Ethereum Kurucusu Buterin, Worldcoin (WLD) Hakkında Konuştu!

Ethereum Kurucusu Buterin, Worldcoin (WLD) Hakkında Konuştu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Kurucusu Buterin, Worldcoin (WLD) Hakkında Konuştu!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, Worldcoin (WLD) projesinin hayata geçmesinin akabinde bir blog yazısı paylaştı.

Buterin, Worldcoin teşebbüsünün getirdiği Kişi İspatı PoP sistemine dair birtakım riskler hakkında fikirlerini sundu. Kripto dalının önde gelen ismine nazaran Worldcoin farklı potansiyel problemler taşıyor. Bu yazımızda ETH kurucusunun fikirlerini kısaca sizlere aktaracağız.

Kimlik Güvenliği

Kullanıcı doğrulaması için kullanılacak olan iris tarama sistemi, Buterin’e nazaran bir güvenlik riski taşıyor. Proje geliştiricileri, kimlik bilgilerini kripto teknolojisi ile koruyacağını belirtse de Ethereum kurucusuna nazaran bu doğal bir risk ögesi. Berbat niyetli bireyler bu bilgileri ele geçirdiği takdirde bir çok yerde kullanma ihtimali büyük bir sorun.

Erişilebilirlik

Ethereum kurucu ortağı Buterin, Worldcoin projesinin bir öteki sorunu olarak erişim imkanlarını işaret etti. Platforma katılmak isteyen kullanıcılar, kimlik ispatı yapmak için bir Worldcoin Orb’una fizikî olarak ulaşmak zorunda. Kripto kesiminin tanınan ismi, bu durumun proje ilerlemesinde bir sorun olacağına inanıyor. WLD kullanmak isteyen herkesin fizikî erişim sağlaması pek mümkün görünmüyor.

Merkezileşme Sorunu

Vitalik Buterin, proje için üçüncü potansiyel sorun olarak merkezileşme hakkında konuştu. Worldcoin projesinin Orb aygıtı fizikî varlığa ehemmiyet verse de teşebbüsü yöneten vakıf düzmece kimlikler oluşturabilir. Bu durum, ETH fenomenine nazaran Worldcoin için değerli bir handikap.

“Worldcoin, ademi merkeziyetçilik konusunda büyük argümanlara sahip. Fakat algoritma ve platformun sürece biçimi bu durumun önüne geçiyor.”

Vitalik Buterin son olarak kopya ihtimaline hakkında konuştu. Berbat niyetli birinin platform müşterisinin gözünü zorla taraması mümkün senaryolar ortasında. Lakin bu türlü bir durum için fizikî zorlama olmak zorunda değil. Günümüz dünyasında hackerların 3D teknolojisi ile müşteri yüzlerinin birebir kopyasını üretmesi münkün.

Ancak Ethereum kurucusu; toplumsal grafik tabanlı, genel donanım biyometrik ve özel donanım biyometrik tekniklerini birleştirerek bu sorunun üstesinden gelmenin münkün olduğu yorumunu yaptı.

WLD Fiyatı

Yapay zeka platformu ChatGPT’nin kurucusu Sam Altman’a ilişkin altcoin projesi Worldcoin saatler evvel WLD coin’i piyasaya sürdü. Haberin üzerinden saatler geçmesinin akabinde Binance ve Kucoin borsaları WLD tokeni listeledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ethereum Kurucusu Buterin, Worldcoin (WLD) Hakkında Konuştu! 1Worldcoin WLD grafiği.

Alım-satım süreci dakikalar evvel başlayan altcoin an itibariyle 2,48$ düzeyinde süreç görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap