Elon Musk DOGE Değil! Bu Coinin Mucidini Övdü!

Elon Musk DOGE Değil! Bu Coinin Mucidini Övdü!

Paylaş
BTC Piyasası: Elon Musk DOGE Değil! Bu Coinin Mucidini Övdü!

Tesla CEO’su ve Twitter sahibi Elon Musk, kripto para topluluğunda dalgalanmalara yol açan yeni bir tweet attı. Tweet’inde, Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin‘in platformdaki yanlış bilgilerle gayret gayretleriyle öne çıkan bir özellik olan Community Notes hakkındaki bakış açısına hayranlığını lisana getirdi. İşte detaylar…

Elon Musk, Buterin’i övdü

Musk’ın tweeti, Buterin’in tweetlere bağlam ve doğruluk denetim notları ekleyen ve böylelikle yanlış bilgilerin yayılmasıyla gayret eden bir araç olan Community Notes hakkındaki kapsamlı tahliline cevap olarak geldi. ETH‘nin yaratıcısının detaylı bir blog yazısında özetlendiği üzere bu özelliği onaylaması, temel “kripto değerleri” ile ahengini ve bu kıymetlerin ana akım dünyada bir temsili olarak hizmet etme potansiyelini vurgulamaktadır. Elon Musk’ın Buterin’in görüşlerini onaylaması, bilhassa hem kripto hem de kripto dışı topluluklar üzerindeki tesiri ve erişimi nedeniyle kayda paha olarak görülmekte.

Musk’ın tweet’inde “Vitalik Buterin’in Topluluk Notları üzerine kusursuz analizi” tabiri yer aldı. Yani Ethereum’un kurucusu tarafından ortaya konan fikir derinliğini takdir ettiği belirtildi. Kripto para topluluğu Musk’ın tweetine süratli bir biçimde reaksiyon gösterdi. Çünkü birçok kişi Buterin’in tahlilini kabul etmesini Ethereum için bir yükseliş sinyali olarak yorumladı. Musk’ın, Haziran ayında Twitter’da Vitalik Buterin’i takip etme kararı da dahil olmak üzere, kripto alanıyla daha evvelki etkileşimi ve ilgisi göz önüne alındığında, bu his temelsiz değil.

Community Notes’un hedefi ne?

Başlangıçta tweetlerin yanı sıra bağlam ve doğrulanabilir bilgi sağlamak için bir araç olarak tasarlanan Community Notes, platformdaki yanlış bilgileri engellemenin muteber bir yolu olarak ilgi gördü. Son aylarda Twitter’da yaşanan çalkantılı olaylara karşın, bu uygulama güvenilirliğini ve hedefini müdafaayı başardı. Musk’ın Community Notes özelliğine gösterdiği ilgi yeni değil. Japonca topluluk notları sağlama eforları için Japon iştirakçilere teşekkür etmesi, platformdaki bilgilerin kalitesini ve güvenilirliğini artırma konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Bu atak Shiba Inu projesinin önderi Shytoshi Kusama’nın da yansısını çekti.

BTC Piyasası: Elon Musk DOGE Değil! Bu Coinin Mucidini Övdü! 1

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Twitter Temmuz ayında X olarak tekrar markalaştı. Elon Musk’ın platformu “her şey uygulaması” olarak öngördüğü şeye dönüştürme savlı vizyonunun bir kesimi olarak “X” ismini benimsedi. Musk’ın “X” olarak bilinen her şeyi kapsayan bir hizmet yaratma isteği, platformun geleceğini şekillendirme dileğiyle beslenen bir hareket olan Twitter’ı satın almasından önceye dayanıyor. Elon Musk’ın Vitalik Buterin’in görüşlerini kabul etmesi ve Community Notes üzere araçları desteklemesi, kripto dünyası ile ana akım ortasındaki boşluğu daha da kapatarak dijital alanlarda bilgi doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmaya yönelik devam eden uğraşlara katkıda bulunmakta.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap