Elon Musk’tan Coşturan Dogecoin Tweetleri Geldi!

Elon Musk’tan Coşturan Dogecoin Tweetleri Geldi!

Paylaş
BTC Piyasası: Elon Musk’tan Coşturan Dogecoin Tweetleri Geldi!

Elon Musk, Twitter ve diğer platformlara rakip olmak için sosyal medya oyununa girmeyi planlıyor gibi görünüyor. Kripto fenomenin Dogecoin (DOGE) destekçisi olduğu bilindiği için bu platformda meme coin’lerin yer alabileceği düşünüldü. İşte ayrıntılar…

Elon Musk’un yeni platformunda Dogecoin kullanılacak mı?

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’dan, Twitter’ın “ifade özgürlüğü idealine bağlı kalmadığı” için bir sosyal medya platformu geliştirmeyi ciddi olarak düşündüğünü söyledi. Elon Musk’a göre ifade özgürlüğü normlarına uyulmaması, Twitter’ın fiili kamu meydanı olarak işlev görmesi nedeniyle demokrasiye ciddi şekilde zarar veriyor. Musk tweet’te şunları söylüyor:

Yeni bir platforma ihtiyaç var mı? Twitter’ın fiili bir kamu meydanı olarak hizmet ettiği düşünüldüğünde, ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor.

Elon Musk’un açıklamaları, hafta başlarında “işleyen bir demokrasi için ifade özgürlüğünün önemli olduğunu” belirtmesinin ve Twitter’ın “bu değere sıkı sıkıya bağlı kalıp kalmadığını” sorgulamasının ardından geldi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, SEC geçen hafta bir yargıca, bir mahkeme Musk’ın SEC ile 2018 anlaşmasını iptal etse bile, Tesla ile ilgili tweet’lerinin federal soruşturma için geçerli bir konu olmaya devam edeceğini bildirdi.

Musk, anlaşmanın kendisinin ifade özgürlüğü hakkını “ezmek” için kullanıldığını savunarak SEC’in Twitter tweet’lerini izlemeyi bırakmasını istiyor. Ayrıca mahkemeden, SEC’in tweet’leriyle ilgili soruşturmayla ilgili kayıtları celp etmesini durdurmasını istiyor. SEC uzlaşma anlaşması uyarınca, düzenleyici, Musk’ın Twitter’da şirketi halka açmayı düşündüğünü iddia ettikten sonra Tesla hisselerini satın alarak para kaybeden yatırımcılara şirketten ve Musk’tan fon dağıtacak.

Elon Musk’ın sosyal medya platformu fikri

Bugün, popüler yazılımcı Pranay Pathole’ye yanıt veren Musk, sosyal medya alanında kendi platformunu kurmayı “ciddi ciddi düşündüğünü”, yani ifade özgürlüğünü kalbine yerleştirecek ve görünüşte propagandayı dışarıda tutacak bir platform olduğunu söyledi.

Birçok kullanıcı, Twitter’ın özel bir şirket olması nedeniyle, herhangi bir özel kuruluşun kendi kurallarını belirleme ve giriş veya hizmeti kendi şartlarına göre reddetme hakkına sahip olduğu gibi, ifade özgürlüğü ilkelerinin geçerli olmadığına dikkat çekti. Ancak buna, modern dünyada Twitter gibi platformların, insanların fikirleri tartışması için halka açık toplanma alanlarına en yakın şeyler olduğunu öne sürerek yanıt verdi. Musk’un Twitter’ın ifade özgürlüğünü kısıtladığını defalarca dile getirmesi, Dogecoin’i içerecek yeni bir sosyal medya ağının inşa edileceğini düşündürüyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap