Ethereum Mucidi Buterin, Projenin Temel Problemlerine Değindi

Ethereum Mucidi Buterin, Projenin Temel Problemlerine Değindi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Mucidi Buterin, Projenin Temel Problemlerine Değindi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, gelecekteki ETH yükseltmelerinin, taşınabilir aygıtlarda tam düğümleri çalıştırmayı mümkün kılarak ağı daha merkeziyetsiz hale getireceğini düşünüyor. Buterin, Korea Blockchain Week etkinliğinde yaptığı konuşmada projesinin karşılaştığı merkeziyet ve ölçekleme problemlerine değindi.

Buterin, Ethereum ağındaki temel meselelerin ele alınması gerektiğini belirterek, bu problemlerin başında tam düğümlerin çalıştırılmasının donanım ihtiyaçları geldiğini söyledi. Şu anda Ethereum tam düğümlerinin yüksek donanım ihtiyaçları nedeniyle merkezi sunucularda çalıştırılması, ağın merkezi olmasına neden oluyor.

Ethereum ağındaki temel sıkıntılardan biri olan merkeziyetsizlik problemini çözmek için “Verkle Trees” ve “durumsuz istemciler” üzere tahlillere işaret eden Buterin, bu çeşit gelişmelerin ekosistemi daha merkeziyetsiz bir biçime bürüyeceğinin altını çizdi. Durumsuzluk konsepti (statelessness), ETH ağının dataları daha faal bir halde yönetmesini amaçlıyor.

Buterin ayrıyeten stake edilmiş ETH tokenlerin daha yaygın bir biçimde dağılması ve ölçeklenebilirliğin artırılması gerektiğini belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap