Dikkat: Bu Altcoin’de Kimlik Avı Artışı Var!

Dikkat: Bu Altcoin’de Kimlik Avı Artışı Var!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Bu Altcoin’de Kimlik Avı Artışı Var!

Altcoin kredi devi Celsius Network, iflas süreçlerinin son basamaklarına hakikat ilerliyor. Bu sırada, alacaklılar bir defa daha kendilerini kimlik hırsızlığı akınlarındaki kaygı verici artışın maksadında buluyor. İşte detaylar…

Altcoin projesi Celsius için kimlik avı uyarısı

Geçtiğimiz hafta boyunca toplumsal medyada dolaşan raporlar rahatsız edici bir eğilimin altını çizdi: Celsius ve alacaklılarını amaç alan ve iflas hizmetleri platformu Stretto’yu taklit eden kimlik avı hücumlarında artış. Bir kullanıcı 18 Eylül’de her biri Celsius’tan geldiğini sav eden üç kimlik avı e-postası aldığını bildirdi. Bu ortada, diğerleri da iflas davasını yürüten Stretto firmasını taklit etmeye çalışan ve makus niyetli temaslar içeren düzmece e-postalar aldı. Ekseriyetle yasal URL’lerden yalnızca adresteki eksik bir “s” ile ayrılan bu düzmece web siteleri, kullanıcılardan cüzdan bilgilerini girmelerini istiyor. Dolandırıcılar bir kere bağlandıktan sonra kullanıcıların kripto varlıklarını süratle tüketebiliyor.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu Altcoin’de Kimlik Avı Artışı Var! 1

Celsius iflasının son basamaklarına yaklaşırken kimlik hırsızlığı taarruzlarında potansiyel bir artış öngören bir analist ve işletme yöneticisinden bir ihtar geldi. Rastgele bir irtibata geçmeden evvel tedbir alınmasını ve kontakların iki defa denetim edilmesini tavsiye ediyorlar. Ağustos ortasında Celsius, önerilen uzlaşma planının bir kesimi olarak müşterilerine oy pusulaları dağıtmaya başladı. Dolandırıcılar, oy kullanma tarihi yaklaştıkça kimlik hırsızlığı hücumlarını artırarak bu durumdan faydalanıyor üzere görünüyor.

Celsius için kritik tarihler belirlendi

Online yatırım platformu BnkToTheFuture’un CEO’su ve kurucusu Simon Dixon’a nazaran, son oylama tarihi 18 Eylül, rapor 20 Eylül ve onay duruşması 29 Eylül olarak belirlendi. Celsius, yine yapılandırma planı için son mahkeme onayını 2 Ekim’e kadar almayı hedefliyor. Bu kimlik hırsızlığı taarruzlarının, Nisan 2021’de kullanıcı bilgilerinin sızdırılmasına ve akabinde berbat niyetli e-posta kampanyalarına yol açan Celsius Network e-posta sunucusu ihlali de dahil olmak üzere daha evvelki data ihlallerinin bir devamı üzere göründüğünü belirtmek gerekir.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu Altcoin’de Kimlik Avı Artışı Var! 2

Batık haldeki kripto borç verme şirketi, Temmuz 2022’de diğer bir bilgi ihlali ile karşı karşıya kaldı ve üçüncü taraf ihlali nedeniyle daha fazla müşteri verisi tehlikeye girdi ve bu da diğer bir kimlik hırsızlığı teşebbüsü dalgasıyla sonuçlandı. Kripto borç verenin müşterileri, Celsius’un Terra ekosisteminin çöküşünü takiben para çekme süreçlerini askıya aldığı Haziran 2022’den bu yana hevesle tahlil bekliyorlardı. Bir sonraki ay borç verenin iflas müracaatında bulunduğu görüldü. Alacaklılar bu çalkantılı sularda gezinirken, kimlik hırsızlığı tehdidi büyük ölçüde ortaya çıkıyor. Kripto alanında uyanıklığın ve siber güvenlik farkındalığının kıymetinin altını çiziyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap