Elon Musk Bu Altcoinlerde Pump-Dump’ı Tetikledi!

Elon Musk Bu Altcoinlerde Pump-Dump’ı Tetikledi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk Bu Altcoinlerde Pump-Dump’ı Tetikledi!

Twitter işvereni Elon Musk’ın yeni toplumsal medya platformu “X“, kripto dünyasını hareketlendiriyor. Duyurunun akabinde X ismini taşıyan coin’ler önemli pump gördü…

Elon Musk kripto piyasasında tekrar sahne alıyor

Son gelişmelerin akabinde X kısaltmalı bir coin piyasa genelinden bağımsız pompalanıyor ve düşüyor. Twitter işvereni Elon Musk, bu hafta toplumsal medya platformunu X olarak tekrar markalaştırmaya karar verdi. Akabinde X isimli kripto paralar piyasaya hakim oldu. Yatırımcılar derin bir Fomo’ya kapılırken, bu X isimli coin’lerin kimileri büyük çıkarlar kaydetti.

Daha evvel Musk, “X, global finansal sistemin yarısı olabilir” demişti. İyimserliği, platformun finans dünyası üzerindeki potansiyel tesiri hakkında spekülasyon yaparken, “X” pay senedi sembollerine sahip tokenler için büyük rallileri ateşledi.

Token fiyatlarındaki artışla birlikte, yatırımcıların dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Coindesk’e konuşan birtakım uzmanlar, bu uydurma kripto paraların ortaya çıkışını, bir müddettir aralık içinde kalan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarındaki sakinliğe bağladı. Düşük volatilite, yatırımcıları daha fazlasını sunan umut verici alternatiflere karşı hassas hale getirdi. Kripto fonu DFG’nin kurucusu James Wo’a nazaran:

Bitcoin ve ETH üzere en büyük para üniteleri çok düşük volatiliteye sahipken, yatırımcıların öbür yerlerde fırsatlar araması doğaldır.

Yeni Twitter logosu, “X” tokenlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor

Pazartesi günü Musk, Twitter’ın logosunu “X” olarak değiştireceğini duyurduğundan beri, “X” etiketli bir dizi token, DEX’ler üzerinden piyasa çıktı. Kararı 23 Temmuz’da açıklayan Musk, kullanıcıların Twitter kuş ve markasına veda etmeye başlaması gerektiğini kaydetti.

Nisan ayında Musk, bir “süper uygulama” oluşturmakla ilgilendiğinden bahsetmişti. Sonuç olarak, Twitter’ın artık bağımsız bir şirket olmamasını sağladı. Bunun yerine, toplumsal medya platformunu “X Corp” isimli yeni bir kabukla birleştirmeye karar verdi.

Musk ayrıyeten, bundan sonra Twitter’ın artık kuş logosuna sahip olmayacağını da kelamlarına ekledi. Bunun yerine, platformun web kısmında halihazırda sergilenen bir “X”, şirketin yeni logosu olacaktı.

İlginç bir formda, bu gelişmeler birkaç meme token’in geliştirilmesine yol açtı. DEX Screener’a bir bakış, baskı vaktinden 2 saatten daha kısa bir mühlet evvel oluşturulan bir X tokeninin bedelinin %124 arttığını gösterdi.

İşte pump gören X coin’leri

Uniswap borsasında öbür bir X token ortaya çıktı. Lakin bu biraz daha eskiydi ve 20 saat evvel piyasaya sürüldü. Performans açısından %141.000 bedel kazandı. Fakat, X token’leri sırf Ethereum üzerinde piyasaya sürülmedi. Birebir isim etiketine sahip token, BNB Chain’de de göründü. Lakin BNB’deki X token, artış yerine, basın vaktinde pahasının %99,58’ini kaybetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Elon Musk Bu Altcoinlerde Pump-Dump’ı Tetikledi! 1

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Dogecoin (DOGE), X-App etrafındaki gelişmelerle birlikte ivme kazanan isimlerden biri oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap