Hacklenen Bu Altcoin Hakkında Sert Sav: Olayı Zımnî Tuttu!

Hacklenen Bu Altcoin Hakkında Sert Sav: Olayı Zımnî Tuttu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hacklenen Bu Altcoin Hakkında Sert Sav: Olayı Zımnî Tuttu!

Haziran ayında büyük bir hack teşebbüsüne maruz kalan Atomic Wallet, yeni tezlerle gündemde. Altcoin yatırımcıları proje takımının olayı saklı tuttuğunu, hatta durumu polise bildirmediğini öne sürüyor.

Atomic Wallet, toplu dava ile karşı karşıya

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız Haziran tarihli gelişmelerde, Atomic Wallet’ın güncellenen resmi web sitesi 100 milyon dolarlık kayba yol açan güvenlik açıklarına neden olmuştu. Mağdur yatırımcılar kısa mühlet sonra altcoin projesine ve grubuna karşı toplu dava başlattı.

Alman medya ajansı bne IntelliNews’in 21 Ağustos’ta bildirdiğine nazaran, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan düzinelerce varlıklı yatırımcı Atomic Wallet’a karşı açılan toplu davanın bir modülü. Altcoin yatırımcıları yüz milyon dolarlık hack saldırısından Atomic Wallet grubuna suçlamalar yöneltiyor…

Toplu dava, Alman avukat Max Gutbrod ve Moskova hukuk teknolojisi firması Destra Legal’in kurucu ortağı Boris Feldman tarafından koordine ediliyor. Gutbrod, hack sonrasında toplam 12 milyon dolar kaybeden yaklaşık 50 müşteriyi temsil ediyor.

Atomic Wallet, Haziran 2023’ün ortasında 100 milyon dolarlık devasa bir istismara maruz kaldı. Hack, platformdaki en az 5.500 kripto hesabını etkiledi. Elliptic üzere şirketler daha sonra soygunu, Kuzey Koreli siber cürüm kümesi Lazarus Group ile ilişkilendirdi.

“Herhangi bir bilgi vermediler ve polise gitmediler”

Alman avukat Max Gutbrod, 50 mağdur kullanıcıyı temsil ettiği davada Atomic Wallet takımına yönelik yeni suçlamalar yönlendirdi. Buna nazaran, altcoin projesi hack akabinde olayını uzun mühlet zımnî tuttu. Gutbrod, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

Müşterilerimizin varlıklarını kurtarmak için çalışıyoruz ve Atomic Wallet’a karşı toplu dava açacağız […] Müşterilerimize hack hakkında rastgele bir bilgi vermediler yahut bunu bildirmek için polise gitmediler.

İlk raporlar Atomic Wallet’a yapılan taarruzdan Lazarus’u sorumlu tutuyor. Ama, yeni savlar öbür bir cürümlünün olabileceğini öne sürüyor. Argümanlara nazaran hack teşebbüsünün ardında Ukraynalı bir kümenin olma ihtimali epeyce daha yüksek. Destra Legal’in kurucu ortağı Feldman, “Ukraynalı hacker kümelerinin iştirakine dair izler buldukları” tabirine yer veriyor.

Atomic Wallet grubu altcoin yatırımcılarını karanlıkta bıraktı

Atomic Wallet takımı, Haziran ayında bu istismara tam olarak hangi şartların yol açtığını açıklamadı. Firma sadece en “olası” dört nedeni sıraladı. Bunlar ortasında kullanıcı aygıtlarındaki virüs, altyapı ihlali, ortadaki adam saldırısı yahut makûs gayeli yazılım kodu enjeksiyonu yer alıyor. Atomic Wallet ayrıyeten uygulama kullanıcılarının %0,1’inden azının etkilendiğini yinelemeye devam etti. Hücumdan kısa bir mühlet sonra, kripto para cüzdanı görünüşe nazaran her zamanki üzere çalışmaya devam etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap