Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası

Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası

Piyasa pahasına nazaran dünyanın en büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum, en büyük sahipleri ortasında çok çeşitli cüzdan adreslerine sahip. Ethereum’un en büyük sahiplerine ait bu yazımız ilinç bir gerçeği ortaya koyuyor. Platformun en değerli ETH sahiplerinden kimilerinin gerisindeki farklı modelleri ve ilgi alımlı öykülere bakıyoruz.

Binance ve Grayscale: Ethereum için zıt stratejiler

Ethereum’un en büyük sahiplerinin başında iki kurum var. ETH tutma konusunda bariz halde farklı yaklaşımlara sahip iki kıymetli kuruluş Binance ve Grayscale geliyor. Binance, ETH’sini yüklü olarak sadece iki soğuk cüzdanda saklıyor. Ayrıyeten toplamda 5,7 milyar doları aşan şaşırtan bir pahaya ulaşıyor. Bu konsantre yaklaşım, Binance’in verimli idare için varlıkları konsolide etme stratejisinin altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası 1

Buna rağmen Grayscale, Ethereum varlıklarının merkeziyetsiz bir halde dağıtılmasını tercih ediyor. Grayscale, 30 milyon doları aşan varlıklarla tek bir adrese sahip olmaktan kaçınıyor. Bunun yerine Grayscale, yaklaşık 5 milyar dolarlık ETH’ye sahip. Buna nazaran tümü ETHTrust’larına atfedilen 650’den fazla adrese dağıtıyor. Öteki taraftan bu merkezi olmayan strateji, şeffaflık ve güvenliğe olan bağlılığı yansıtıyor üzere duruyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası 2

Polkadot Multisig’in bahtsız ölümü

Ethereum’un en büyük sahipleri listesinde epeyce sıra dışı bir giriş de yer alıyor. En büyük 15. Ethereum sahibi, geri dönüşü olmayan bir bahta maruz kalan bir Polkadot Multisig cüzdanı. Ayrıyeten ‘devops199’ olarak bilinen bir Github kullanıcısının atağı var. Buna nazaran, 6 Kasım 2017’de bu cüzdanın mevtini istemeden de olsa tetikledi. Polkadot’un multisig’inin dayandığı Parity kütüphanesine gönderilen ölümcül bir komut, cüzdanın kalıcı olarak kilitlenmesine neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası 3

Trajik bir biçimde, bu olay yaklaşık 500 milyon dolar bedelinde ETH’yi kalıcı olarak kurtarılamaz hale getirdi. Buna nazaran bloxkchain teknolojisinin karmaşıklığı ve affetmeyen tabiatı hakkında uyarıcı bir kıssa olarak hizmet ediyor.

Israrcı Ethereum satış öncesi sahipleri

Ethereum’un en büyük sahipleri ortasında, Ethereum’un ön satışı sırasında edinilen ETH’yi tutmaya devam eden birinci 30 adres içinde iki cüzdan var. Bilhassa, 0x2B6 olarak bilinen 22. en büyük Ethereum cüzdanı, Ethereum’un birinci bloğu olan Genesis Bloğu’nda kıymetli ölçüde 250.000 ETH aldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Geri Dönüşü Yok! 15. En Büyük Ethereum Cüzdanının Trajik Kıssası 4

Dikkat cazip bir halde, bu cüzdanın oluşturulduğu günden bu yana el değmemiş olması, bu cüzdanın sarsılmaz bir ETH hodler’ına mı ilişkin olduğu yoksa geniş blockchain ortamında kayıp bir cüzdanı mı temsil ettiği sorusunu gündeme getiriyor.

Çeşitli ETH cüzdan manzarası

Ethereum’un en büyük cüzdanları, platformun ekosisteminin canlı bir fotoğrafını çiziyor. Bu cüzdanlar borsalara, erken satış öncesi iştirakçilere ilişkin. Öbür taraftan DeFi balinalarına ve hatta hiçbir varlığın bağlantılı olmadığı örneklere ilişkin. Ethereum’un cüzdan çeşitliliği, hem stratejik ağırlaşmanın hem de merkezi olmayan dağıtımın göstergesi. Ayrıyeten btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bu örneklerin en âlâ ETH sahipleri ortasında yer bulduğu blockchain dünyasının çok taraflı tabiatını yansıtıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap