Dev Banka Kripto Tahvil İhracı İçin Bu Altcoin’i Seçti!

Dev Banka Kripto Tahvil İhracı İçin Bu Altcoin’i Seçti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Banka Kripto Tahvil İhracı İçin Bu Altcoin’i Seçti!

Hollandalı dev banka, 5 milyon avroluk kripto yeşil tahvil ihracı için Polygon’u tercih etti. ABN Amro, tahvil ihracını Polygon dayanaklı Tokeny aracılığıyla gerçekleştirdi.

Hollanda’nın dev bankasının tercihi bu altcoin oldu

ABN Amro, 5 milyon avro toplamak için Polygon’un katman 2 Ethereum ölçeklendirme teknolojisini kullanan bir dijital yeşil tahvil arzı gerçekleştirdi. Hollandalı banka, bunun için Ethereum katman-2 protokolü olan Polygon’un üzerinde çalışan Tokeny’nin platformunu kullandı. Yeşil tahvil, finans kuruluşlarının menkul değerler ve finansal araçlar ihraç etmesine ve yönetmesine imkan sağlamak için Polygon kullanan bir altyapı platformu olan Tokeny aracılığıyla ERC3643 token olarak ihraç edildi.

ABN AMRO, gayrimenkul yatırımcısı Vesteda için 5 milyon avro meblağında fon sağlamayı başardı. Bankaya nazaran Vesteda, finansmanı şirketin yeşil finans çerçevesinin bir modülü olarak “yeşil varlıkları” yine finanse etmek için kullanmayı planlıyor. Kripto yeşil tahviller, sürdürülebilir olan ve olumlu çevresel tesir yaratan projelere yahut şirketlere yatırım yapmak için kullanılan bir fon toplama aracıdır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Banka Kripto Tahvil İhracı İçin Bu Altcoin’i Seçti! 1

Banka, gelecekte de misal tahvil ihracını düşünüyor

ABN AMRO, yeşil tahvilin öbür detaylarını da açıkladı. DekaBank ödeme yaptıktan sonra 5 milyon avroluk yatırımını temsil eden tokenlerin mülkiyetini aldı. Bu ortada banka, dijital tahvilin özel anahtarlarını yönetmek için Fireblock’lardan yararlanıyor. ABN AMRO daha evvel Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) bir dijital tahvil satın almak ve tekrar satmak da dahil olmak üzere dijital tahvil ihracını araştırmıştı.

Bankanın borç sermayesi tokenleri lideri Olivier Aartsen, bahse ait olarak bir açıklama yaptı. Aartsen, ABN AMRO’nun gelecekte birden fazla kripto tahvil teklifini desteklemeyi hedeflediğini söyledi. ABN Amro’nun dijital varlık önderi Martijn Siebrand ise ERC3643 standardını kullanmanın değerinden bahsetti. Siebrand, bu standardın bankanın uyumluluk kurallarını dijital tahvillere yerleştirmesine müsaade verdiğini belirtti. Bu doğrultuda şu açıklamayı yaptı:

Hatta lokal birlikte çalışabilirlik sayesinde genel ağdaki öteki uygulamalarla sıkıntısız ve uyumlu bir biçimde etkileşime girebilirler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Banka Kripto Tahvil İhracı İçin Bu Altcoin’i Seçti! 2

Kripto tahvillere olan ilgi artıyor

Ana akım finans kurumları, bir dizi farklı kullanım durumu için dijital tahvil teklifleri düzenlemek ve yönetmek üzere Blockchain teknolojisinden giderek daha fazla faydalanıyor. Siemens, Şubat 2023’te 64 milyon dolarlık bir kripto tahvil çıkararak manşetlerde yer aldı. Böylelikle, bu tahviller aracılığıyla, DekaBank, DZ Bank ve Union Investment’tan direkt yatırım aldı.

Bu ortada Avrupa Yatırım Bankası, Haziran 2023’te Blockchain tabanlı dijital tahvil çıkardı. Bu tahviller, çevresel olarak teşvik edilmiş node altyapısıyla desteklenen eşsiz bir yapıdaydı. Bu 1 milyar İsveç kronluk tahvil, kurumsal yatırımcılara iki yıl boyunca %3,638 sabit oran sunacak. AYB’nin kripto tahvilini destekleyen platform, Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) ve Credit Agricole CIB’nin de dahil olduğu ortak bir projede geliştirildi. Geliştiriciler, So|bon’u dijital olarak tahvil ihraç etmek, ticaretini yapmak ve takas etmek için kullanmayı amaçlıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap