Elon Musk Tesiri: Bu 12 Altcoin’in Fiyatını Fırlattı!

Elon Musk Tesiri: Bu 12 Altcoin’in Fiyatını Fırlattı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk Tesiri: Bu 12 Altcoin’in Fiyatını Fırlattı!

Yeni bir araştırmaya nazaran, Twitter botları yeni altcoin’lerin fiyatları üzerinde kestirim edilenden daha fazla tesirli. Elon Musk tweet’lerini de alan alan araştırma, tesirin çeşitli token’ler üzerinde yayıldığını gösteriyor.

Elon Musk tweet’leri ve Twitter botları altcoin fiyatları üzerinde epey etkili

Yeni bir Network Contagion Research Institute (NCRI) raporuna nazaran, Twitter botları altcoin fiyatlarını yapay olarak şişirmede iddialardan daha büyük bir rol oynuyor. NCRI, FTX listesinde yer alan çeşitli kripto paraların tweetlerini irdeledi. Rapor, The Sandbox (SAND), Gala (GALA), Gods Unchained (GODS) ve LookRare (LOOKS) üzere projelerin, Twitter botlarının aktifliğiyle temaslı olarak ralli yaptığını ortaya koyuyor.

Özellikle, FTX’in toplumsal medya hesapları aracılığıyla paylaştığı tweet’ler dikkat çekti. Raporda FTX yahut Alameda Research şirketlerinin bot aktivitelerini koordine ettiği konusunda somut bilgiler yer alıyor. Aşağıdaki grafikte, FTX’in yeni bir token listelemesinin akabinde artan ortalama bot tweet sayısı görülüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk Tesiri: Bu 12 Altcoin’in Fiyatını Fırlattı! 1

NCRI analistleri bu noktada, FTX listesini takiben ortaya çıkan spam tweet’lere dikkat çekiyor:

Aslında, örneklemde yer alan FTX’te listelenen coinlerin yarısı için, düzmece tweet hacmi sonraki fiyat değişikliklerini varsayım etme belirtileri gösterdi. Bu, geçersiz ağların başarılı bir halde ve kasıtlı olarak FTX coin fiyatlarında değişikliklere tesir etmek için kullanıldığına işaret ediyor. Bu durum, FTX yahut Alameda’nın toplumsal medyada koordineli uydurma aktivitelerde bulunarak piyasa kıymetlerini yapay olarak şişirdiği sorusunu akla getiriyor.

PSYOP ve PEPE, Elon Musk tesiriyle ralli yapan son kriptolardı

Araştırma, Elon Musk’ın tweetlerinin ve bot faaliyetlerinin, PEPE ve PSYOP üzerindeki tesirini inceledi. Nisan ayında çıkış yapan PEPE, kısa müddette piyasa trendlerinde birinci sıraya ulaştı. Rapor, her iki meme token fiyatının da Musk tesiriyle ralli yaptığını ortaya koyuyor. PEPE açısından, Musk’ın 13 Mayıs tarihli bir paylaşımı anında tesirini gösterdi. PEPE bu tarihte fiyatının 24 saat içinde %50’den fazla yükseldiğini gördü.

NCRI, PEPE’nin piyasaya sürülmeden evvel yeni oluşturulan bot hesaplarında artış tespit etti. Bu bot hesapları daha sonra iki coin’in rastgele biri hakkında tweet atmaya başladı.

Elon Musk tesiri bir yana, Pepe’nin 17 Nisan’daki lansmanından bir gün evvel, hesap oluşturma dalgalanmaları da patlama yaşadı. Bu durum, projenin popülaritesini artırmak için botların planlı bir biçimde kullanıldığını gösteriyor. Araştırma, Pepe’nin reklamı için botların şuurlu bir efor içinde kullanıldığına işaret ediyor. Bu iki faktör, Pepe’nin fiyatında değerli tesirlere neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk Tesiri: Bu 12 Altcoin’in Fiyatını Fırlattı! 2

Sadece kripto paralar değil

Araştırmacılar, bu tıp manipülasyonların yalnızca kripto paraları etkilemekle kalmayabileceğini, birebir vakitte pay senetleri ve öbür menkul değerleri de etkileyebileceğini belirtiyor. Bilhassa 2022’de GameStop ve AMC üzere “meme stokları” üzerinde örgütlü fiyat manipülasyonu operasyonları gerçekleşti. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, GameStop daha sonra NFT kesiminde değerli bir oyuncu haline geldi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap