Hakim Bu Altcoin İçin ‘Kayıtsız Satış’ Dedi! Ripple Kararına Ret!

Hakim Bu Altcoin İçin ‘Kayıtsız Satış’ Dedi! Ripple Kararına Ret!

Paylaş
BTC Piyasası: Hakim Bu Altcoin İçin ‘Kayıtsız Satış’ Dedi! Ripple Kararına Ret!

Kripto para bölümü ve Ripple için değerli bir gelişme olarak, SEC tarafından Terraform Labs’a karşı açılan davayı denetleyen bir ABD yargıcı, firmanın davayı reddetme talebini reddetti. New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Jed Rakoff tarafından 31 Temmuz’da verilen karar, SEC’in şirkete ve kurucusu Do Kwon‘a karşı açtığı davanın devam etmesine müsaade veriyor. SEC, Terraform Labs’ı milyarlarca dolarlık bir kripto varlık menkul değer dolandırıcılığı düzenlemekle suçlamıştı. İşte detaylar…

LUNA ve birçok altcoin için kritik karar geldi

Mahkemenin kararı, Terraform Labs’ın yasal temsilcilerinin Nisan ayında SEC’in şirket ve kurucusu üzerinde yargı yetkisi olmadığını savunarak davayı reddetme talebinde bulunmasının akabinde geldi. Temsilciler ayrıyeten kurumun Mirror Protocol (MIR), Terra Classic (LUNC) ve TerraUSD Classic (USTC) dahil olmak üzere belli tokenlerin menkul değer olduğu tarafındaki görüşüne karşı çıktı. Yargıç Rakoff kararında, davanın reddedilmesi için tüm argümanların hakikat kabul edilmesi ve tüm makul çıkarımların SEC’in lehine yapılması gerektiğini vurguladı. Terraform Labs’ın SEC’in Kongre yetkisi olmadan kripto tokenleri düzenleme yetkisi olmadığı istikametindeki argümanını reddederek “Büyük Sorular Doktrini”ne atıfta bulundu. Yani yargıç, SEC’in Terra LUNA’nın kayıt dışı satışına ait tezinin gerçek olduğunu söyledi. Hasebiyle davanın ilerleyeceğini onayladı.

BTC Piyasası: Hakim Bu Altcoin İçin ‘Kayıtsız Satış’ Dedi! Ripple Kararına Ret! 1

Yargıç ayrıyeten, muhakkak süreçlerin yatırım mukavelesi olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için kullanılan yasal bir test olan Howey testinin tahliline birkaç sayfa ayırdı. Yargıç Rakoff, testi karşılamak için resmi bir kontratın gerekli olmadığını ve tokenlerin kendilerinin mahkeme önündeki tartışmalarda yatırım mukaveleleri olarak kabul edilebileceğini belirtti. Daha da değerlisi, Yargıç Rakoff, Ripple-SEC davasında ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres tarafından daha evvel verilen karara katılmadı.

Ripple davası nasıl etkilenecek?

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ripple davasında Yargıç Torres, 13 Temmuz’da ikincil piyasalarda XRP satışlarının yatırım kontratı olmadığına ve menkul değerler maddelerini ihlal etmediğine karar vermişti. Lakin Yargıç Rakoff, birincil ve ikincil piyasa alıcıları ortasında ayrım yapma yaklaşımını reddetti. Mahkemenin bu cins ayrımları tanımadığını belirtti. Bu kararın, kripto para tokenleri ve bunların menkul değer olarak sınıflandırılmasını içeren öteki davalar için tesirleri olabilir.

BTC Piyasası: Hakim Bu Altcoin İçin ‘Kayıtsız Satış’ Dedi! Ripple Kararına Ret! 2

Yargıç Rakoff’un Terraform Labs-SEC davasındaki kararı Ripple-SEC davasını direkt etkilemeyecek olsa da, kripto para alanındaki yasal yorumların karmaşıklığını vurguladı. Bu davalar, token sınıflandırması ve menkul değer düzenlemeleriyle ilgili hususların farklı yorumlara açık olduğunu ve vakit içinde değişebileceğini göstermektedir. Buna ek olarak, SEC’in Ripple davası kararını kararından evvel Yargıç Rakoff’a sunduğu ve buna uymamasını tavsiye ettiği ortaya çıktı. SEC ayrıyeten Ripple kararını temyize götürme niyetini belirterek, kripto para ünitelerinin düzenlenmesini çevreleyen yasal zorlukların ve tartışmaların devam ettiğini belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap