Ethereum Casper ve Sharding güncelleştirmelerini birleştiriyor!

Ethereum Casper ve Sharding güncelleştirmelerini birleştiriyor!

Paylaş
Ethereum Casper ve Sharding güncelleştirmelerini birleştiriyor!

Ethereum (ETH) geliştiricileri geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ethereum Core Devs Meeting #40‘da ETH ağına yönelik en önemli güncellemeleri duyurdular.

Toplantının kilit noktası, Casper ve Sharding gibi iki ana Ethereum zinciri güncellemesinin yeniden düzenlenmesiydi.

Casper, yeni sürüme geçişten ayrı olarak akıllı kontratlarla piyasaya sürülecek. Yeni sunulan teklifler Casper’ın bir shard üzerinde veya bunun yerine yan zincir olarak piyasaya sürülmesini içeriyor.

Nisan 2018’de Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından açıklanan Sharding, bir blockchain‘in işleyebileceği işlem sayısını artırma yöntemidir.

Sharding fikrinde düğümler sadece bir parça dağınık kaydı bünyesinde tutuyor ancak shardingin içerisinde bulunan her bir unsur, mesela normal bir düğüm, diğerlerinin tuttuğu kayıt veya bilgiye erişip bundan destek alabiliyor. Casper FFG ilk olarak Ekim 2017’de, mevcut proof-of-work (PoW, iş ispatı) blockchain sisteminin yerine geçecek proof-of-stake (PoS) temelli bir sonlandırma sistemi “Validator mevduat ve kripto-ekonomik teşvikler yoluyla ekonomik kesinliğin açık sorularını” çözmeyi amaçlamıştır.

Nisan ayı sonlarında, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) # 1011: Hibrid Casper FFG, hibrid bir konsensüs sistemi sağlayarak kripto madenciliği ile ilgili sorunları çözmeyi amaçladı.

Son teklife göre, ETH ağı PoW ile PoS konsensüsünü birleştirerek, PoS’a geçişi hedefliyordu.

EIP’ye göre, güncellemenin özelliklerinden biri madenciler için blok ödülünü 3 ETH’den 0.6 ETH’ye düşürüyor.

Buterin’in son toplantıda belirttiği gibi, Sharding’in ve Casper’ın değişen lansmanları, zinciri temel seviyeden maksimum seviyeye yükseltecek.

Buterin, güncellemelerin yeniden planlanmasının ardından ağa katılımın, 1.500 ETH’den 32 ETH’ye düşürmek için gerekli olan depozito miktarını azaltacağını ifade etti. Böylece katılım daha yüksek olabilecek.

Buterin ayrıca, yeni modelin geliştiricilerin Casper’ı “ana zincirden daha ayrı” olduğunu iddia ederek, Ethereum ağını meşgul etmeden Casper’ı başlatmasına izin vereceğini de iddia etti. Bu durumu şu sözlerle açıklıyor.

“Casper bileşeni, ana zincirden biraz daha farklıdır. Bu, bir şekilde daha az müdahaleci olarak geliştirilebileceği, ayrı bir zincir olarak geliştirilebileceği ve kendi kurallarına sahip olabileceği anlamına gelir.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap