ETH tarihinde seçkin görülmüş deflasyon!

ETH tarihinde seçkin görülmüş deflasyon!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ETH tarihinde seçkin görülmüş deflasyon!

PEPE coin üzere meme coinlerdeki çılgınlık, aslında deflasyonist periyoda girmiş olan Ethereum’daki yakımları doruğa çıkardı. İşin ilgin yanı ise giderek artan deflasyona karşın ETH coinin hala ayı piyasasından çıkamamış olması. Pekala bu bir risk mi yoksa fırsat mı demek?

DOGE ve SHIB üzere köpek temalı meme altcoinlerin geçtiğimiz yıllarda yarattığı çılgınlığın bir benzerini PEPE coin için yaşıyoruz. Birkaç hafta evvel ortaya çıkan maymun temalı çılgınlık, hakikaten alanı ihya almayanı maymuna çevirmiş durumda. Yüzde 3000’e yakın kıymet kazanan PEPE, bir yandan yatırımcısını milyoner yaparken öbür yandan ETH üzerinde de çarpıcı bir tesirde bulundu. Elbette yalnızca PEPE değil, buna eşlik eden öteki meme coinler olan CGPT, WOJAK da yüksek gas fiyatları üzerinden daha çok ETH yakımına neden oldu.

PEPE manya ETH yakımını rekora taşıyor

Öyle ki PEPE coinin piyasaya sürüldüğü 18 Nisan 2023’ten bu yana geçen 18 günde ETH gas fiyatı yüzde 50 arttı. Hatta bir orta 1 dakikalık grafikte medyan gas fiyatı 150 gwei düzeyini bile aştı.

https://twitter.com/thiccythot_/status/1654343137396142080

Scimitar Capital analisti Alex, DuneAlaytcis’ten indirdiği 413 bin 283 Uniswap sürecinden elde ettiği sonuçları paylaştı ve yalnızca son üç haftada PEPE yatırımcıları tarafından yakılan ETH gas meblağının 5 bin 300 ETH (10 milyon dolar değerinde) olduğunu yazdı. Burada bir hatırlatma yapalım: 1 gwei, 1 ETH’nin milyarda birine denk düşüyor.

33 haftada yakılan ETH’nin 1/5’i bir haftada yakıldı

Yine Ultrasound Money’nin bilgilerine nazaran yalnızca son haftada yakılan ETH ölçüsü 33 bin 200. Yani birleşmeden bu yana geçen 33 haftada yakılan toplam 154 bin 154 ETH’nin 5’te 1’inden fazlasına denk geliyor.

North Rock Digital de hususla ilgili bir tweet paylaşarak mevcut günlük yakımın sürmesi durumunda ETH’un yıllık yüzde 2’ye denk gelen ekstra bir deflasyona maruz kalacağını belirtti. Bu durumun elbette ayı piyasasında olan ETH için sürdürülemez olacağına dikkat çeken kuruluş çok değişik bir soruyu sorarak bitirdi: Pekala ya boğa gelirse?!..

İşte başları hayli karıştıran son günlerdeki süreç de tam olarak bu soruyla başlıyor. Yani tüm bunlar yaşanırken, yani ETH tarihinde görmediği halde deflasyon yaratırken Ethereum tam bilakis hala bir ayı piyasasında sürükleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap