Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor!

Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor!

Analist Jonathan Morgan’ın Bitcoin tahmini Kriptokoin.com’da mercek altına alınıyor. Tahmine göre, Federal Rezerv, BTC’nin yükseliş trendini engelleyemez. Bitcoin fiyat hareketi, Bitcoin’e daha profesyonel para yatırıldığı için riskten kaçınma duyarlılığına maruz kalıyor. Bitcoin’in bir varlık olarak güçlü olmaya devam ediyor, hala son 11 yılın en iyi performans gösteren finansal aracı. Ayı piyasalarını kripto para birimlerinde ölçmek zordur diğer piyasalarda kullanılan standart metrikler geçerli değildir görüşünü savunuyor analist

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor! 1

Bitcoin tahmini neler içeriyor?

Bitcoin fiyatı, Federal Rezerv’in kararının açıklanmasından sonra bu hafta meydana gelen daha dramatik bir düşüşle, son birkaç hafta içinde bazı önemli kayıplar yaşadı. Kayıplar arttıkça ve Bitcoin 30.000 dolarlık bölgeye girdikçe, ayı piyasasında olduğuna dair Bitcoin tahmini arttı. Borsada bir ayı piyasasını ölçmek için aynı göstergeler kripto para piyasasında kullanılsaydı, ayı piyasaları neredeyse iki haftada bir gerçekleşirdi. Tüm zamanların en yüksek seviyesinden %20 veya daha fazla herhangi bir düşüş, hisse senedi piyasaları için ayı piyasası olarak kabul edilir. Bitcoin için %20’lik bir düşüş normal bir geri çekilme bile değil; bu normal bir salınım aralığıdır. Son üç ayı piyasasına bir bakış, zaman ve fiyat olarak aşağıdaki sonuçları gösteriyor. 17 Haziran 2011 – 25 Mayıs 2012: 350 gün uzunluğunda, maksimum kayıp %93,8 idi. 29 Kasım 2013 – 1 Mayıs 2015: 462 gün uzunluğunda, maksimum kayıp %92,6 oldu. 22 Aralık 2017 – 1 Mart 2019: 427 gün uzunluğunda, maksimum kayıp %84 idi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor! 2

Üç ana ayı piyasasını, Bitcoin’in bir yükseliş trendinde karşılaştığı düzeltmelerle karşılaştırın: Bitcoin’in yaşayabileceği ortalama geri çekilme %30-40 arasında değişebilirken, ani çökmeler ve nadiren de olsa %50’nin üzerinde kısa, keskin düzeltici hareketler meydana gelir. Peki, geri çekilmeler bu kadar keskin ve değişkenken bir ayı piyasası kripto para birimlerinde nasıl ölçülür? Cevap zaman ve duygudur. On-chain ölçümler, Bitcoin’in ayı piyasasında olduğunu veya yakında başlayabileceğini önermek için birçok neden gösteriyor. Teknik analiz perspektifinden bakıldığında, Bitcoin’in haftalık grafikteki osilatörleri kesinlikle olumsuz hissi doğrulamaya yardımcı oluyor.

Optex Bands osilatörü şu anda ciddi şekilde aşırı satım bölgesinde; ilki Ekim 2018’de ve yine Temmuz 2021’de olmak üzere yalnızca üç kez görülen bir durum. Temmuz 2021’deki düşük Optex Bantlarının 31.000 dolardan yaklaşık 69.000 dolara yükselen ralliden önce geldiğini belirtmekte fayda var. Bileşik Endeks Aralık 2018 – Ocak 2019 dipleri, Eylül 2015 dipleri ve Haziran – Temmuz 2021 dipleri ile aynı seviyede işlem görüyor. Göreceli Güç Endeksi, Mart 2020 ve Ocak-Şubat 2019’daki Kovid çöküşünün en düşük seviyelerinden bu yana görülmeyen en düşük seviyelere taşındı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor! 3

Bitcoin ayı piyasasında mı?

Fiyat hareketi perspektifinden, olumsuz duyarlılık da ölçülebilir. Bitcoin, Ichimoku Bulutunun altına düştü ve Mart 2020’deki Covid çöküşünden bu yana ilk kez haftalık Bulutun altına düşmekle tehdit ediyor. Bir Spike Pattern, on beş veya daha fazla X veya O’dan oluşan herhangi bir sütundur. Spike Patterns, aşırı ve aşırı abartılı fiyat hareketinin tanımıdır. Bu, Bitcoin’in bu Nokta ve Şekil tablosunda tek bir ters sütun görünmeden 34.000 dolar daha düşük hareket ettiği anlamına geliyor – bu şaşırtıcı bir düşüş başarısı ve tarih kitapları için bir başarı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor! 4

Analiste göre, Bitcoin ayı piyasasında değil henüz. Bitcoin’in zincir üstü, temel ve teknik analiz ölçümleri uç noktalara işaret ederken, Bitcoin hangi yöne hareket edecek? Çoğu, Bitcoin fiyatının haftalık mum çubuğunu nasıl kapatacağına bağlı olacaktır. Haftalık Ichimoku Bulutunun altında kapanırsa, 25.000 dolarlık değer alanına doğru bir flaş çökmesi söz konusu. Bununla birlikte, piyasanın halihazırda ne kadar aşırı satılmış ve genişletilmiş olması nedeniyle yükselişin tersine çevrilmesi kuvvetle muhtemeldir. Yaklaşan bir ralli gerçekleşirse, Bitcoin’in ayı piyasasında olup olmadığına dair kritik bir test olacak. 48.000 ila 50.000 ABD Dolarını test etmek için geri dönüş, gelişmenin erken belirtilerini gösteriyor. Boğalar yakın gelecekte 48.000 dolar – 50.000 dolar fiyat aralığının üzerinde bir hareketi sürdüremezlerse, piyasa kesinlikle gerçek ve genişletilmiş bir ayı piyasasına hazır olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Haftalık Bitcoin İddiası Çıktı: Bu Düzeyler Bekleniyor! 5

Bitcoin’in haftalık Bulut’un altına yakın bir haftalık mum çubuğu varsa, 48.000 – 50.000 doları test etme olasılığı giderek daha karmaşık hale gelir. Çünkü tüm zamanların en düşük seviyeleri Bitcoin’in osilatörlerinde baskı yaparak bir tür “fiyat keşfi” yaratır. Ancak bu arada, Federal Rezerv Başkanı Powell veya Başkan Biden‘in Bitcoin’in daha geniş yükseliş trendi ve büyümesi üzerinde anlamlı bir engel çıkarması muhtemel değil.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap