Düzenleyiciler, Apple’ın Blockchain ve NFT Siyasetini Araştırıyor!

Düzenleyiciler, Apple’ın Blockchain ve NFT Siyasetini Araştırıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Düzenleyiciler, Apple’ın Blockchain ve NFT Siyasetini Araştırıyor!

Temsilciler Gus Bilirakis (R-FL) ve Jan Schakowsky (D-IL) dün Apple CEO’su Tim Cook’a bir mektup göndererek Kaliforniya merkezli şirketin App Store yönergelerini ve bunların dağıtık defter teknolojisi ve non fungible tokenler (NFT) üzere yeni teknolojileri engelleyip engellemediğini sordu. Mektupta, App Store’un yönergelerinin istemeden de olsa en son yeniliklerin ilerlemesini ve büyümesini engelleyip engellemeyeceği hakkında bilgi talep edilmekte. İşte detaylar…

Apple’a NFT ve Blockchain sorusu

Milletvekilleri, Axie Infinity’nin App Store tecrübesini örnek göstererek, Apple’ın App Store kurallarını “lite” sürümlerin zorla kullanıma sunulması yoluyla kripto uygulamalarından hem kar elde etmek hem de bu uygulamaların yararını azaltmak için kullandığını belirttiler. Mektubu gönderen milletvekilleri, Apple’ın siyasetlerinin ABD’nin gelişmekte olan teknolojilerdeki liderliğine ziyan verebileceği konusundaki tasalarını paylaştı. İnovasyon, Bilgi ve Ticaret Alt Komitesi Lideri ve Sıralama Üyesi “Apple bu sınırlamaların duvarlarla çevrili bir bahçe yaratarak güvenliği arttırdığını savunsa da, pek çok kişi Apple’ın uygulama mağazasını rakiplerine karşı bir silah olarak kullanmasından tasa duyuyor” dedi ve ekledi:

Kongre’nin App Store Yönergelerini ve bu yönergelerin inovasyonu ne ölçüde sınırladığını ve Amerika’nın teknolojik liderliğini ne ölçüde etkilediğini tam olarak anlaması elzemdir. Alt komitemiz tam şeffaflığı teşvik etmeye ve Büyük Teknoloji’nin tekelci davranışlardan sorumlu tutulmasını sağlamaya kararlıdır. Amerikan yaratıcılığının gelişmeye devam edebilmesi için dal içinde eşit bir oyun alanı yaratmak istiyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Düzenleyiciler, Apple’ın Blockchain ve NFT Siyasetini Araştırıyor! 1

Tiktok için de emsal bir mektup kaleme alınmıştı

Sonuç olarak milletvekilleri mektubu göndererek, Apple’ın siyasetlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişmekte olan teknolojilerdeki pozisyonu üzerindeki potansiyel olumsuz sonuçlarına ait kaygılarını lisana getirdiler. İnovasyon, Data ve Ticaret Alt Komitesi’nin lideri ve en kıdemli üyesi, Apple’ın bu sınırlamaları “duvarlarla çevrili bahçe” yaklaşımıyla güvenliği arttırmak için bir araç olarak gerekçelendirmesine karşın, şirketin App Store’u rekabeti bastırmak için bir araç olarak kullanabileceğine dair yaygın bir telaş olduğunu belirtti. Kongre’nin App Store kurallarını kapsamlı bir biçimde anlamasının ve bu kuralların inovasyonu ne ölçüde engelleyebileceğini değerlendirmesinin ehemmiyetini vurguladılar.

Milletvekilleri, Amerikan yaratıcılığının gelişmeye devam edebilmesi için dal içinde eşit bir oyun alanı yaratmayı amaçladıklarını belirttiler. Temsilciler daha evvel de TikTok ve Çin menşeli öbür uygulamalarla ilgili App Store siyasetleri konusunda Apple’a benzeri bir mektup kaleme almışlardı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap