Hacklenen Altcoin Yüzde 800 Yaptı! Neler Oluyor?

Hacklenen Altcoin Yüzde 800 Yaptı! Neler Oluyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Hacklenen Altcoin Yüzde 800 Yaptı! Neler Oluyor?

Kripto para dünyasında dün akşam saatlerinde altcoin CRV’nin hacklenmesi gündem olmuştu. Sonrasında ise meydana gelen fiyat dalgalanması dikkat çekmişti. Artık ise yeni bir gelişme daha var. Hacklenen CRV’nin fiyatında yüzde 800’lük bir artışın olduğu belirtiliyor. Pekala bu basamakta hakikaten neler oldu? Detaylara bakalım

Borsalar altcoin CRV hack’ine reaksiyon gösterdi

Dün geç saatlerde, CRV hacki DeFi dünyasını sarstı. Öbür taraftan Bitcoin ve altcoinlerde kısa periyodik bir paniğe neden oldu. Altcoin CRV fiyatı hacklenmeyle birlikte Binance’te 0,57 dolar düzeyine kadar geriledi. Kimi borsalarda ise gerileme 0,1 dolara kadar oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hacklenen Altcoin Yüzde 800 Yaptı! Neler Oluyor? 1

CRV’ye yapılan taarruzun akabinde borsalar CRV para yatırma ve çekme süreçlerini askıya aldı. Altcoin CRV likiditesinin olmaması nedeniyle birtakım borsalarda da farklı fiyat hareketleri yaşandı. Para çekme ve yatırma süreçlerinin askıya alınmasının akabinde CRV fiyatı Güney Kore merkezli kripto para borsaları Bithumb ve Upbit’te yüksek primli süreç görmeye başladı.

Güney Kore borsalarında çılgın fiyat dalgalanmaları

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Bithumb borsasında CRV/KRW fiyatının %800 artığını görmekteyiz. Buna nazaran bu artış altcoin CRV fiyatını 7630 KRW’ye, yani 6 dolara getirdi. Yazıyı yazarken de durum hakikaten çok farklı hal aldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Hacklenen Altcoin Yüzde 800 Yaptı! Neler Oluyor? 2

Buna nazaran Bithumb borsasında altcoin CRV fiyatı yaklaşık 4,65 dolara gelmiş durumda. Başka taraftan Binance ve öteki borsalarda fiyat çok düşük durumda. 0,63 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Altcoin Curve Finance hack’i ele alıyor

Curve, DeFi için kıymetli bir likidite sağlayıcısı pozisyonunda. Buna nazaran burada meydana gelen olay tüm bölüm tarafından yakından takipte. Altcoin Curve Finance, son güncellemesinde 4 likidite havuzunun hacklendiğini doğruladı ve yatırımcılardan bu havuzlardan çıkmalarını istedi. Yapılan duyuruda şöyle deniyor.

“Aşağıdaki havuzlar, 0.2.15-0.3.0 sürümlerindeki Vyper derleyicisiyle ilgili bir sorun nedeniyle taarruza uğramıştır:

  • crv/eth
  • tool/eth
  • mseth/eth
  • peth/eth

Potansiyel olarak etkilenen bir başka havuz ise Arbitrum’un tricrypto isimli havuzu. Denetçiler ve Vyper geliştiricileri karlı bir hack elde edemediler. Lakin, lütfen bu havuzlardan çıkınız.”

Sektör önderleri dayanağını açıkladı

Justin Sun, altcoin CRV’nin DeFi ekosistemi için değerli olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıyeten takviyelerinin CRV takımı ve öbür protokollerle birlikte olduğunu söyledi. Son altcoin CRV saldırısı, DeFi alanındaki güvenlik açıklarının altını çizdi.

Diğer taraftan borsaları kullanıcıları korumak için süratli bir halde harekete geçmeye teşvik etti. Durum ortaya çıktıkça piyasa, DeFi dünyasındaki gelişmeleri yakından izleyecek. Ayrıyeten yüksek alarmda kalmaya devam edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap