Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Ortaya Geldi: İşte Nedeni…

Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Ortaya Geldi: İşte Nedeni…

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Ortaya Geldi: İşte Nedeni…

Bir küme merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü, Cosmos için bir ortaya geldi. Bu takımlar ortasında cross-chain köprü protokolü Wormhole ve likidite toplayıcısı Swing yer alıyor. Ayrıyeten, borç verme protokolü Tashi ve Cosmos ağı Evmos da var. Bu atılım altcoin projesinin ikidite meselelerini çözmeyi amaçlıyor

4 DeFi protokolü, Cosmos’a yardım eli uzatıyor

İlgili gruplardan ikisinin açıklamalarına nazaran, Wormhole Evmos’ta kullanılmak üzere beş yeni köprülü token kaydedecek. Bu altcoin tokenleri: Tether (USDT), USD Coin (USDC), wrapped Ether (wETH), wrapped Bitcoin (wBTC) ve Solana (SOL). Teklifin bu kısmına ait bir Wormhole yönetişim oylaması 19 Eylül’de başladı. Mevcut durumda teklif neredeyse oybirliğiyle dayanak görüyor. Token’lar Evmos’ta piyasaya sürüldükten sonra, Swing protokolüne uygulanacak. Bu da kullanıcıların BNB Chain, Polygon, Fantom ve öbürleri de dahil olmak üzere Swing’in desteklediği rastgele bir ağdan Evmos’a göndermelerine imkan tanıyacak.

Tashi ayrıyeten Swing’i kullanıcı arayüzüne uygulayacak. Böylelikle, kullanıcıların kripto paraları köprülemesine ve asgarî düğme tıklamasıyla teminat olarak yatırmasına imkan tanıyacak. Kullanıcılar daha sonra bu teminatı kullanarak Cosmos tabanlı yahut Ethereum tabanlı altcoin’lerden kredi alabilecek, ödünç verilen coinleri diğerleriyle takas edebilecek, likidite havuzlarına yatırabilecek yahut başka yaygın DeFi süreçlerini gerçekleştirebilecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Ortaya Geldi: İşte Nedeni… 1Başlık: Tashi kullanıcı arayüzü. Kaynak: Tashi

Altcoin projesindeki krizin tahlili için likidite gerekiyor!

Hem Swing hem de Tashi temsilcilerine nazaran, entegrasyonlar hayata geçmeye hazır. Yalnızca Wormhole teklifinin geçmesini ve uygulanmasını bekliyorlar. Teklifin oylaması 24 Eylül’de sona erecek. Bu da yeni likidite sisteminin kısa mühlet sonra hayata geçmesi gerektiği manasına geliyor. Tashi’nin kurucu ortakları Lindsay Ironside ve Kristine Boulton, Cosmos ekosistemindeki likidite “krizini” çözmek için yeni sisteme muhtaçlık duyulduğunu tez ediyor. Bu bağlamda Boulton, şu açıklamayı yapıyor:

Bu inanılmaz fırsatları sunmaya devam eden bu Blockchain’e sahibiz. Lakin kimse onu kullanmıyor. Zira orada likidite bulamıyorlar. Lakin Wormhole, sanırım şu anda 29 farklı zincirde yer alıyorlar, bu yüzden bu krizi çözmek için bir fırsat.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Ortaya Geldi: İşte Nedeni… 2

Cosmos’daki sorun nerede yatıyor?

Lindsay Ironside, Cosmos ekosistemini birinci kullanmaya başladıktan sonra yeni bir sisteme gereksinim duyulduğunu hissettiğini belirtiyor. USDC’yi Cosmos (ATOM) ile değiştirip Evmos’a göndermeye çalıştığı birinci seferde makûs bir kullanıcı tecrübesi yaşamış. ATOM’u elde etmek için evvel USDC’sini Cosmos Hub’a köprülemesi gerekiyordu. Lakin USDC ağa girdiğinde, takası gerçekleştirmek için gaz fiyatını ödeyecek ATOM’u yoktu.

Ironside’a nazaran bu tecrübe, altcoin grubunun bu probleme odaklanması gerektiğini fark etmesine neden oldu. Bu doğrultuda Ironside, “Yeni kullanıcılar olarak gelip […] bu meselelerin tahlillerinin nerede olduğunu anlamaya çalışmak büyük bir sıkıntıydı,” diye belirtiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Ortaya Geldi: İşte Nedeni… 3

Son atak, altcoin projesi için sorunu nasıl çözecek?

Swing CEO’su Viveik Vivekananthan, yeni sistemin bu sıkıntıları potansiyel olarak çözeceğini kabul ediyor. Bir kullanıcı USDC’yi Evmos’ta farklı bir altcoin ile takas etmek isterse, Swing gönderilen coinlerin küçük bir kısmını Evmos’un lokal coin’ine dönüştürecek. Kullanıcı, bu coini daha sonra takası gerçekleştirmek için gaza harcayacak. Vivekananthan, bu sayede kullanıcıların desteklenen rastgele bir coin’i kullanarak Evmos’a giriş yapmalarının mümkün olduğunu söylüyor.

Cosmos topluluğu, 2023’te yeni özelliklerle kullanıcıları çekmek için ağır bir gayret sarf ediyor. Cosmos tabanlı Blockchain Noble, 28 Mart’ta USDC stablecoin’in mahallî bir versiyonunu piyasaya sürdü Ayrıyeten, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Cosmos Hub 13 Eylül’de likit staking’i hayata geçirdi. Bununla birlikte ekosistem, Cosmos’a misal özelliklere sahip birbirine bağlı bir Blockchain ağı oluşturmaya çalışan Optimism Superchain formunda bir rakiple de karşı karşıya.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap