Facebook’a Kripto Para Uyarısı: Bu Ülkede Yasaklanabilir!

Facebook’a Kripto Para Uyarısı: Bu Ülkede Yasaklanabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Facebook’a Kripto Para Uyarısı: Bu Ülkede Yasaklanabilir!

Tayland’ın dijital bakanı, kripto para dolandırıcılığı konusunda adım atmazsa ülkede Facebook’u yasaklayacağını ilan etti. Kelam konusu karar, toplumsal medya platformunda yaygınlaşan geçersiz kripto para reklamlarına yönelik.

Tayland, Facebook’u geçersiz kripto para reklamları konusunda uyarıyor

Tayland hükümeti, Facebook’un platformunda yer alan yatırım ve kripto para dolandırıcılığı reklamlarıyla uğraş etmezse, mahkemeden platformun kapatılması talep edecek. 21 Ağustos’ta Tayland’ın Dijital İktisat ve Toplum Bakanlığı, 200.000’den fazla kişinin düzmece işletmelere yatırım yapmalarına neden olan ve kripto para dolandırıcılıklarını öne çıkaran Facebook reklamlarının mağduru olduğunu açıkladı.

Bakanlık, dolandırıcıların tanınan taktiklerinin kripto para yatırımı ve ticaret dolandırıcılığına odaklandığını belirtti. Detaylara nazaran, kimi reklamlarda ünlülerin ve finansal uzmanların fotoğrafları kullanılıyor. Geçersiz reklamlar günlük %30 üzere yüksek getiriler vaat ediyor.

MDES Bakanı Chaiwut Thanakamanusorn, bakanlığın Facebook’a bu hususta mektup gönderdiğini belirtti. Lakin reklamverenleri tespit edemediklerini tabir etti. Bakanlık, platformun dolandırıcılıkla uğraş etme uğraşlarının yetersiz olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, toplumsal medya devinin daha tesirli adımlar atılması gerektiğini vurguluyor. Şayet bu probleme tahlil bulunmazsa, mahkemeden Facebook’un kapatılmasını talep edecek. Daha yayhın hale gelmesiyle dolandırcılar bilhassa kripto para kesimini maksat alıyor.

Bakanlık şu anda sayısının 5.300’ün üzerinde olduğunu söylediği dolandırıcılık reklamlarına ait ispat topluyor. Ayın sonunda mahkemeden Facebook’un yedi gün içinde kapatılmasını istemeye hazır hale gelecek.

Sosyal medya dolandırıcılıkları yaygınlaşıyor

Meta’nın Tayland’daki ülke müdürü Prae Dumrongmongcolgul, dolandırıcıların platformun algoritmalarından kaçmak için daima olarak geliştiğini söyledi. 2022’de Avustralya mali gözlemcisi Meta’ya, fenomenlerin de dahil olduğu kripto para dolandırıcılıklarını Facebook’ta yayınladığı için dava açtı. 2021’de Kaliforniya’da açılan dava, şirketi aldatıcı reklamlar yayınlayarak ve kullanıcılarını amaç alarak dolandırıcılarla çalışmakla suçladı.

Üstelik Meta’nın da sahibi olduğu WhatsApp da dolandırıcıların yuvası. İngiltere medyasına nazaran dolandırıcılar, kullanıcıları ikna etmek için giderek daha fazla sohbet uygulamasına yöneliyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, Nisan ayında bu teknikle binlerce Türk yatırımcı mağdur olmuştu.

İngiltere kripto para dolandırıcılarını raporladı

Mayıs ayında açıklanan İngiltere Finans datalarına nazaran, 2022 yılında mali dolandırıcılık nedeniyle şaşırtan bir halde 1,2 milyar İngiliz Sterlini kaybedildi. Dolandırıcıların kurnaz numaralar kullanması nedeniyle dolandırıcılıklar daha inandırıcı hale geliyor. Citizens Advice’a nazaran sadece 2023’ün birinci çeyreğinde yaklaşık 40 milyon yetişkin dolandırıcıların amacı oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Facebook’a Kripto Para Uyarısı: Bu Ülkede Yasaklanabilir! 1

Son olarak, Tayland Polisi dolandırıcılara karşı hem ceza hem de hukuk mahkemelerinde benzeri davalar açacak. DES Bakanı Chaiwut Thanakamanusorn, Tayland’daki çevrimiçi dolandırıcılıkların yaklaşık %70’inin Facebook’ta gerçekleştiğini söylüyor:

İnsanları yatırıma çekmek emeliyle uydurma içerik oluşturmak maksadıyla pek çok büyük şirketin ve ünlü kişinin isimlerinin ve görsellerinin taklit edilmesi son derece kritik bir husus oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap