Güney Koreliler Bu 6 Altcoin’e Akın Etti: İşte Liste!

Güney Koreliler Bu 6 Altcoin’e Akın Etti: İşte Liste!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Koreliler Bu 6 Altcoin’e Akın Etti: İşte Liste!

Kripto para piyasasında yaşanan dinamik bir değişimle birlikte, Güney Kore’nin hareketli kripto ortamı hem alım satım eğilimlerinde hem de alım satım hacminde değerli bir değişime şahit oluyor. Dünyanın beşinci sıradaki kripto para ünitesi XRP, yatırım için en çok tercih edilen altcoin olarak Ethereum’u gölgede bırakarak ülkede öne çıktı. Tıpkı vakitte, Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası olan Upbit, çeşitli altcoin projelerinde olağandışı hacim artışları tespit etti. İşte detaylar…

Güney Kore’nin altcoin tercihi bu projelere işaret ediyor

Güney Kore’nin önde gelen bir haber kuruluşunun raporuna nazaran XRP, Güney Koreli kripto para kullanıcıları ortasında yatırım için tercih edilen altcoin olarak uzun müddettir ikinci en büyük kripto para ünitesi olan Ethereum’u tahtından indirdi. Güney Kore kripto para borsası Bitsum’dan elde edilen bilgiler, ülkedeki çeşitli yaş kümelerinde gelişen bir yatırım eğilimini vurguluyor. Bu yaş kümeleri ortasında, 20’li yaşlardaki yatırımcılar en etkin kripto traderları olarak ortaya çıktı ve XRP, bu kategorideki traderların yüzde 20’sinden fazlasının ilgisini çekerek tercih ettikleri altcoin seçimi oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Koreliler Bu 6 Altcoin’e Akın Etti: İşte Liste! 1

Bu değişim yalnızca genç demografiye mahsus değil. 30’lu ve 50’li yaşlardaki yatırımcılar da XRP’ye karşı güçlü bir eğilim sergiledi. Bilhassa, 50’li yaşlarındaki traderların %14,9’u ve 30’lu yaşlarındaki traderların %17’si daima olarak XRP ile ilgilenmektedir. 60’lı yaşlarındaki traderlar bile bu eğilimden muaf değil ve %13,8’i XRP’yi uygun bir yatırım seçeneği olarak görmektedir. Ayrıyeten, 40’lı yaşlarındaki traderların %11,8’i XRP‘yi faal olarak benimsemiştir. Dal uzmanları bu XRP artışını, uzun vadeli stratejiler yerine kısa vadeli çıkarları vurgulayan yatırım ortamındaki bir değişime bağlıyor.

XRP neden ilgi odağı oldu?

Güney Kore merkezli bir kripto şirketinin CEO’su olan Kim Dong-hwan, XRP’ye yönelik artan ilginin, yatırımcıların bütüncül ve uzun vadeli bir yaklaşım benimsemek yerine kısa vadeli piyasa hareketlerine olan eğilimini gösterdiğini vurguluyor. Bu ortada, XRP’nin seyahati zorluklar olmadan gerçekleşmedi. Yalnızca bir hafta evvel güçlü bir yükseliş yaşamasına karşın, son periyotta piyasada yaşanan gerileme ve SEC-Ripple davasına ait devam eden güncellemeler token üzerinde iz bıraktı. Ripple’ın XRP’den bağımsız olduğuna dair tekrarlanan argümanları, tokenı haber döngüsünün dalgalanma tesirinden korumadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Koreliler Bu 6 Altcoin’e Akın Etti: İşte Liste! 2

Upbit’te eşsiz altcoin hacmi

Güney Koreli traderlar XRP’ye yönelik artan ilgilerini sergilerken, ülkenin önde gelen kripto para borsası Upbit’te farklı bir piyasa heyecanı yaşandı. 1 saatlik ve 4 saatlik grafiklerde, bir dizi kripto para ünitesi, klasik piyasa trendlerine meydan okuyarak süreç hacminde beklenmedik artışlar sergiledi. Basic Attention Token (BAT), Qtum (QTUM), Aergo (AERGO), Loom Network (LOOM) ve Bitcoin Gold (BTG) olmak üzere beş altcoin, Upbit’teki süreç hacminde kıymetli artışlar gösterdi. Dikkat cazip bir halde, Upbit’teki bu hacim artışı, hacimlerin sabit kaldığı ve hatta azaldığı Binance’teki muadilleriyle tam bir tezat oluşturuyor.

Hacimdeki kayda bedel artışa karşın, bu coinlerin fiyat hareketleri büyük ölçüde negatif bölgede kaldı ve hacim ile fiyat ortasındaki tipik korelasyondan uzaklaştı. Göze çarpan bir örnek, kurumsal tahlillere hizmet veren bir Blockchain platformu olan Aergo (AERGO) oldu. AERGO, Upbit’in 1 saatlik grafiğinde süreç hacminde %214,18’lik şaşırtan bir artışa şahit oldu. Buna karşılık, Binance’teki hacim tıpkı devirde %19,79 oranında düştü. Loom Network (LOOM), Upbit’te hacminin ortalama 14 milyon dolardan 49 milyon dolara yükselmesi ve %260,98’lik bir artış göstermesiyle benzeri bir model sergiledi. Binance’de ise hacim, ilgili vakit diliminde %39,59’luk bir artış gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Koreliler Bu 6 Altcoin’e Akın Etti: İşte Liste! 3

BAT, QTUM ve BTG: Emsal eğilim var

Basic Attention Token (BAT), Qtum (QTUM) ve Bitcoin Gold (BTG) üzere öbür kripto paralar da anomali kervanına katıldı. BAT’ın hacmi Upbit’in 1 saatlik grafiğinde %322,29 artış yaşadı. Bu sırada, Qtum’un hacmi %470,31 üzere şaşırtan bir artış kaydetti. Bitcoin Gold (BTG), Upbit’in 1 saatlik grafiğinde 4 bin dolardan 15 bin dolara çıkarak %296,09’luk bir hacim artışı kaydetti. Kripto para piyasası karakteristik dalgalanmasını sergilemeye devam ederken, Güney Kore’nin kripto meraklıları kendilerini XRP’nin tercih edildiği ve Upbit’te ilgi cazip hacim anomalilerinin yaşandığı bir ortamda buluyor. Bu eş vakitli eğilimler, yatırımcı hassaslığı ve alım satım davranışının etkileşiminin kripto varlıkların bahtını şekillendirdiği piyasanın dinamik tabiatının altını çiziyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap