FED Lider Yardımcısı Bu Altcoinler İçin Baskıyı Artırıyor!

FED Lider Yardımcısı Bu Altcoinler İçin Baskıyı Artırıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lider Yardımcısı Bu Altcoinler İçin Baskıyı Artırıyor!

Federal Reserve Lider Yardımcısı Michael Barr, Amerika Birleşik Devletleri’nde stablecoin’lerin düzenlenmesi gereksiniminden bahsediyor. En büyüğü Tether (USDT) olan bu altcoinler, ekseriyetle dolara endeksli kripto para üniteleridir. Fed, artık bu kripto para ünitelerini düzenleme altına almak için bastırıyor.

Stablecoinler’in temel unsurları karşılaması gerekiyor”

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, stablecoin’ler düzenleyicilerin odak noktasında durmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası’nın kontrolden sorumlu lider yardımcısı Michael Barr, kısa müddet evvel yaptığı bir açıklamada, stablecoinler, Merkez Bankası Dijital Para Üniteleri (CBDC) ve Federal nezaret muhtaçlığının öteki kimi istikametleri hakkında konuştu. Barr’a nazaran, bu altcoinler ABD’deki ödeme sistemlerinin temel prensipleri karşılaması gerekiyor. Federal Reserve, denetleyici ve ödeme operatörü olarak kıymetli bir role sahip.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lider Yardımcısı Bu Altcoinler İçin Baskıyı Artırıyor! 1Piyasa pahasına nazaran en büyük 10 stablecoin. Kaynak: CoinMarketCap

Michael Barr yaptığı açıklamada, finans kesiminde süregelen yeniliklerden bahsediyor. Bununla birlikte ABD ödeme sistemlerinin güvenliğinin ve verimliliğinin devamını sağlamanın kıymetini vurguluyor. Federal Reserve Lider Yardımcısı, CBDC’lerin potansiyeli hakkında da görüşlerini paylaşıyor. Bu doğrultuda Barr, Fed’in merkezi olarak izlenen altcoinler için uygulamasına yönelik etkin gayretlerinden bahsediyor. Bununla birlikte, Federallerin CBDC’lerin ihracı konusunda şimdi karar vermediğini de açıkça belirtiyor. Bu arda CBDC’lerin ihracı, yürütme organından takviye ve kongre yetkisi gerektirecek.

Fed Lider Yardımcısı bu altcoinler konusunda kaygı duyuyor!

Stablecoin’ler hakkında konuşan Barr, güçlü bir Federal nezaret olmadan bu altcoinler konusunda kaygı duymaya devam ettiğini vurguluyor. Michael Barr konuşmasında şu konuların altını çiziyor:

Bir varlık devlet tarafından çıkarılan bir para ünitesine sabitlendiğinde, bu bir tıp özel paradır. Bu varlık birebir vakitte bir ödeme aracı ve bir bedel saklama aracı olarak kullanıldığında, merkez bankasının itimadını ödünç almış olur.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Lider Yardımcısı Bu Altcoinler İçin Baskıyı Artırıyor! 2

Bu altcoinler değerli riskler oluşturabilir!

Micheal Barr’a nazaran, Federal Reserve daha evvel Fed kontrolündeki bankaların “dolar tokenleri” ile süreç yapmadan evvel itiraz etmeme talebinde bulunma sürecine ait bir kılavuz yayınladı. Kılavuz, bankaların uygun risk idare sistemlerine ve siber güvenlik tedbirlerine sahip olmalarını talep ediyor. Ayrıyeten, stablecoin’lerle ilgilenen bankalar için netlik sağlamayı amaçlıyor. Bu bağlamda Barr, şu açıklamayı yapıyor:

Federal olarak düzenlenmeyen stablecoin’ler yaygın bir ödeme ve paha saklama aracı haline gelirse, finansal istikrar, para siyaseti ve ABD ödeme sistemi için kıymetli riskler oluşturabilir.

Son olarak Barr, Fed’in ödeme sistemlerini geliştirmek için yeni teknolojileri keşfetmeye devam edeceğini belirtiyor. Ayrıyeten, bunun da defter teknolojisinin daima incelenmesini içerdiğini söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap