FED Faiz Kararı Öncesi Sıcak Vanguard İddiası: Arttırmak Zorunda!

FED Faiz Kararı Öncesi Sıcak Vanguard İddiası: Arttırmak Zorunda!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Öncesi Sıcak Vanguard İddiası: Arttırmak Zorunda!

FED faiz kararı öncesinde ABD’nin önde gelen yatırım danışmanlarından Vanguard, merkez bankasının faiz artırım sürecini şimdi tamamlamamış olabileceği tarafında uyarıyor. Pekala, bu durum piyasaları nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

Vanguard: FED faizleri üç sefer daha artırmak zorunda

Vanguard’a nazaran, enflasyonun beklenenden daha yüksek düzeylerde seyretmesi durumu, FED’in faiz oranlarını daha fazla artırmasını gerektirecek. Şirket, Fed’in nakdî politikayı birçok piyasa iştirakçisinin beklentisinin ötesinde kısıtlayıcı bir düzeyde tutabileceğini belirtti.

Blackrock yöneticisi Rick Rieder de geçtiğimiz hafta misal bir görüş bildirmişti. Rieder, yapısal faktörler nedeniyle, COVID-19 pandemisinden evvelki periyoda nazaran enflasyonun daha yüksek düzeylerde seyredebileceğine dair “endişe verici” bir mümkünlük olduğunu lisana getirdi.

FED faiz kararı sonrası Bitcoin fiyatını neler bekliyor?

Vanguard’ın açıklamaları, piyasa uzmanları ortasında büyük bir yankı buldu. Şirket, ABD merkez bankasının, birçok kişinin beklentisinin tersine, faiz artırımına devam edebileceğini ve borçlanma maliyetlerini 2024 yılı sonlarına kadar yüksek tutabileceğini tabir etti.

Özellikle yatırımcıların gözü, Powell’ın yapacağı açıklamalarda olacak. Geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen FOMC toplantısı sonrasında Powell’ın yaptığı basın toplantısında sergilediği sınırlayıcı lisan, hem borsa endekslerinde hem de Bitcoin fiyatlarında küçük bir volatiliteye neden olmuştu. Powell’ın bu toplantıdaki tavrı, yatırımcılar için faiz artırımının bir göstergesi olarak algılanmıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Öncesi Sıcak Vanguard İddiası: Arttırmak Zorunda! 1

Vanguard’ın bu tespitleri doğrultusunda, Powell’ın yapacağı açıklamaların Bitcoin fiyatları üzerinde süreksiz bir artışa neden olması mümkün. Piyasa uzmanları, Powell’ın FED faiz kararı hakkında yapacağı açıklamaları yakından takip ediyor. Böylelikle, gelecekteki faiz kararları hakkında ipuçları arayacaklar.

Yaklaşan FOMC toplantısı öncesinde, piyasa iştirakçileri ve yatırımcılar, FED faiz kararı konusunda açıklamalara odak durumda. Reuters’ın yaptığı son ankete nazaran, ABD merkez bankasının faiz indirimi ihtimali, 2024 yılının Nisan ve Haziran ayları ortasında artacak.

FED faiz kararı ne vakit, saat kaçta açıklanacak?

Yatırımcıların gözü kulağı, Eylül ayı FED faiz kararı toplantısında. Binlerce yatırımcı, yatırımlarının geleceğini belirleyecek olan bu kritik toplantının ayrıntılarını bekliyor. 19-20 Eylül tarihlerini kapsayan toplantının sonuçları, 20 Eylül akşamı 21.00’da ortaya çıkacak.

Küresel arenada, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararlarını yakından takip ediyor. Artan faiz artırımı beklentileri, piyasalarda negatif bir hava yaratıyor. Lakin tüm gözler, Jerome Powell’ın toplantı sonrasında yapacağı açıklamalarda.

Ulaş Utku Bozdoğan: FED Faiz Kararı Öncesi Sıcak Vanguard İddiası: Arttırmak Zorunda! 2

Para piyasaları, Fed’in bu toplantıda faiz oranlarını sabit tutacağı konusunda hemfikir. Ama yıl sonuna kadar izlenecek siyaset yolu hakkında belirsizlikler devam ediyor. Analistler, Powell’ın konuşmasında ve siyaset metninde, önümüzdeki devirde ortaya çıkacak adımlara dair ipuçları arıyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap