Ethereum Mucidi: Sorun Yaratan Bu Altcoin’e Bir Alternatif Var!

Ethereum Mucidi: Sorun Yaratan Bu Altcoin’e Bir Alternatif Var!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Mucidi: Sorun Yaratan Bu Altcoin’e Bir Alternatif Var!

Kripto dünyasında bir periyot kapalılık coin’leri rüzgarı esti. Bununla birlikte cürüm gelirlerinin izinin kaybettirilmesi için kullanılması bu rüzgarı aksine çevirdi. Hatta kimi ülkeler bunlardan ön plana çıkan Tornado Cash’i yasakladı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, düzenleme dostu, Tornado Cash alternatifine ait ortak bir makale yazdı. Bu doğrultuda Buterin, Privacy Pools isimli bir zımnilik protokolüne dikkatleri çekti.

Ethereum mucidi Privacy Pools hakkında ortak bir makale yazdı

Protokol, kullanıcı fonlarının yasallığını tam süreç geçmişini ortaya çıkarmadan doğrulamayı amaçlıyor. Bunun için de zero-knowledge proof (sıfır bilgi kanıtlarını) kullanıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, çekirdek geliştirici Ameen Soleimani, tahlil firması Chainalysis’ten araştırmacı Jacob Illum ve akademisyenler Matthias Nadler ve Fabian Schar ile birlikte Privacy Pools isimli bir saklılık protokolüne odaklanan bir araştırma makalesi yazdı. Makale, bu platformun problemli Tornado Cash’e potansiyel bir alternatif olabileceğini ileri sürüyor. Ayrıyeten, finansal saklılığın düzenleme ile bir ortada var olmasının mümkün olduğunu göstermeye çalışıyor.

Ethereum mucidini de ortalarında olduğu müellifler yeni platformu, Blockchain’lerde süreç kapalılığını artırmak için tasarlanmış “yeni bir akıllı mukavele tabanlı kapalılık artırıcı protokol” olarak tanımlıyorlar. Privacy Pools, sıfır bilgi ispatlarından yararlanıyor. Bu sayede, kullanıcı fonlarının yasal kaynaklardan gelip gelmediğini belirlemek için süreç geçmişinin tamamını ifşa etmiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Mucidi: Sorun Yaratan Bu Altcoin’e Bir Alternatif Var! 1

Finansal kapalılık ve düzenleme: İkili bir yaklaşım

Projenin birincil maksadı, muharrirlerin “ayırıcı denge” olarak tanımladıkları şeyi yaratmak. Basitçe tabir etmek gerekirse, sistem kapalılık ve yasal gereklilikler ortasında bir istikrar kurmaya çalışıyor. Bu ortada hata faaliyetleriyle irtibatlı fonları filtrelemeyi amaçlıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de müelliflerinden olduğu makale, şu konulara dikkat çekiyor:

Teklifin ana fikri, kullanıcıların tüm süreç grafiklerini kamuya açıklamadan, fonlarının bilinen (yasal olmayan) kaynaklardan kaynaklandığını (olmadığını) gösteren sıfır bilgi delili yayınlamalarına müsaade vermek.

Yazarlar, finansal saklılık ve düzenlemenin bir ortada var olabileceğini ileri sürüyorlar. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, birinci başlarda Tornado Cash’i yararlı bir zımnilik aracı olarak gösterdiler. Lakin, Ethereum mucidi dahil daha sonra yasadışı aktörlerin berbata kullanmasına yatkın olduğunu da kabul ettiler. Tornado Cash, geçtiğimiz yıl Kuzey Kore irtibatlı bilgisayar korsanlığı kümesi Lazarus için süreçleri kolaylaştırdığı tezleri nedeniyle yasal zorluklarla karşılaştı. Ağustos 2022’de Tornado Cash, yasadışı faaliyetlere karıştığı tezi nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi tarafından kara listeye alındı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap