Eski SEC Yetkilisi: Bu Altcoin Yasaklanmalı!

Eski SEC Yetkilisi: Bu Altcoin Yasaklanmalı!

Paylaş
BTC Piyasası: Eski SEC Yetkilisi: Bu Altcoin Yasaklanmalı!

Eski SEC yetkilisi John Reed Stark, ABD mali düzenleyicilerini bu altcoin projesini yasaklamaya çağırıyor.

John Reed Stark, bu altcoin devini amaç aldı

Eski SEC yetkilisi, ABD’ye Tether’i (USDT) yasaklaması davetinde bulundu. Şirketi, çok büyük bir felakete neden olabilecek kırılgan bir yapı olarak lanse etti. 9 Mayıs tarihli Twitter gönderisinde, bu doğrultuda Tether’i çevreleyen farklı bahislere değindi.

Stark’a nazaran, son yıllardaki piyasalar ve mali tablolar konusundaki tecrübesi ve çalışması, Tether’in bir sonraki domino taşı olabileceğine işaret ediyor…

Tether düzenleyici boşluktan yararlanıyor

Stark, Tether’in ABD’deki operasyonlarını yönlendiren yasal bir çerçevesi olmadığı için rastgele bir düzenleme kısıtlaması olmaksızın faaliyet gösterdiğini belirtti. Kendisine nazaran, Tether kullanıcılarının “küçümseyen ve etkisiz halkla alakalar saçmalıkları ve yaygaraları” ile uğraşmak zorunda bırakılması, değerli bir tehlike işaretiydi.

“Tether’in temel işi, Tether’in yaptığı her şeyin özü, sadece Tether’in mali rezervlerine bağlıdır. Tekrar de bu rezervler denetlenmemiş, doğrulanmamış ve hasebiyle kuşkulu olmaya devam ediyor” dedi.

Tether rezervleri hakkında sorunlar

Stark, bir kontrolün yerini alamayacağını söyleyerek Tether’in rezerv ispatını eleştiriyor. Buna nazaran kontroller potansiyel riskleri aramak için tasarlanırken, rezerv delili sırf sunulan dataların o an itibariyle gerçek olup olmadığını inceler.

Stark, “Rezerv delili hiçbir şartta kontrolle birebir şey değildir. Bu çeşit ‘doğrulanmamış anlık görüntü’, rastgele bir yasal düzenlemeyi asla geçemez” diyor.

Bu ortada Tether, yılın birinci çeyreğinde 1,5 milyar dolarlık kâr gösteren son raporunu bugün yayınladı. Stark, “Tether’in iç denetimleri o kadar eksikse, mali rezervlerinin kuruşuna kadar anında muhasebesi yapılamıyorsa, bu Tether’in güvenilirliği ve inanılırlığı hakkında çok şey söyler” diyor.

Tether, BTC ve altcoin’leri tuttuğunu bildirdi

Stablecoin şirketi, rezervlerinde 1,5 milyar dolar bedelinde Bitcoin (BTC) tuttuğunu bildirdi. Bunun da toplam rezervlerinin %2’sine eşit olduğunu söyledi. Şirket ayrıyeten altın üzere pahalı metallerde 3.39 milyar dolar tuttuğunu açıkladı. Bu da toplam rezervlerinin %4’üne denk geliyor.

BTC Piyasası: Eski SEC Yetkilisi: Bu Altcoin Yasaklanmalı! 1

Rapora nazaran, Tether’in 2023’ün birinci çeyreği sonunda konsolide toplam varlığı, çoğunluğu ABD Hazine Bonolarında olmak üzere 81,8 milyar dolardı. 9 Mayıs 2023 prestijiyle toplam yükümlülüklerinin 79,39 milyar dolar olduğunu bildirdi. Bunun 79,37 milyar doları, kendi tokeni USDT ile ilgiliydi.

Bunun yanı sıra, şirketin artık yasal olarak rezerv tasdiklerini sunması gerekmiyordu. Bu nedenle, Tether şirketi artık isterse rezervlerini tekrar kanıtlamak zorunda değil. Bu da rezervleri hakkında daha fazla soru bırakabileceği manasına geliyor.

Yasaklama çağrıları

Kanada’nın Ontario eyaleti, kripto platformlarının USDT sunmasını yasakladı. Ayrıyeten, ABD’yi de emsal bir adım atmaya çağırdı. Bu yılın başlarında, Crypto.com, düzenleyici taleplere uygunluk nedeniyle Kanadalılar için USDT’yi listesinden çıkardı. Bununla birlikte Tether, rezervleri ve operasyonları ile ilgili sorularla çaba ediyor. Fakat USDT hala piyasanın en büyük stablecoin’i. Şu anda piyasa kıymeti 82,5 milyar dolar, 24 saatlik hacmi ise 24,17 milyar dolar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap