Ethereum Müjdeli Haberi Duyurdu: En Büyüğü Geliyor!

Ethereum Müjdeli Haberi Duyurdu: En Büyüğü Geliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Müjdeli Haberi Duyurdu: En Büyüğü Geliyor!

Ethereum, “Merge” geçişinin birinci yıl dönümü kutlamasında, “Holesky” isminde yeni bir testnet başlattı. Bu ağ, Ethereum’un “proof-of-stake” modeline geçişi anısına oluşturuldu. Geliştiricilere nazaran Holesky, Ethereum için en büyük testnet olacak…

Ethereum, Holesky testnet için detayları duyurdu

Cuma günü kullanıma sunulan Holesky, Ethereum mainnet’in iki katı büyüklüğünde olacak. Böylelikle, geliştiriciler daha büyük ölçekli simulasyonlar yapabilecekler. Yeni ağ, şu anda beaconcha.in web sitesi üzerinden izlenebilir durumda.

Holesky’nin lansmanı, Ethereum’un güç açısından daha verimli “proof-of-stake” modeline geçişi olan “Merge” isimli yükselmesinin yıl dönümünde ortaya çıktı. Testnetler, yeni uygulamaların ve akıllı kontratların düşük riskli bir ortamda test edilebilmesi için kullanılmaktadır. 2024 yılında kullanımdan kaldırılması planlanan Goerli testnet’in yerini Holesky alacak.

Ethereum için en büyük testnet hazır

Ethereum’un çekirdek geliştiricilerinden Parithosh Jayanthi, Holesky’nin Ethereum için en büyük testnet olmasını beklediklerini belirtti. Holesky, 1.4 milyon doğrulayıcı ile mainnet’teki ölçekleme meselelerine tahlil getirecek.

Holesky, Goerli ve Sepolia’dan daha büyük bir validatör kümesine sahip olacak. Bu sayede geliştiriciler, daha kuvvetli şartlar altında altyapı ve yükseltmeleri test edebilecek. Jayanthi, bu durumun mainnet’te beklenmedik problemlerin önüne geçilmesine yardımcı olacağını söyledi. “Mainnet’te birinci olarak karşılaşabileceğimiz bir ölçekleme sıkıntısını yaşamak istemiyoruz. Bu cins meseleleri testnet basamağında yakalamak istiyoruz. Bu yüzden ana Ethereum ağından daha büyük bir testnet’e muhtaçlığımız var” diye özetledi.

ETH, dezenflasyonist hale geliyor

Verilere nazaran, Merge yükseltmesinin birinci yılında Ethereum arzı 300 bin ETH düşüş gösterdi. Merge yükseltmesiyle Ethereum, PoW’dan PoS’a geçiş yaptı. Böylelikle, ETH yakma stratejisini hayata geçirdi. Bu değerli adım, tam olarak bir yıl evvel atıldı.

Ultrsound.money platformunun sunduğu bilgilere nazaran, son bir yıl içinde 680,455 ETH üretildi. Birebir müddet zarfında 980,377 ETH yakıldı. Bu durum, net Ethereum arzında 299,922 ETH’lik bir azalmaya yol açtı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Müjdeli Haberi Duyurdu: En Büyüğü Geliyor! 1

İlginç bir biçimde, şayet Ethereum PoW modelinde kalmış olsaydı, sirkülasyondaki ETH ölçüsü %3 oranında, yani 3.8 milyon ETH artış gösterecekti. Lakin PoS’a geçiş sayesinde, arzdaki yıllık net azalma %0.249 oldu.

Ethereum fiyatı ne durumda?

Btcpiyasasi.com‘dan takip ettiğiniz üzere Ethereum fiyatı, 15 Eylül %1,5 civarında kıymet kazandı. Başkan altcoin şu anda 1,616.75 dolardan süreç görüyor. Birebir vakit diliminde, BTC dahil birçok büyük kripto para ünitesi yatay hareket ediyordu. Ethereum etrafındaki son gelişmelerde, kurucusu Vitalik Buterin Hong Kong’tan davet aldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap