Destansı Bir Pump: Bu Altcoin Yüzde 7.400 Oranında Zıpladı!

Destansı Bir Pump: Bu Altcoin Yüzde 7.400 Oranında Zıpladı!

Paylaş
Destansı Bir Pump: Bu Altcoin Yüzde 7.400 Oranında Zıpladı!

Kriptokoin.com – Altcoin ticareti dünyasında, belki de yatırımcılar için bilmeden bir “pump ve dump”a yakalanmaktan daha kötü bir şey yoktur. Tipik olarak, bu ponzi planları kripto para biriminin değerinde veya piyasa değeri düşük olan varlıklarda hızlı bir artışa neden olur. Daha sonra bazı yatırımcıların potansiyel olarak büyük zararlarla sıkışıp kalmaları sonucu aniden orijinal değerlerine veya daha düşük değerlere geri dönerler. Piyasada yakın zamanda bir pump ve dump örneği belirdi: ParallelCoin (DUO) altcoin’i yüzde 7.000’den fazla yükseldi.

Epik bir pump: ParallelCoin (DUO) altcoin’i %7.400 arttı

En son kayda değer bir pump ve dump örneği ParallelCoin (DUO)’de görüldü. Bu altcoin, dün 1 doların altında işlem görürken bugün kripto para başına 2.200 doların üzerinde bir zirveye çıktı. Bu rakam %7.400’lük bir artışı temsil ediyor.  Sadece 314.719 DUO’luk dolaşımdaki bir tedarikle bu, yaklaşık 700 milyon dolarlık bir piyasa değeri oluşturdu. Kısaca bu artış ParallelCoin’i CoinMarketCap’ın 20 numaralı sırasına yerleştirdi.

Ticari hacim ayrıca pompa sırasında önemli ölçüde arttı, bunun çoğu C-Patex olarak bilinen karanlık bir borsada gerçekleşti. Zirveye ulaştığından beri DUO, tamamen değer kaybetti ve şu an token başına 2,02 dolar seviyesindeyken, işlem hacmi çok düştü. DUO’yu mevcut fiyatının üzerinde satın alan herkesin çantalarını kâr etmek için satabileceği muhtemel.

Neden pump ve dump’lardan kaçınılmalı?

En temel haliyle, bir pump ve dump, bir varlığın değerini yapay olarak şişirmek için yüzlerce ya da potansiyel olarak binlerce insanı bir araya getiren bir tür piyasa manipülasyon şemasıdır. Fiyat belli bir eşiğe ulaştığında, fiyatı yükseltenler, tokenlerden önemli bir kar elde etme potansiyeli ile fiyatın çökmesini sağlar. Pump ve dump işlemlerinin gerçekleştirilme şekli değişebilir. En yaygın tür, “sinyal grubu” gibi merkezi bir koordinatör tarafından yönetilen gruplardır. Koordinatör satın almak için düşük hacimli bir token seçer ve grup üyelerinin belirlenen bir fiyat eşiğine ulaşana kadar tokeni almaya başlaması için bir fiyat hedefi ve tarihi belirler.

Bu fiyat noktasına ulaştığında, pump’a katılanlara satış emirleri açmaları talimatı verilir; bu durumda (sözde) ani yükselişe yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından satın alınacak. Bununla birlikte, bu teori kulağa çalışabilecek gibi gelse de gerçek şu ki yalnızca koordinatörlerin bu tür piyasa manipülasyonlarından gerçekten faydalanma olasılığı var. Bu koordinatörler esas olarak düşük hacimli piyasaları istedikleri gibi hareket ettirebildiklerinden, sinyal grubuna duyurmadan önce varlığın önceden bir bölümünü satın alacaklardır.

Bu koordinatörler daha sonra tokenlerini kendi grup üyelerine, eşik fiyatın çok altında bir yerde, potansiyel olarak yakışıklı bir kâr elde edecekleri bir bedelle bırakacaklar. Pump ve dump çöktüğünde, hem sinyal grupları hem de pump’a takılan trader’lar, gerçek piyasa değerinden çok daha yüksek bir fiyatta satın alınan tokenleri satacak ve tipik olarak satıştan hemen sonra token değersiz olacak.

Genel olarak, pump ve dump’lar deneyimsiz yatırımcıları çekmek için tasarlanır. Kısa sürede büyük miktarda pompalanan herhangi bir küçük piyasa değerine sahip altcoin’in alım satımına başlamadan önce, bir pump ve dump ihtimalini azaltmak için gereken özeni ve araştırmanızı yapmanızı öneririz. Altcoin’lerle ilgili güncel haberler için “Ünlü Analist: Son Dönemin Yükselen Yıldızı Olan Altcoin Keskin Yükselebilir!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap