Dogecoin Mucidi, Türklerin de Aldığı Altcoin’i Eleştirdi!

Dogecoin Mucidi, Türklerin de Aldığı Altcoin’i Eleştirdi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dogecoin Mucidi, Türklerin de Aldığı Altcoin’i Eleştirdi!

Dogecoin kurucusu Billy Markus, yüksek süreç fiyatı talep eden altcoin ağlarının işe yaramaz olduğunu söyledi. Solana’nın (SOL) bu sorunu çözdüğü fikrine, sert bir tenkit getiriyor.

Billy Markus bu altcoin ağlarının ‘çöp’ olduğunu söylüyor

Dogecoin kurucusu bugün Twitter’dan değişik bir tartışma başlattı. Yüksek süreç fiyatlarının, bilhassa Ethereum, Uniswap vb. ağları çöp haline getirdiğini söyledi.

Verilere nazaran, Ethereum ağının Ocak 2021 ile Mayıs 2022 ortasında gerektirdiği ortalama gas fiyatı kabaca 40 dolardı. BitInfoCharts’tan alınan bilgilerin kanıtladığı üzere, 1 Mayıs 2022’de 196.638 dolar ile en yüksek gas maliyeti kaydedildi. Markus, kolay süreçlerde bile ortaya çıkan bu maliyetin tanınan ağları işe yaramaz hale getirdiğini söylüyor.

Bu ortada, Markus’un Solana eleştirisi, bu sorunu çözen tek altcoin olduğu fikrine yönelikti. Dogecoin kurucusu, merkezi platformların bu kategoriden başka tutulması gerektiğini savunuyor.

“Solana hakikaten hiçbir şeyi çözemez”

Twitter’dan @goku_nft, Markus’un şikayet ettiği yüksek gas fiyatı sıkıntısına “Solana bunu çözüyor” diye cevap verdi.

Solana, geçmiş ispatı ve devredilen pay ispatı protokollerinin bir kombinasyonu üzerinde çalışır. Bitcoin ve Ethereum’un tersine, süreç suratında Visa seviyesine ulaşan sonlu altcoin ağlarından biridir. Bu sürat, Solana’nın sistemlerinin çevresel ve nakdî maliyetleri daha düşük olduğu için daha fazla ölçeklenebilirlik sağlar.

Fakat, Markus’a nazaran Solana bu kapasiteye merkezi bir Blockchain olarak ulaşabiliyor. Bu mevzuda, “Solana temelde merkezi bir veritabanı olsa da, hakikaten hiçbir şeyi çözmez” dedi. Dogecoin kurucusunun telaşları, ağın istendiğinde durdurulabildiğini ortaya çıkaran son yıllardaki kesintilere dayanıyor.

Solana hakikaten merkezsiz bir Blockchain mi?

Bu ortada, Twitter kullanıcısı Les_teezy, Solana’nın ağ kesintilerinin ana sorun olmadığına inanıyor. Bunun yerine, kesintilerin “fazla merkezi” ve birkaç şahsa ağı kapatma başlatma tesiri verdiğini söylüyor. Twitter kullanıcısı, merkeziyetsiz olmadan ağın rastgele bir klâsik sistemle tıpkı olduğunu vurguladı.

Bu ortada, birtakım araştırmacılar, Solana’yı SQL veritabanıyla karşılaştırarak scam olduğunu öne sürüyor. Bir Reddit muharriri, merkezi bir küme bir ledger’i geri alabiliyorsa, Solana’nın merkezi finans firmalarına emsal olduğunu yazdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dogecoin Mucidi, Türklerin de Aldığı Altcoin’i Eleştirdi! 1

Solana ağı, 2021 ve 2022 yıllarında birkaç kesinti yaşadı. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız bu kesintilerin tarihleri ve müddetleri şu halde:

  1. 14 Aralık 2021: Solana ağı, birkaç saat boyunca kesintiye uğradı, ayrıyeten blok üretimi durdu.
  2. 22 Aralık 2021: Solana ağı, yaklaşık 45 dakika boyunca kesintiye uğradı ve blok üretimi durdu.
  3. 25 Mart 2022: Solana ağı, yaklaşık 18 saat boyunca kesintiye uğradı ve blok üretimi durdu.
  4. 28 Nisan 2022: Solana ağı, yaklaşık 7 saat boyunca kesintiye uğradı ve blok üretimi durdu.
  5. 13 Mayıs 2022: Solana ağı, yaklaşık 3 saat boyunca kesintiye uğradı ve blok üretimi durdu.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap