Finans Şirketi: Ethereum’dan Daha Patlayıcı 2 Altcoin Bunlar!

Finans Şirketi: Ethereum’dan Daha Patlayıcı 2 Altcoin Bunlar!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Finans Şirketi: Ethereum’dan Daha Patlayıcı 2 Altcoin Bunlar!

Dev finans ve yatırım şirketi Motley Fool, yakın vakitte yaptığı açıklamalarda önder altcoin Ethereum’dan daha fazla potansiyele sahip 2 patlayıcı altcoin projesini açıkladı! Pekala, bu altcoinler hangileri? İşte detaylar…

Önde gelen finans şirketi, bu 2 altcoin projesine işaret etti!

Uzmanlara nazaran dünyanın en düzgün layer-1 blockchain projelerinden Ethereum (ETH), uzun bir müddettir sessizliğini koruyor. Bildiğiniz üzere NFT’ler, merkeziyetsiz uygulamalar ya da blockchain oyunları, genel olarak Ethereum üzerine inşa ediliyor. Bu nedenle uzmanlara nazaran Ethereum’un başkan sıralarda olması hiç şaşırtan değil. Lakin bununla bir arada uzmanlar, kimi altcoin projelerinin Ethereum’un önüne geçebileceğini öne sürüyor. Uzmanlar, Cardano (ADA) ve Avalanche (AVAX) üzere altcoin’lerin, 2023 yılında piyasaya büyük bir geri dönüş yapmasıyla birlikte patlayabileceğini argüman ediyor.

Cardano (ADA)

Motley Fool uzmanlarına nazaran, Cardano’nun birçok yatırımcı için radar altında olmasının en kıymetli nedenlerinden biri, öteki kriptoların sahip olduğu birebir tipten baş döndürücü, stratosferik ralliye hiç sahip olmaması olarak açıklanıyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, şu anda yalnızca 0,41 dolardan süreç gören Cardano, hiçbir vakit 3,10 doların üzerinde süreç görmedi. Buna karşılık, Ethereuma bakıldığında ise ATH düzeyi 4.891,70 dolara kadar süreç gördü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Finans Şirketi: Ethereum’dan Daha Patlayıcı 2 Altcoin Bunlar! 1

Fakat uzmanlar, 2023’te yüzde 64’ten fazla yükseliş yaşayan ADA’nın büyük bir kırılmanın eşiğinde olabileceğini düşünüyor. Bunun nedenini ise Cardano’nun tarihi olarak oyuncu olmadığı merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına yakın vakitte girmiş olmasına bağlıyor. Cardano akıllı kontrat fonksiyonelliğini platformuna sırf 2021’in sonlarında eklerken, Ethereum 2015’ten beri akıllı mukavelelere sahip. Uzmanlara nazaran akıllı kontratlar olmadan DeFi’de bir oyuncu olmak neredeyse imkansızken Cardano, blockchain sanayisinin bu kilit kesiminde yıllarca göz arkası edildi.

Motley Fool uzmanlarına nazaran Cardano, Cardano bugünlerde DeFi’yi bir öncelik haline getiriyor. 2022’nin başlarında, Cardano platformunda birinci merkeziyetsiz borsalar ortaya çıktı. Ve 2023’te işler nitekim yoluna girdi. Nisan ayında, DeFi gücünü ölçmek için kullanılan temel metrik olan Kilitlenmiş Toplam Kıymet (TVL) Cardano için son 10 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Cardano, bu yıl birinci stablecoinin piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere DeFi bölümünde olay yaratacak birçok hareketle ses getirdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Finans Şirketi: Ethereum’dan Daha Patlayıcı 2 Altcoin Bunlar! 2

Uzmanlar, Cardano’nun NFT alanındaki en uygun beş oyuncu olarak yer almasına karşın Ethereum’u geçemeyeceğini düşünüyor ancak DeFi kesiminde işler biraz daha farklı. Cardano’nun kazanabileceği bir alan olarak görülen DeFi, Ethereum’un süreç fiyatlarını denetim altında tutmaması ile birlikte Cardano’nun en güvendiği alanlardan biri haline gelebilir. Bu yüzden uzmanlar Cardano için bir yükseliş bekliyor.

Avalanche (AVAX)

Listenin ikinci sırasında ise AVAX var. Birçok Türk yatırımcıya sahip AVAX, 5.66 milyar dolarlık bir piyasa bedeline sahip ve bir vakitler, Avalanche, yıldırım suratındaki süreçleri, sıfıra yakın süreç fiyatları ve etkileyici blockchain ölçeklenebilirliği nedeniyle Ethereum’da önemli bir atak yapacak üzere görünüyordu. Bu yüzden birtakım uzmanların ona, “Ethereum Katili” demesi de yatırımcıları şaşırtmadı. Ama AVAX için işler yolunda gitmedi ve 2022’nin sonlarında AVAX, yüzde 90’ın üzerinde paha kaybı yaşadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Finans Şirketi: Ethereum’dan Daha Patlayıcı 2 Altcoin Bunlar! 3

Ancak 2023’e bakıldığında birçok kripto para üzere AVAX’ta yükselişe geçti. Ocak ayında Avalanche, AWS müşterilerine blockchain altyapı hizmetleri sunmak gayesiyle Amazon’un bulut bilişim ünitesi Amazon Web Services (AWS) ile bir paydaşlık muahedesi imzaladı. Avalanche’a nazaran odak noktası, Avalanche’ın blockchain altyapısından yararlanabilecek büyük kurumsal ve devlet müşterileri olacaktı.

Avalanche şu anda Amazon Web Hizmetleri pazarında bir hizmet sağlayıcı olarak listelenmiş olsa da, şimdi büyük bir müşteri kazanımı şimdi açıklanmadı. Ancak uzmanlar, bir S&P 500 şirketinin Avalanche ile bir blockchain altyapısı muahedesi duyurabileceğine işaret ediyor. Bu AVAX için büyük bir yükseliş beklentisini ortaya koyuyor. Uzmanlara nazaran Avalanche’ın Ethereum’u ele geçirip kazanabileceği bir yer varsa, bu Amazon ilgisi nedeniyle kurumsal alandır.

Peki, bu altcoinler nitekim büyük bir ETH rakibi olabilir mi?

Uzmanlara nazaran hem Cardano hem de Avalanche kullanılmamış muazzam bir potansiyele sahip. Lakin her ikisi için de fırsat penceresi süratle kapanıyor, zira Ethereum yavaşlama belirtisi göstermiyor. Ethereum, birçok alanda birinci atak avantajına sahip dev bir pazar devi. Uzmanlara nazaran, münasebetiyle Cardano ve Avalanche için muvaffakiyete giden yol kolay olmayacaktır fakat Cardano DeFi stratejisini uygulayabilirse ve Avalanche Amazon Web Services iştirakinden yararlanabilirse, bu mümkün olabilir. Bu yüzden uzmanlar, ADA ve AVAX için yükseliş öngörüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap