Dogecoin Savunucusu Elon Musk Tekrar Şaşırttı! İşte Son Atılımı

Dogecoin Savunucusu Elon Musk Tekrar Şaşırttı! İşte Son Atılımı

Paylaş
BTC Piyasası: Dogecoin Savunucusu Elon Musk Tekrar Şaşırttı! İşte Son Atılımı

Kripto para dünyasında Elon Musk tesirini hepimizin biliyoruz. Son devirde tekrar kıymetli açıklamalarıyla gündemde. Elon Musk ve teknoloji devleri yapay zeka riskleri konusunda uyarıyor. Ayrıyeten yöneticilere nezaret daveti yapıyorlar. Ayrıntılara bakalım.

Teknoloji milyarderi Elon Musk yapay zeka konusunda uyarıyor

Teknoloji işvereni Elon Musk, Yapay Zekanın (YZ) potansiyel tehlikeleri hakkında sert bir ikazda bulunuyor. Buna nazaran  “medeniyet riski” oluşturabileceğini belirtiyor. Daha da ileri giderek hatta “hepimizi öldürme” kapasitesine sahip olabileceğini öne sürüyor. Musk bu açıklamaları, ABD Senatosu’nun yapay zeka ile ilgili yakın tarihli bir oturumunun akabinde düzenlenen basın brifingi sırasında yaptı.

BTC Piyasası: Dogecoin Savunucusu Elon Musk Tekrar Şaşırttı! İşte Son Atılımı 1

Elon Musk telaşlarını ayrıntılandırıyor. Yapay zekanın hepimizi öldürme ihtimalini sıfırın üzerinde bile olsa bir ölçü var olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten ona nazaran düşük lakin tekrar de bir ihtimal var. Yapay zekayı yanlış anlamanın sonuçlarının çok ağır olacağını belirtiyor. Musk’ın tasaları, ABD Senatosu’nun süratle gelişen yapay zeka sanayisini düzenlemek için mevzuat hazırlamayı tartıştığı bir periyotta geldi.

Elon Musk haricinde oturumdakiler

Senato’daki oturumda Elon Musk haricinde Meta, Google, OpenAI, Nvidia ve IBM CEO’larının da ortalarında bulunduğu tesirli isimler bir ortaya geldi. Tüm bu teknoloji başkanlarının, federal hükümetin yapay zeka üzerinde nezaret uygulaması gerektiği konusunda hemfikir olması dikkat cazipti. Bu fikir birliği, yapay zeka teknolojilerinin sorumlu bir halde geliştirilmesinin kıymetine vurgu yapıyor. Ayrıyeten yaygınlaştırılması konusunda teknoloji sanayisi tarafından algılanan aciliyetin altını çiziyor.

BTC Piyasası: Dogecoin Savunucusu Elon Musk Tekrar Şaşırttı! İşte Son Atılımı 2

ABD Kongresi’nin karşı karşıya olduğu zorluk var. Buna nazaran YZ’nin avantajlarından yararlanma ve potansiyel toplumsal tehlikelerini azaltma ortasındaki hassas denger. CNN’in bir raporunda vurgulanan tehlikeler ortasında, teknoloji kaynaklı ayrımcılık var. Başka taarftan ulusal güvenlik tehditlerine ait kaygılar de yer alıyor.

Uygarlık riski

Elon Musk tarafından yapılan YZ‘nin “uygarlık riski” oluşturduğu tezi bahsin ciddiyetinin altını çiziyor. Senato oturumunun uygarlığın geleceğini şekillendirmede çok değerli bir an olabileceğini vurguluyor. Musk tenkitlerini sıralasa da bu alanda kıymetli adımlar da atıyor.

BTC Piyasası: Dogecoin Savunucusu Elon Musk Tekrar Şaşırttı! İşte Son Atılımı 3

Bu yılın başlarında Elon Musk odağını kripto para arenasından yapay zeka alanına çevirdi. Daha evvel kripto alanında yer almasına ve Tesla’nın Bitcoin’i bir ödeme formu olarak kabul etmesine karşın, Musk o vakitten beri dikkatini yapay zekanın derin tesirlerine kaydırdı. Ayrıyeten btcpiyasasi.com olarak baktığımızda süratle ilerleyen bu alanda ihtiyat ve sorumlu yönetişim muhtaçlığının altını çiziyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap