Halving Yapan Bu Altcoin Düşmeye Devam Ediyor! Sebebi Ne?

Halving Yapan Bu Altcoin Düşmeye Devam Ediyor! Sebebi Ne?

Paylaş
BTC Piyasası: Halving Yapan Bu Altcoin Düşmeye Devam Ediyor! Sebebi Ne?

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Litecoin ödül yarılanması (halving), beklentileri karşılamadı. Altcoin severlerin büyük kısmı, sürecin akabinde LTC fiyatının yükseleceğini düşünüyordu. Lakin gerçekler beklentilere büsbütün karşıt oldu.

Litecoin (LTC) fiyatı, Haziran ortasından Temmuz ayına kadar %50’den fazla bedel kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Kripto para ünitesi, 115$ doruğunun akabinde günümüze kadar ise %25 düştü.

BTC Piyasası: Halving Yapan Bu Altcoin Düşmeye Devam Ediyor! Sebebi Ne? 1

An itibariyle 86$ civarında süreç gören altcoin, 96 dolar direncini aşmadığı takdirde aşağı hareketine devam edebilir. Günlük dönem için beklenen dayanaklar ortasında ise 83$ orta düzeyi dikkat çekiyor.

Litecoin Halving Daha Evvel Nasıl Sonuçlandı?

Kripto para yatırımcılarının hayal kırıklığına uğramasına neden olan Litecoin halving geçmişte de bekleneni vermedi. 2015 ve 2019 yıllarında gerçekleşen halving süreçleri, altcoin ünitesi LTC üzerinde değerli bir tesir göstermedi. Litecoin’in günümüzdeki fiyatı hareketi bilhassa 2019 yılı ile benzerlik gösteriyor.

Blockchain araştırmacısı IntoTheBlock, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımda Litecoin’e dair metrkleri ortaya koydu. 2019 ve 2023 yıllarını kıyaslayan araştırmacılar, fiyat sabit kalırken ağ iştirakinin büyük ölçüde arttığını tespit etti.

Son 4 sene içerisinde LTC fiyatı değişmezken toplam adres, günlük transfer sayısı üzere metrikler yaklaşık 2 kat yükseldi. Kelam konusu bilgiler, genel ağ kapasitesinin büyük ölçüde arttığını ortaya koyuyor. Bu durum, altcoin projesinin bireyler nezdinde daha fazla kabul gördüğünün değerli bir işareti.

Halving Nedir?

Türkçe olarak “yarılanma” manasına gelen halving süreci, iş ispatı (proof-of-work) ile çalışan blockchain ağlarında madencilerin blok başına kazandığı kripto para ölçüsünün yarıya düşürülmesi manasına gelir. Halving süreçleri, çoklukla programlı ve dış müdahale olmadan, belli dönemlerde (örneğin 250.000 blokta bir) gerçekleşir.

BTC Piyasası: Halving Yapan Bu Altcoin Düşmeye Devam Ediyor! Sebebi Ne? 2

Lider kripto para ünitesi Bitcoin’in bir sonraki halving süreci tahminen Nisan ayının birinci günlerinde tamamlanacak. Tarihi datalar, daha evvelki 2 halving sürecinin akabinde Bitcoin (BTC) fiyatının yükseldiğini ortaya koyuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap