Forbes En Yeterli Meme Coinleri Sıraladı: Bu 5’ine Bakın!

Forbes En Yeterli Meme Coinleri Sıraladı: Bu 5’ine Bakın!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Forbes En Yeterli Meme Coinleri Sıraladı: Bu 5’ine Bakın!

Meme coinleri, bir tıp internet ‘şakası’ üzerine kurulmuş bir kripto para üniteleridir. Lakin bu tokenlerden kimilerinin boyutları hiç de latife değil. Forbes, en büyük meme coinlerden kimilerine bir göz atıyor.

Meme coinleri içinde özgün olanı: Dogecoin (DOGE)

Eğer Bitcoin yepyeni kripto para birimiyse, Dogecoin de orjinal meme coin’dir. Aslında geliştiricileri Dogecoin’i, 2013 yılında kripto para ünitelerinin bir parodisi olarak tasarladı. Doge ismini taşıyan köpek, 2005’ten bu yana göğüslerde yer alıyor. Piyasa pahası yaklaşık 10,4 milyar dolar olan DOGE, dünyanın en büyük meme coin’i. Şu anda token başına yaklaşık 0,074 dolardan süreç görüyor. DOGE, kısmen Twitter ve Tesla’nın sahibi Elon Musk tarafından halka açık bir biçimde destekleniyor. Bu yüzden, büyük bir takipçi kitlesine sahip.

Dogecoin’in devamı olan Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), köpek temalı bir öbür meme coin. Geliştiricileri Shiba Inu’yu, Ağustos 2020’de anonim olarak yarattı. Dogecoin ile tıpkı internet göğüsleri setine dayanıyor. Piyasa bedeli, 4,6 milyar dolar. Ayrıyeten, büyük kripto borsası Coinbase’e eklendikten sonra 2021 yılının Ekim ayında 0,00008845 dolar pahasına ulaştı. Şu anda SHIB 0,0000074 dolar kıymetinde.

Ulaş Utku Bozdoğan: Forbes En Yeterli Meme Coinleri Sıraladı: Bu 5’ine Bakın! 1

Meme coinleri ortasına suratı giriş yapan Pepe (PEPE)

Pepe, piyasa kıymeti açısından DOGE ve SHIB’nin çok gerisinde kaldı. Ekseriyetle sıkıntılı olan fotoğraf panosu web sitesi 4chan tarafından popülerleştirilen bir göğse dayanan bir meme coin. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, tartışmalar bir yana, çizgi sinema kurbağası cepheli meme coin, 2023 baharında piyasaya girdiğinden beri büyük bir sıçrama yaptı. Piyasa kıymeti şu anda 597 milyon dolar civarında. Lakin lansmandan kısa bir mühlet sonra Mayıs ayında yaklaşık 1,3 milyar dolar ile tepeye ulaştı. PEPE şu anda 0,000001525 dolardan süreç görüyor.

Bir öteki Shiba Inu tokeni: BONE ShibaSwap (BONE)

BONE, merkezi olmayan ShibSwap borsasında Shiba Inu (SHIB) topluluğu üyeleri tarafından kullanılan bir idare tokeni. Üyeler, borsanın geleceğinin istikametini oylamak için BONE tokenlarını kullanıyorlar. Piyasa kıymeti yaklaşık 480 milyon dolara ulaşmıştı. Lakin şu anda 296 milyon dolar. Token şu anda 1,29 dolardan süreç görüyor.

Meme coinleri listesinin sonunda Floki (FLOKI) var

Floki, Shiba Inu/Doge meme havuzunun bir öbür kısmı. İsmini bilhassa Twitter ve Tesla sahibi (ve Dogecoin destekçisi) Elon Musk’a ilişkin bir köpekten aldı. Floki, NFT’lere ve NFT oyunlarına odaklanan Floki ekosisteminin mahallî para ünitesi. Ayrıyeten, yardımcı tokenı olarak hizmet veriyor. Piyasa kıymeti şimdiye kadarki en yüksek düzeyine 480 milyon dolar olarak ulaştı. Şu anda 228 milyon dolar düzeyinde bulunuyor. FLOKI şu anda £0,00002418 dolardan süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Forbes En Yeterli Meme Coinleri Sıraladı: Bu 5’ine Bakın! 2

Meme coin nedir?

Bitcoin orjinal ve en büyük kripto para ünitesi. Öteki tüm kripto paralar altcoin olarak bilinir. Kimi altcoin’ler internet göğüsleri etrafında temalandırılmıştır. Bunlar meme coin’lerdir. Memetik teori evrimsel biyolog ve eğitimci Richard Dawkins’ten geldi. Dawkins, 1976 tarihli The Selfish Yine (Bencil Gen) isimli kitabında, fikirlerin ve kültürel olguların vakit içinde değişerek aktarılma ve uyarlanma halini tanımlamak için meme terimini kullandı. Biyoloji için genler neyse, sosyoloji için de göğüsler odur.

Günümüzde meme terimi çoklukla tek panelli, dijital çizgi romanlar olan imaj tabanlı latifeleri söz ediyor. Beşerler göğüsleri ekseriyetle kendi yorumlarını kattıktan sonra online olarak paylaşıyor. Tanınan memleer ortasında, birkaç meme parasının temeli haline gelen Shiba Inu ‘Doge’ ve 2023 yılında meme coin haline gelen kurbağa Pepe yer alıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap