfiye edebilirler.

Friend Tech’in yatırım modeli

Friend Tech, toplumsal iştiraki yatırım fırsatlarıyla birleştirir. Belli bir kümedeki iştirakçi sayısı arttıkça ve küme paylarının toplam ölçüsü arttıkça, her bir küme payının taban fiyatı buna karşılık gelen bir artış yaşar. Fakat küme üyeleri daha evvel de belirtildiği üzere kümeden çıkmak isterlerse kendi paylarını satmaya karar verebilirler.

Bu dinamik, muhakkak bir kümeye katılmanın toplumsal yararlara ek olarak ileriye dönük finansal yararları olduğunu ima eder.

Yeni platform bölüm başkanlarını geride bıraktı

Friend.Tech’in beta sürümü 10 Ağustos Perşembe günü kullanıma sunuldu. Akabinde birinci 24 saatinde 30.000’den fazla süreç kaydetti. Birinci heyecanın akabinde, uygulamadaki aktiflik hafta sonuna kadar azaldı. Lakin Cuma öğlenden sonra süreç hacimleri bir sefer daha yükselmeye başladı. Aşağıdaki grafikten görüldüğü üzere, tüm hafta sonu boyunca yüksek düzeyini korudu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Herkesin Konuştuğu Yeni Platform Friend.Tech Nedir? 1

Friend şu anda kadar kripto ekosistemine  11.100 ETH, yani yaklaşık 20 milyon dolar çekti. Bu hacim platform tarafından üretilen süreç fiyatlarının hacminde bir artışı tetikledi. Böylelikle, Ethereum hariç rastgele bir Blockchain’den daha fazla gas üretti. Sonuç olarak, yarım milyon doların üzerinde gelir elde etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Herkesin Konuştuğu Yeni Platform Friend.Tech Nedir? 2

Topluluk Friend.Tech haftalık airdrop’larına özel ilgi gösteriyor

Alım satım faaliyetinin modeli, yeni kullanıcıların Friend.Tech’e katılma süratiyle eşleşir. Birinci ivedinin akabinde, platform 44.000 kullanıcıya birinci “Friday Points” hava dağıtımını başlattığında, iştirak Pazartesi ve Cuma günleri ortasında yavaşladı.

Friend.Tech, bir toplumsal medya gönderisinde altı aylık beta devri boyunca her Cuma günü airdrop’a 100.000 puan atmaya devam edeceğini duyurdu. Uygulama daha geniş bir ölçekte piyasaya sürüldüğünde, puanlar şimdi açıklanmayan “özel bir amaca” hizmet edecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Herkesin Konuştuğu Yeni Platform Friend.Tech Nedir? 3

Pazar günü, platformdaki eşsiz alıcıların sayısı 54.000’in üzerine çıktı. Satıcı sayısı şu anda 20.000’i aştı. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, bu talep dal başkanlarını geride bırakmasına yardımcı oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap