Elon Musk’ı Şok Eden Karar! DOGE Tutkunları Takipte

Elon Musk’ı Şok Eden Karar! DOGE Tutkunları Takipte

Paylaş
BTC Piyasası: Elon Musk’ı Şok Eden Karar! DOGE Tutkunları Takipte

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) odaklı haber gündemde. Tesla yatırımcıları ile Elon Musk ortasında devam eden uyuşmazlıkta gelişme var. Buna nazaran finansal ortamı etkileyebilecek bir karara vararak kıymetli bir gelişmeye imza attı.

Elon Musk ve onuüzecek karar: 42.3 milyon dolarlık fondan tazminat

Düzenleyici kurum, Elon Musk’ın Tesla‘nın potansiyel özelleştirilmesiyle ilgili tweet’inin akabinde olanlara bakıyor. Buna nazaran mali kayıplar yaşayan yatırımcıların çıkarlarıyla uyumlu bir karara imza atıyor. SEC’in kararı, Tesla yatırımcılarının, Elon Musk’ın federal menkul değerler dolandırıcılığı suçlamalarının bir modülü olarak kurulan 42.3 milyon dolarlık bir fon aracılığıyla mali kayıplarını potansiyel olarak telafi etmelerinin kapısını açıyor.

BTC Piyasası: Elon Musk’ı Şok Eden Karar! DOGE Tutkunları Takipte 1

Son duruşmalar sırasında SEC, 3,350’den fazla davacının 41.53 milyon dolarlık ödemenin dağıtımına katılarak kayıplarının yarısından fazlasını telafi edebileceğini vurguladı. Bilhassa, fonda kalan varlıkların idari sarfiyatlar, vergiler ve fiyatlar için tahsis edileceği belirtildi.

Musk’ın açıklamalarının Tesla’nın payları üzerindeki etkisi

Uygun bir formda “adil fon” olarak isimlendirilen fon, Elon Musk’ın Ağustos 2018’de Tesla’nın primli bir biçimde satın alınması için fon sağlandığını sav eden tweet’inden kaynaklanan bir mutabakattan ortaya çıktı. Bu açıklamaya karşın, satın alma gerçekleşmedi. Buna nazaran Tesla‘nın pay senedi fiyatlarında dalgalanmalar kelam konusu oldu. Ayrıyeten çok sayıda yatırımcı için değerli mali kayıplara yol açtı.

BTC Piyasası: Elon Musk’ı Şok Eden Karar! DOGE Tutkunları Takipte 2

Elon Musk ve Tesla, başlangıçta 40 milyon dolar olan fakat faiz ödemelerinin de dahil edilmesiyle 42,3 milyon dolara ulaşan fonun başlatılması için ortaklaşa 20’şer milyon dolar katkı sağladı.

Gelecek adımlar ve Musk’ın tepkisi

Süreç ABD Manhattan Bölge Yargıcı Lewis Liman tarafından yürütülüyor. Öteki taraftan Liman, yakın gelecekte bir itiraz olmaması halinde uzlaşma teklifine onay vermeyi planlıyor. Elon Musk’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak bu karara itiraz edeceği varsayımlar ortasında. Fakat bu da sonucu şekillendiren yasal ve düzenleyici dinamiklerin devam ettiğinin altını çiziyor.

BTC Piyasası: Elon Musk’ı Şok Eden Karar! DOGE Tutkunları Takipte 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda sonuçta SEC’in kararı kıymetli. Buna nazaran, Tesla yatırımcılarının ziyanlarının bir kısmının karşılanması kelam konusu. Buna nazaran kurulan fon aracılığıyla telafi etmeleri için potansiyel bir yol sağlıyor. Bu gelişme, Elon Musk’ın açıklamalarının ehemmiyetine de dikkat çekiyor. Bunu takip eden pay senedi dalgalanmaları oluyor. Ayrıyeten yatırımcılar üzerindeki mali etkiyi içeren destanda kıymetli bir dönüşe işaret ediyor. Ortaya çıkan yasal hareketler değerli. Bu yüksek profilli davanın gidişatını etkilediği için muhtemelen dikkat çekmeye devam edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap