Ethereum Vadeli Süreç ETF’leri SEC’ten Onay Alabilir mi?

Ethereum Vadeli Süreç ETF’leri SEC’ten Onay Alabilir mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Vadeli Süreç ETF’leri SEC’ten Onay Alabilir mi?

Ethereum yahut Bitcoin-Ethereum vadeli süreç ETF’leri için en az 16 müracaat ABD’de düzenleyici onay bekliyor. Pekala Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ne karar verecek?

SEC’in Ethereum ETF’lerini onaylaması muhtemel

Wall Street Journal’ın hususa aşina kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran SEC’in, Ethereum vadeli borsa yatırım fonları (ETF’ler) için tıpkı anda birden fazla başvuruyu onaylaması beklenen. Temmuz ayından bu yana, düzenleyici kurum, vadeli Bitcoin (BTC) ve Ethereum stratejilerini birleştiren talepler de dahil olmak üzere çeşitli yatırım firmalarından gelen müracaatlarla dolup taştı. Şu an itibariyle SEC, firmalara müracaatlarını geri çekmeleri talimatını vermedi. Bu, firmalara emsal müracaatları geri çekmeleri talimatının verildiği 2021’den bu yana bir değişiklik. WSJ kaynaklarına nazaran bu durum, düzenleyici kurumun fonun lansmanını birkaç hafta içinde engellemeyeceğini gösteriyor

Ether yahut Bitcoin-Ether vadeli süreç ETF’leri için en az 16 müracaat düzenleyici onayı bekliyor. ETH, Ethereum Blockchain’in lokal tokeni. Ayrıyeten, merkezi olmayan ağ içinde peto-peer süreçler için kullanım imkanı var. Bir kripto vadeli süreç ETF’si, kripto vadeli süreç kontratlarının performansını izler. Örneğin, direkt Bitcoin yahut Ethereum’a yatırım yapmak yerine, bir kripto vadeli süreç ETF’si bu dijital varlıkların fiyatına bağlı vadeli süreç kontratlarına yatırım yapar.

SEC, talepleri almaya devam ediyor

Kripto vadeli süreçlerinin onaylanma ihtimalinin belirmesiyle birlikte SEC talepleri almaya devam ediyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu haftanın başlarında, varlık idare firması Valkyrie, Bitcoin-Ethereum vadeli süreç stratejisini birleştiren evvelki bir müracaata ek olarak bir Ethereum vadeli süreç ETF’si için müracaat yaptı. Valkyrie bu yarışta birinci sırada yer alıyor. Bu yüzden, BTC-ETH ETF’sinin Ekim ayı başında piyasaya sürmesi mümkün.

ETF sanayisinde, birinci atılım avantajı zarurî. Morningstar’ın bilgilerine atıf yapan WSJ’ye nazaran, ProShares’in onayladığı birinci vadeli Bitcoin ETF’si, Ekim 2021’deki başlangıcından bu yana idare altındaki varlıklarda 1 milyar dolar toplarken, Valkyrie’nin birkaç gün sonra piyasaya sürülen emsal eseri idare altındaki varlıklarda yaklaşık 28 milyon dolar topladı.

Analist: SEC Ethereum Vadeli Süreç ETF’sini onaylayamaz!

Cinneamhain Ventures’ın ortaklarından Adam Cochran, yakın tarihli bir paylaşımında SEC’in birebir anda ETH’nin kayıtsız olan yeni bir içsel “kripto varlık menkul kıymeti” olduğunu argüman edemeyeceğini ve bir ETH Vadeli Süreç ETF’sini onaylayamayacağını belirtiyor.

Kripto analisti, “Kayıtsız bir menkul değerden yapılmış bir vadeli süreç ETF’sine sahip olamazsınız” diyor. Ona nazaran SEC’in Ethereum (ETH)’nin bir emtia ya da para olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Ayrıyeten, Howey idaresinde sırf işlemsel soruna saldırmaya geri dönmesi lazım. Bu bağlamda Cochran şunları ekliyor:

Dolayısıyla SEC bir Ethereum vadeli süreç ETF’sini onaylıyorsa, özünde Ethereum’un kendisinin bir menkul değer olmadığını kabul ediyor demektir. Satılma haline karşın, Proof-of-Stake (PoS) olmasına karşın, emeline ve kullanımına karşın. Bu büyük bir çıkar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Vadeli Süreç ETF’leri SEC’ten Onay Alabilir mi? 1

SEC’in onayı başka davaları etkileme potansiyeline sahip

Adam Cochran ayrıyeten, SEC’in bu atağının Ripple’ın SEC-Ripple davasında gündeme getirebileceği bir şey olduğunu söylüyor. Zira, varlığın kendisi ile satışı ortasında açıkça bir ayrım problemi olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Lakin analist, bunun fiilen tüm kripto varlıklarının menkul değer olmadığı manasına gelmediğini açıklıyor. “Ancak,” diye ekleyen Cochran, şöyle devam ediyor:

SEC’in bir yerlerde bir çizgi olduğunu kabul ettiği manasına geliyor. Artık çizginin var olup olmadığından fazla çizginin nerede olduğu konusunda dava açmak zorundayız.

XRP yanlısı avukat John Deaton, Cochran’ın durumu yorumlamasını kıymetlendirdi. Deaton, Cochran’ın burada yüzde yüz haklı olduğunu söylüyor. Deaton, SEC’in bir Ethereum Vadeli Süreç ETF’sini onaylaması halinde, XRP’yi içeren rastgele bir potansiyel temyiz müracaatına da olumlu yaklaşacağını ileri sürüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap