Danışmanlık Devi: Bu Altcoin 2023’ün Yatırım Fırsatı!

Danışmanlık Devi: Bu Altcoin 2023’ün Yatırım Fırsatı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi: Bu Altcoin 2023’ün Yatırım Fırsatı!

Toplam ETH ölçüsündeki artış ve yeni bir yakma sistemi, rekor seviyede düşük bir arza yol açtı. Önder altcoin Ethereum’un fiyatı artık farklı arz ve talep dinamiklerine tabi. Kripto uzmanı RJ Fulton’a nazaran, azalan arz ve artan talep, Ethereum’un tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşması için gereken yakıt olabilir.

Bitcoin göz önünde lakin, başkan altcoin göz arkası edilmemeli

Spot borsa yatırım fonu (ETF) yarışı kızışıyor. Bu yüzden, Bitcoin (BTC) son vakitlerde dikkatleri üzerine çekiyor. Lakin, en bedelli ikinci kripto para olan Ethereum (ETH) sağlam bir yatırım seçeneği olarak göz gerisi edilmemeli.

ETH fiyatı, tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin epey uzağında. Bununla birlikte, Ethereum’un evvelki düzeyleri geri almak için ivme kazanabileceğine dair işaretler ortaya çıkıyor. Arz ve taleple ilgili dinamikler gelişmeye devam ettikçe, Ethereum’un fiyatı da bundan faydalanacak halde konumlanıyor. Lakin evvelki tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 5.000 dolara ulaşmak için kâfi mi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi: Bu Altcoin 2023’ün Yatırım Fırsatı! 1

Stake etme nihayet sürat kazanıyor

Eylül 2022’de Ethereum, Proof-of-Work (PoW) konsensüs düzeneğinden The Merge yükseltmesiyle Proof-of-Stake (PoS) konsensüs sistemine kıymetli bir geçiş yaptı. Bu geçişin, daha az güç kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli tesirleri oldu. Bununla birlikte, en değerli değişiklik madencilikten stake etmeye geçişti. Karmaşık hesaplama bulmacalarını çözerek süreçleri doğrulamak için madencilere güvenmek yerine, Ethereum ağı artık varlıklarını “stake eden” yahut kilitleyen doğrulayıcılar tarafından teminat altına alınıyor.

Başlangıçta, ağda staked ETH coin sayısı mütevazıydı. Bu da güvenlik kaygılarını artırıyordu. Lakin o vakitten bu yana, staked ETH sayısı artarak 25 milyonun üzerine çıktı. Bu, sırf 2023 yılında %70’lik bir artışı temsil etti. Merkeziyetsizleştirme ve güvenlik iyileştirmeleri gerekli olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Ether’in toplam arzının yaklaşık %18’i artık stake edildiği için kazanımlar elde edildi. Daha fazla ETH’nin kilit altına alınmasıyla, ağ sırf daha inançlı hale gelmekle kalmayacak, tıpkı vakitte mevcut coin arzını da azaltacak. Bu da altcoin fiyat artışı için yararlı bir dinamik olacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi: Bu Altcoin 2023’ün Yatırım Fırsatı! 2

Lider altcoin deflasyonist bir periyoda giriyor

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere The Merge 2022’de manşetleri domine etti. Aslında London hard fork (Ağustos 2021’de) ağ yükseltmesi Ethereum’un uzun vadeli fiyat artışı için daha yararlı. Londra hard forkunun temel özelliklerinden biri, her süreçte ETH arzının bir kısmının kalıcı olarak yok edilmesiyle sonuçlanan bir yakma sistemini getirmesiydi.

Londra hard fork’undan evvel Ethereum’un yıllık arz artış oranı %4,5 civarındaydı. Lakin, 2023’ün başından bu yana Ethereum’un arzı yaklaşık %0,3 oranında azalıyor. Bu yüzden, bugün sirkülasyonda altı ay öncesine kıyasla daha az ETH var.

Azalan arz ve artan talep ne tabir ediyor?

Ethereum’un mevcut arzındaki düşüş, 2023’ün başından bu yana %32’lik bir orana ulaştı. Bu ortada, borsalardaki ETH şu anda beş yıldan uzun bir müddettir en düşük düzeyinde. Buna bağlı olarak düşüş yavaş yavaş besbelli hale geliyor. Bugün borsa bakiyelerinde 15 milyonun biraz üzerinde ETH var. Bu düşüş muhtemelen yatırımcı faaliyetlerindeki artıştan ve daha fazla coini holder’ların kilitlemesinden kaynaklanıyor. Ayrıyeten, ağdaki etkin kullanıcı sayısı da yılın başından bu yana istikrarlı bir formda artıyor. Bu da artan talebe, daha fazla sürece ve münasebetiyle daha fazla ETH’nin yakıldığına işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi: Bu Altcoin 2023’ün Yatırım Fırsatı! 3

Örümcek ağlarını sallamak

Ethereum’un ağı, 2022’nin ikinci yarısında kripto kışı sırasında yaşanan güçlü bir devrin akabinde güç kazanıyor. Kripto paraları sirkülasyondan kaldıran yakma sistemi ile Ethereum’un sadece evvelki dorukları geri kazanmakla kalmayıp potansiyel olarak onları aşabileceğine inanmak için gerçek nedenler var.

Ethereum 4.891 dolarlık evvelki ATH düzeyine ulaştığında, yıllık %4,5’lik arz artışı vardı. Bu da fiyat artışına bir mahzur oluşturuyordu. Arzı sınırlamak için yeni eklenen sistem ve ağının ivme kazandığına dair işaretlerle, fiyat artık farklı arz ve talep ögelerine sahip. Muhtemelen uzun ve dolambaçlı bir yol olacak. Lakin uzun vadede, Ethereum Londra hard fork’undan ve The Merge’den faydalanmaya devam ettikçe, 5.000 dolarlık fiyat etiketine ulaşılabilecek üzere görünüyor. Altcoin şu anda yaklaşık 1.900 dolardan süreç görüyor. Bu amaç de altcoin’i uzun vadeli muvaffakiyet için epeyce büyük bir fırsat haline getiriyor.

Makaledeki görüşler ve iddialar uzmana ilişkin olup, katiyetle yatırım tavsiyesi değildir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap