Endonezya, Devlet İrtibatlı Kripto Para Borsasını Başlattı!

Endonezya, Devlet İrtibatlı Kripto Para Borsasını Başlattı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Endonezya, Devlet İrtibatlı Kripto Para Borsasını Başlattı!

300 milyona dayanan nüfusu ve kripto paraların hayli yaygın olmasıyla bilinen Asya ülkesi Endonezya, kripto paralar için düğmeye bastı. Reuters’ın sabah saatlerinde paylaştığı habere nazaran Endonezya hükümeti devlete ilişkin bir kripto borsasına start verdi.

Emtia Vadeli Süreç Düzenleme kurumu yaptığı açıklamada ulusal borsa ile yatırımcıları daha uygun koruyacaklarını vurguladı. Hükümet bu atak ile kripto para alım-satımı yapan vatandaşları denetimi altında tutmak istiyor. Devlet kurumları ülkedeki kripto para yatırımına dair istatistikleri de halka açık olarak paylaştı.

Bappebti’nin bilgilerine nazaran Asya ülkesinde 17,54 milyon kişi kripto para ile uğraşıyor. Lakin ülkede yükselen faiz oranları son 6 ay içerisinde kriptoya olan talebin düşmesine neden oldu.

2023’ün birinci yarısında Endonezyalı yatırımcılar toplam 4,42 milyar dolar kıymetinde süreç yaptı. İstatistikler bu sayının bir evvelki periyoda nazaran %68 daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Ülke vatandaşlarının en çok tercih etti coinler ise sırasıyla Tether, Bitcoin, Ethereum ve Ripple oldu.

Endonezya hükümeti, vatandaşların kripto para ile ödeme yapmasına yasak getirse de alım-satım süreçlerine müsaade veriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap