Dikkat: Bu Altcoin Hakkında 4 Farklı Soruşturma Açıldı!

Dikkat: Bu Altcoin Hakkında 4 Farklı Soruşturma Açıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bu Altcoin Hakkında 4 Farklı Soruşturma Açıldı!

OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından başlatılan yeni altcoin projesi düzenleyicilerin merceğine takıldı. Son vakitlerde 4 farklı hükümet proje hakkında soruşturma başlattı.

Sam Altman’ın altcoin projesi regülatör duvarına çarptı

OpenAI CEO’sunun desteklediği ve geçen hafta hayata geçen yeni jenerasyon altcoin projesi Worldcoin (WLD), bilgi ihlali telaşları nedeniyle ateş altında. Geçen hafta birinci soruşturma İngiliz yetkililerden geldi.

Diğerlerinin akabinde, Worldcoin şu anda Almanya’nın data müdafaa kontrol kurumu tarafından inceleniyor. Reuters’un haberine nazaran, Bavyera Eyaleti Data Müdafaa Kontrolü Dairesi, tartışmalı projenin Almanya’daki yan kuruluşunu soruşturmaya başladı. Worldcoin geçen hafta ‘Dünya Kimliğini’ doğrulamak için insanların gözlerini taramaya başladı.

Rapora nazaran, bu soruşturma Kasım 2022’de başladı. Alman yetkilerinin incelemesi hassas biyometrik dataların kapsamlı bir halde işlenmesiyle ilgili. Almanya’nın data muhafaza otoriteleri, Worldcoin projesinin bilgi kullanımı ve saklılık konusunda uygun tedbirleri alıp almadığını ayrıntılı bir biçimde inceliyorlar. Bu incelemenin sonucu, projenin Almanya’daki faaliyetlerine ve bilgi sürece süreçlerine yönelik kıymetli tesirler doğurabilir.

Uzmanlar, Worldcoin üzerinde tartışmaları sürdürüyor

Worldcoin, dijital bir kimlik ve kripto para ünitesi sağlamak için kullanıcıların irisini tarar. Web sitesine nazaran, proje şimdiye kadar dünya çapında 2,1 milyon kayıt topladı.

Bavyera Eyaleti Data Müdafaa Kontrolü Dairesi lideri Michael Will, hassas bilgilerin büyük ölçekli işlenmesinden duyduğu tasayı lisana getirdi. Will, Reuters’e bu cins süreçlerin, bilhassa yüksek seviyede hassas biyometrik datalar kelam konusu olduğunda değerli riskler oluşturabileceğini söyledi.

Will, “Bu teknolojiler, birinci bakışta finansal bilgi transferi alanında süreç yapma temel hedefi için ne kadar sağlam yahut güzel tahlil edilmiş görünmüyor” diyor.

Aksine, Worldcoin’in web sitesi saklılığı koruduğunu ve ferdî bilgileri şifrelediğini tez ediyor. Cayman Adaları global teşebbüsü kaydederken, Avrupa’daki varlığını AB’nin data muhafaza kuralları yönetiyor.

AB’de data kulları için katı bir çerçeve oluşturuyor

Son vakitlerde Binance, MiCA kuralını benimsedikten sonra zımnilik coin’lerini desteklemeyi bırakmak zorunda kaldı. MiCA’nın dayattığı “seyahat kuralı”, AB mevzuatında bu cins kriptoların kullanımını kolaylaştırmaları halinde şirketleri riske atıyor. Yasağa karşın al/sat süreçlerine müsaade veren borsalar sert cezalarla karşı karşıya kalıyor.

Bu nedenle, yetkililer şu anda bu kadar büyük ölçüde biyometrik data toplamanın sonuçlarını araştırıyorlar.

Şu anda 4 ülke altcoin projesi üzerinde inceleme yürütüyor

Worldcoin’i çevreleyen tartışma Almanya ile sonlu değil. Hem Fransız hem de İngiliz data düzenleyicileri, projenin bilgi toplama uygulamalarıyla ilgili telaşlarını lisana getirdiler. Fransa’nın saklılık gözlemcisi CNIL, Worldcoin’in bilgi toplamasının yasallığının “sorgulanabilir göründüğünü” belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat: Bu Altcoin Hakkında 4 Farklı Soruşturma Açıldı! 1

Geçen hafta çıkış yapan WLD, şu anda 2.3 dolar bölgesinde süreç görüyor. Güçlü bir başlangıcın akabinde %70 üzere önemli bir bedel kaybı yaşadı. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, kimi analistlerin fiyatın aylarca sabit kalabileceğini söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap