Elon Musk’un Kripto Para Atakları ABD’yi Korkuttu!

Elon Musk’un Kripto Para Atakları ABD’yi Korkuttu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk’un Kripto Para Atakları ABD’yi Korkuttu!

Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para dünyasında tanıdık bir sima. Artık de stablecoin alanına gireceği istikametinde söylentiler var. Fakat, bu potansiyeli, Kongre’de iki partili bir tasaya yol açıyor.

Elon Musk, kripto para ataklarıyla ses getiriyor!

Bu gelişme, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin, yaklaşan mevzuatın büyük teknoloji şirketlerinin kendi stablecoin’lerini çıkarmalarına müsaade verebileceği ve böylelikle hayatlarımız üzerindeki tesirlerini artırabileceği tarafındaki telaşlarını lisana getirmesinin akabinde geldi.

Tartışma sırasında lisana getirilen değerli bir telaş, kısa bir mühlet evvel Musk tarafından satın alındıktan sonra tekrar markalaştırılan X’in, stablecoin ihracı yoluyla kendisini global bir ödeme sağlayıcısı olarak kurabileceği senaryosuydu. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Elon Musk, Twitter’i geçen yıl satın aldı. Bu yıl ise ismini X olarak değiştirerek, yeni bir markaya çevirdi. Yeni CEO Linda Yaccarino’nun belirttiği üzere, bir mikroblog platformunun ötesine geçmeyi amaçlıyor. Böylelikle, her şeyi kapsayan bir bağlantı ve finans merkezine dönüşmeyi hedefliyor.

Yaccarino ve Musk’ın platform için önerdiği değişiklikler, “fikirler, mallar, hizmetler ve fırsatlar için global bir pazar” yaratma dileğini yansıtıyor. Musk’ın stablecoin ihracına yönelik potansiyel teşebbüsü, finansal operasyonları platforma entegre etme vizyonunu daha da sağlamlaştırıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk’un Kripto Para Atakları ABD’yi Korkuttu! 1

Musk’ın atılımları ABD’de kaygıya yol açtı!

Komitenin önde gelen Demokrat üyesi Kaliforniya Temsilcisi Maxine Waters ve Güney Carolina’dan Cumhuriyetçi Temsilci Ralph Norman, son gelişmelerden telaşlı. ABD mevzuatında Twitter X üzere büyük teknoloji şirketlerinin ya da Amazon üzere perakende şirketlerinin kendi stablecoin’lerini çıkarmasını engelleyecek açık bir yasak yok. Temsilciler de bu durumdan duydukları kaygıyı lisana getirdiler.

Meta, kripto para ünitesi projesini rafa kaldırdı

Bu ortada, eski ismi Facebook olan Meta, kripto para ünitesi projesi Diem’i rafa kaldırdı. Bu kararda siyaset yapıcıların muhalefeti tesirli oldu. Artık, Temsilcilerin kaygılarını açıklamaları da bunun akabinde geldi. Meta, 2019’da Libra olarak başlatılan Diem’in bir stablecoin olarak hizmet vermesi amaçladı. Fakat birkaç aksilik ve düzenleyicilerin daima muhalefetinden sonra, proje sonunda bu yılın başlarında sona erdi.

Diğer büyük teknoloji şirketlerinin kendi stablecoin’lerini çıkarma potansiyeli var. Bu da bu cins şirketlerin günlük hayatımızda daha fazla hakimiyet kurmasına ait kaygıları yine alevlendirdi. Diem hadisesi, bu çeşit teşebbüslerin tabiatında var olan karmaşıklık ve düzenleyici zorlukları hatırlatıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap